Takmer tri desiatky mačiek po celom Poľsku sa nakazili vtáčou chrípkou, ale zdá sa, že neochoreli žiadni ľudia. V pondelok to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa nej ide o prvý prípad nahlásenia takého veľkého počtu infekcií mačiek vtáčou chrípkou v jedinej krajine. Mačky v Poľsku sa nakazili najnovšou verziou vtáčej chrípky H5N1, ktorá sa globálne rozšírila.
Škótski vedci objavili gén, ktorý chráni ľudí pred vtáčou chrípkou, odborníci varujú pred týmto ochorením
Poľské úrady informovali WHO o nezvyčajnom úmrtí viac ako 45 mačiek v 13 regiónoch krajiny. Minulotýždňové testovanie ukázalo, že 29 z nich bolo nakazených vírusom H5N1. V júni bol najnovší variant H5N1 hlásený u vtákov a iných zvieracích druhov v Ázii, Afrike, Európe a Severnej a Južnej Amerike.
Hrozí pandémia?
Vedci sa obávajú, že rastúci počet prípadov nákazy vírusom H5N1 by mohol viesť k zmutovanej verzii, ktorá by sa ľahko šírila medzi ľuďmi.
Pred pandémiou COVID-19 mnohí experti predpokladali, že najbližšiu globálnu pandémiu spôsobí H5N1. I keď však vtáčia chrípka globálne zabila milióny vtákov, od roku 2003 sa ňou nakazilo menej ako 900 ľudí.
Neznáma príčina infikácie
WHO sa vyjadrila, že nie je jasné, ako sa domáce mačky v Poľsku infikovali vtáčou chrípkou a konštatovala, že stále zisťujú možné zdroje, vrátane kontaktu s vtákmi. WHO dodala, že riziko nakazenia ľudí v Poľsku vtáčou chrípkou je „nízke“ a medzi ľuďmi v kontakte s mačkami je „nízke až stredné“.