Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR vypestuje v roku 2020 približne milión sadeníc buka a ihličnanov, ktoré budú základom pre budúce generácie vojenských lesov. V budúcich rokoch plánuje produkciu ešte zvýšiť, a to na približne 1,6 milióna sadeníc ročne.
Pre vyššiu úspešnosť zalesňovania používa štátny podnik prevažne sadenice z produkcie vlastnej lesnej škôlky Jovsa (okr. Michalovce). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Trvalo udržateľná starostlivosť
„Aj toto je spôsob, akým chceme v rámci rezortu obrany prispieť k podpore a zachovaniu prírodného bohatstva Slovenska. Pestovanie vlastných sadeníc a následné zalesňovanie je cestou trvalo udržateľnej starostlivosti o vojenské lesy v prospech ich zachovania pre budúce generácie,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.
Ako uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR Ján Jurica, spoločnosť reálne oceňuje lesníkov iba prostredníctvom hlavného produktu – dreva.
Vypovedanie zmlúv môže ohroziť fungovanie celého lesníctva a prácu by mohlo stratiť 40-tisíc ľudí
„Udržateľné obhospodarovania lesov je dlhodobý proces spojený s vynakladaním prostriedkov na ich obnovu, pestovanie a ochranu. Na rozdiel od ostatných prírodných zdrojov, ktorých ponuka je vyčerpateľná a ich využitie sa prognózuje na stovky či desiatky rokov, lesníctvo a lesy majú pri rozumnom a trvalo udržateľnom obhospodarovaní potenciál poskytovať všetky produkty a služby nepretržite. Drevo preto predstavuje výnimočný a obnoviteľný zdroj suroviny,“ priblížil.
Lesná škôlka Jovsa sa nachádza v najnižšie položenej časti Lesnej správy Jovsa v nadmorskej výške 125 m n. m.
Škôlka prešla rekonštrukciou
Jej výhodná klimatická poloha a umiestnenie umožňuje predĺženie vegetačnej doby pestovaných sadeníc a možnosť vypestovať výsadby schopné sadenice v priebehu jedného roka.
V súčasnosti pestuje štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR sadenice buka a duba, a tiež ihličnanov – smreka obyčajného a borovice lesnej.
Lov diviakov na Slovensku dosahuje historické maximá, za štyri mesiace ich ulovili už 18-tisíc
Od roku 2018 prešla Lesná škôlka Jovsa rozsiahlou rekonštrukciou, ktorej súčasťou bol automatizovaný zavlažovací systém, ako aj nová prevádzková budova.
Okrem toho bola zväčšená produkčná plocha škôlky, a to z 1 880 metrov štvorcových na 3 810 metrov štvorcových, pričom škôlku vybavili potrebnými stavebnými a strojnými investíciami.