Turisti sa podľa vyjadrenia Správy Tatranského národného parku (TANAP) stali rukojemníkmi Štátnych lesov (ŠL) TANAPu. Správa TANAP, ktorá patrí pod Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR) takto reaguje na rozhodnutie lesníkov o uzatvorení turistického chodníka vedúceho Zadnými Meďodolmi do Kopského sedla z dôvodu ohrozenia turistov suchými stromami.
„V uplynulých dňoch Štátne lesy TANAPu, ktoré spravujú značnú časť turistických chodníkov v tomto národnom parku, zverejnili viacero nepravdivých informácií týkajúcich sa uzatvorenia turistických trás. Z uzatvorenia chodníkov pritom neváhali neopodstatnene obviniť Štátnu ochranu prírody SR, Správu TANAP. Štátne lesy TANAPu v piatok 3. júla zverejnili tlačovú správu, ktorá informovala o uzatvorení jednej z obľúbených turistických trás v Tatranskom národnom parku, a to z dôvodu ohrozenia turistov suchými stromami,“ uvádza sa v stanovisku Správy TANAPu.
Obviňujú sa navzájom
Štátne lesy uvádzajú ako dôvod uzatvorenia chodníkov nesúhlas ŠOP SR s odstránením nebezpečných drevín v tomto období.
Iniciatíva My sme les: Doterajšie vlády nepodnikli prakticky žiadne kroky na ochranu biotopov hlucháňa
Podľa ochranárov však správa obsahovala nepravdivé informácie, ktoré z uzávery obvinili Správu TANAPu neopodstatnene. Informovala o tom Anna Weissová, manažérka pre komunikáciu ŠOP SR s tým, že ŠL TANAPu mali požiadať Správu TANAPu o súčinnosť a účasť pri vyznačení stromov v okolí tohto turistického chodníka iba deň pred zverejnením tlačovej správy na svojej stránke.
„Prakticky obratom, ešte v ten deň, od nás dostali odpoveď, v ktorej bolo uvedené, že ich náš pracovník bude kontaktovať, aby spoločne vyznačili ohrozujúce stromy,“ povedal riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko, podľa ktorého k samotnému značeniu stromov došlo v utorok 7. júla.
Hniezda vtákov by značenie stromov skomplikovali
„Podľa posúdenia nášho odborného pracovníka bolo vyznačených 47 suchých stromov, ktoré reálne môžu ohrozovať zdravie turistov, pričom sme museli zohľadniť aj to, či sa v danej lokalite nenachádzajú hniezda vtákov. ŠL TANAPu okrem toho vo svojej žiadosti uvádzali až 150 stromov, čo bolo podľa posúdenia štátnych ochranárov neopodstatnené a nie všetky tieto stromy predstavovali ohrozenie pre návštevníkov národného parku,“ vysvetlil Majko.
Podľa Majka tiež nie je možné, že Štátne lesy o týchto suchých stromoch nevedeli skôr a situáciu začali riešiť až po otvorení turistickej sezóny a zároveň v čase hniezdenia vtáctva.
My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavby vo všetkých národných parkoch na Slovensku
„Týmto zároveň apelujem na vedenie Štátnych lesov TANAPu, aby predchádzali takýmto situáciám a včas nás informovali o potrebe odstránenia ohrozujúcich suchých stromov v národnom parku. Vyhneme sa tak podobným situáciám a turisti či samosprávy nebudú opäť v roli rukojemníkov, ako sa to stalo teraz,“ dodal Majko.
Úmyselné zneužitie situácie
Podľa vyjadrenia ochranárov, ich cieľom nie je vydávať rozhodnutia vedúce k uzávere chodníkov, ani im nie je ľahostajné zdravie turistov.
„Máme za to, že išlo o úmyselné zneužitie situácie s cieľom navodenia negatívnych nálad voči Štátnej ochrane prírody SR v očiach návštevníkov tohto územia. Takéto konanie preto pokladáme za veľmi nevhodné a určite neprispieva k zlepšovaniu vzťahov medzi Správou národného parku a organizáciou, ktorej štát zveril správu svojich lesov v tomto cennom území,“ konštatuje námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody Peter Baláž.
Vlastníci neštátnych lesov ostro protestujú proti postupu štátnych orgánov v oblasti obmedzovania vlastníckych práv
Štátne lesy TANAPu na začiatku júla informovali o uzávere modro značeného turistického chodníka, ktorý vedie Zadnými Meďodolmi až do Kopského sedla. Dôvodom podľa nich je bezprostredné ohrozenie turistov vyschnutými stromami, keďže Štátna ochrana prírody SR nesúhlasila s ich odstránením v tomto období.
Štátne lesy TANAPu ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a Pieninského národného parku boli nútené obľúbenú trasu uzavrieť až do odvolania. Na obmedzenie návštevníkov tejto časti Tatier upozorňujú aj tabule osadené priamo v teréne.