Trenčianska enviropolícia obvinila muža z nepovoleného výrubu, na chránenom území si chcel postaviť chatku

výrub stromov
Foto: ilustračné, Getty Images

Trenčianska enviropolícia obvinila 39-ročného M. D. z Považskej Bystrice z prečinu porušovania ochrany stromov a krov v súbehu s prečinom ohrozenia a poškodenia životného prostredia.

Nepovolený výrob drevín

Ako informovala Zuzana Hrabovská z komunikačného odboru Prezídia Policajného zboru, polícia ho viní z nepovoleného výrubu drevín na území Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy.

Obvinený muž bez príslušných povolení vyrúbal sedem kusov drevín v katastrálnom území obce Prečín, pričom tie sa nachádzali v druhom stupni ochrany prírody a krajiny.

„Po ich výrube na tejto ploche začal neoprávnene stavať stavbu. Spoločenská hodnota vyrúbaných drevín bola vyčíslená Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky na takmer 3 300 eur,“ uviedla Hrabovská.

Stavba chatky

Následne obvinený muž v rozpore s príslušnými právnymi predpismi a bez povolenia stavebného úradu a príslušného orgánu ochrany prírody vykonal vŕtacie práce.

„Do zeme vyvŕtal sedem dier, do ktorých vložil plastové potrubie slúžiace na vybetónovanie nosných pilierov. Jeho úmyslom bolo postaviť chatku,“ dodala Hrabovská.

Upozornila, že kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku lesného hospodárstva alebo všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny vo väčšom rozsahu poškodí alebo zničí strom alebo ker, alebo ich vyrúbe, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Ak páchateľ neoprávnene postaví stavbu v chránenom území, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Hrabovská
Firmy a inštitúcie Prezídium policajného zboru SRŠtátna ochrana prírody SR