Únia podporuje úsilie Slovenska v oblasti ochrany prírody, najaktuálnejšou témou je reforma národných parkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národný park, Slovenský národný park
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska únia (EÚ) podporuje reformné úsilie Slovenskej republiky v oblasti ochrany prírody. Vníma ho ako dôležité opatrenie v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR a príležitosť pre splnenie svojich záväzkov vo vzťahu k životnému prostrediu.

Najaktuálnejšou témou v rámci ochrany prírody na Slovensku je momentálne reforma národných parkov. Po stretnutí s eurokomisárom pre životné prostredie Virginijusom Sinkevičiusom v Luxemburgu to povedal štátny tajomník rezortu životného prostredia Michal Kiča. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Ukončenie zonácie národných parkov

Kiča v Luxemburgu objasnil, že novela zákona o ochrane prírody nastaví systém správy štátnych pozemkov v národných parkoch tak, ako je to aj v iných európskych krajinách, teda pod organizáciu ochrany prírody. Má to tiež vytvoriť predpoklad na ukončenie zonácie národných parkov.

„Eurokomisár Sinkevičius potvrdil podporu komisie pre všetky legislatívne zmeny, ktoré vytvoria priestor pre zlepšenie ochrany prírody na Slovensku. Zdôraznil, že potreba ich prijatia vyplýva aj z Plánu obnovy a odolnosti,“ uvádza MŽP SR.

Potrebná ochrana bez dezinformácií

Témou dialógu bolo aj dobudovanie európskej sústavy chránených území, ktorá má označenie Natura 2000 a tvoria ju chránené vtáčie územia a územia európskeho významu.

Kiča eurokomisára informoval, že téma rozširovania území Natura 2000 je v súčasnosti na Slovensku zneužívaná kvôli snahe zabrániť prevodu správy štátnych pozemkov v národných parkoch do gescie Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR).

„Ochranu životného prostredia nemôžeme vystaviť dezinformáciám. Vláda SR je pripravená zintenzívniť dialóg s obhospodarovateľmi a trpezlivo vysvetľovať všetky otázky súvisiace s územiami európskeho významu,“ povedal štátny tajomník.

Nesplnený záväzok Slovenska

Európska komisia však očakáva konkrétne kroky v procese dobudovania sústavy Natura 2000, nakoľko ho vníma ako dlhoročný nesplnený záväzok zo strany Slovenska.

Vyzvala Slovensko k intenzívnej práci smerujúcej k urýchlenému ukončeniu legislatívnych procesov pre splnenie tejto úlohy, pretože ukončenie procesu rozšírenia sústavy Natura 2000 považuje za nevyhnutnosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KičaVirginijus Sinkevičius
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodyVláda SR