Turistov je v slovenských horách čoraz viac, pribúdajú aj zásahy Horskej záchrannej služby

Vysoké Tatry, turisti
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka

Horská záchranná služba (HZS) zaznamenáva v slovenských horách oproti roku 2021 nárast turistov, a tým aj zásahov záchranárov. Najčastejšími úrazmi boli v mesiacoch máj, jún, júl tohto roku úrazy dolných a horných končatín. Informuje o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Po pandémii cítiť zmenu

Po obmedzeniach v súvislosti s pandémiou COVID-19 je cítiť, že do slovenských hôr sa vracajú aj zahraniční návštevníci,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), podľa ktorého k najnáročnejším zásahom patria tie, ktoré sú vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne.

Zásah a postup záchranárov HZS často komplikovalo aj nepriaznivé búrkové počasie a tma, keďže v takýchto podmienkach prichádza k rýchlemu podchladeniu postihnutých.

Dôležité je dôsledné plánovanie

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že do hôr treba ísť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený, pričom turisti opakujú tie isté vážne pochybenia, ako je individuálny pohyb v horách či nedostatočné informovanie príbuzných o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach.

Časté chyby vznikajú aj počas plánovania a nástupu na túru, pretože veľké záchranné akcie horolezcov a turistov sa pravidelne rozbiehajú v podvečerných alebo nočných hodinách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Mikulec
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaMinisterstvo vnútraOĽANO