Vinohradníci majú povolené plašenie a strieľanie škorcov, pri odstrele platí niekoľko pravidiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
škorec
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Do 31. októbra budú mať pestovatelia hrozna vo všetkých vinohradníckych oblastiach možnosť legálne plašiť škorce. Ako v tlačovej správe uvádza Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, podľa dohody s Ministerstvom životného prostredia SR je možné využiť akustické plašenie, ako aj odstrel, avšak maximálne tri výstrely do minimálne 5000-cového kŕdľa škorcov.

Odstrel musí byť však vopred nahlásený na príslušnú Chránenú krajinnú oblasť, ktorá má právo sa zúčastniť a kontrolovať spôsob rušenia. Odstrel je navyše možné vykonať iba v lokalitách, kde platí 1. stupeň ochrany mimo chránených vtáčích území, pričom nesmú byť ohrozené iné druhy živočíchov.

„Plašenie kŕdľov škorcov je potrebné obmedziť na obdobie, keď sa nalietavajúce vtáky v oblasti vinice skutočne vyskytujú. Samotné plašenie počas migrácie za účelom ochrany úrody viniča nepredstavuje žiadne ohrozenie pre daný druh, ako ani pre ostatné živočíchy,“ uviedol štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana. Doplnil, že priame usmrcovanie škorcov za stanovených podmienok taktiež nepredstavuje pre druh významné ohrozenie populácie.

Škorce sú podľa zákona o ochrane prírody chráneným živočíchom a ich plašenie ani odstrel bez výnimky nie sú možné. Podľa vinohradníkov však ročne spôsobia škody odhadom za viac ako tri milióny eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Smatana
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRZväz vinohradníkov a vinárov Slovenska