Vlčanovo ministerstvo vyzýva poľnohospodárov na vyplnenie dotazníka, cieľom je zjednodušiť čerpanie eurofondov

Samuel Vlčan
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Agrorezort v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom (NPPC) spúšťa v týchto dňoch elektronický dotazník s názvom „Prieskum záujmu o poľnohospodársku techniku a o realizáciu poľnohospodárskych stavieb“.

Jeho jediným a hlavným cieľom bude čo najpresnejšie zistiť, na čo chcú slovenskí poľnohospodári využiť investičnú podporu z eurofondov. Na základe získaných dát a údajov agrorezort nastaví podmienky na čerpanie prostriedkov z fondov EÚ. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii agrominister Samuel Vlčan.

Rýchlejšie čerpanie eurofondov

Ministerstvo pôdohospodárstva si od novinky sľubuje transparentnejšie a efektívnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi pri nákupe poľnohospodárskej techniky a investíciách do poľnohospodárskych stavieb. Zároveň aj zjednodušenie a zrýchlenie čerpania eurofondov pre poľnohospodárov.

„Naši pôdohospodári potrebujú znižovať svoj investičný dlh a zvyšovať svoju konkurencieschopnosť. Aby sme dosiahli čo najvyšší efekt pri čerpaní eurofondov chceme vedieť, čo potrebujú. Chcem požiadať všetkých poľnohospodárov, ktorí majú záujem o akýkoľvek druh investície, aby vyplnili náš elektronický dotazník. Na základe požiadaviek nastavíme podmienky najbližších výziev tak, aby sa k peniazom dostali čo najrýchlejšie a mohli ich čerpať na to, čo sami plánujú a najviac potrebujú,“ uviedol Samuel Vlčan.

Potrebná registrácia

Do dotazníka, ktorý v pondelok ministerstvo predstavilo, sa dá dostať cez užívateľské heslo, predtým však musí prebehnúť registrácia.

Spôsob registrácie a všetky potrebné kroky k úspešnému vyplneniu sú dostupné po otvorení weblinku. Po úspešnom vyplnení, uložení a o odoslaní dotazníka dostane registrovaný subjekt potvrdzujúci e-mail.

Posúdi sa akreditácia PPA

Minister pôdohospodárstva na tlačovej konferencii zároveň informoval, že od dnes, 27. septembra, začína na Slovensku audit Európskej komisie na posúdenie akreditácie pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

Vlčan aj na základe aktuálnych poznatkov verí, že na konci auditu udelí monitorovacia skupina pre PPA plnú akreditáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNárodné poľnohospodárske a potravinárske centrumPPA Pôdohospodárska platobná agentúra