Výmera lesov na Slovensku predstavuje 41 percent územia a z roka na rok rastie. Lesnatosť má dlhodobo stúpajúcu tendenciu aj v Európe na rozdiel od iných častí sveta, kde klesá výmera lesov.
Vyplýva to z piatej správy s názvom „Stav európskych lesov 2020“, ktorú zverejnil koncom roka 2020 sekretariát celoeurópskeho medzivládneho procesu FOREST EUROPE.
Deväťpercentný nárast
Ten v rokoch 2016 až 2020 hosťovalo Slovensko, konkrétne Národné lesnícke centrum vo Zvolene.
Podľa správy, na ktorej pracovali aj slovenskí odborníci, výmera lesov v Európe za posledných 30 rokov stúpla o 9 percent.
Stav populácie sysľov na Slovensku by sa mal zlepšiť aj vďaka medzinárodnému projektu
Celková výmera lesov v Európe je 227 miliónov hektárov, čo predstavuje 35 percent územia.
Ako informoval Daniel Hrežík, hovorca rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa výmera lesných pozemkov a lesných porastov zvyšuje.
Tažia sa iba tri štvrtiny
Výmera lesných porastov Slovenska je 1,95 milióna hektárov a v porovnaní s rokom 1990 sa zvýšila o 1,5 percenta. Pred sto rokmi bola lesnatosť Slovenska iba 31-percentná. Dnes je to 41 percent územia, čo je viac ako podiel výmery lesov v Európe.
Do kritickej infraštruktúry po novom pribudne aj pôdohospodárstvo, rozhodol parlament
Keďže v krajinách s vysokou lesnatosťou, ako Slovensko, Fínsko, Slovinsko či Rakúsko, už nie je veľa priestoru na zvyšovanie lesov, podľa agrorezortu pozitívnou správou je, že výmera lesných porastov sa zvyšuje, resp. je dlhodobo stabilizovaná aj na týchto územiach.
Keďže ťažené sú iba približne tri štvrtiny objemu dreva, ktoré v európskych lesoch každoročne prirastie, zásoba dreva stúpla od roku 1990 o 50 percent.
Stabilné populácie vtákov
Navyše takmer štvrtina lesov Európy je chránená s cieľom zachovania biodiverzity. Za posledných 20 rokov sa výmera lesov, zahrnutých do chránených území, zvýšila približne o 65 percent.
Vlk bude na Slovensku chránený celoročne, "trofejní" poľovníci ho už nebudú môcť zabíjať
Populácie bežných druhov vtákov ostávajú v európskych lesoch stabilné. Na Slovensku sa v sústavách chránených území nachádza až 63 percent z celkovej výmery lesných pozemkov.
Lesy obhospodarované s prioritným cieľom ochrany pôdy, vody a iných ekosystémových služieb, tzv. ochranné lesy, tvoria približne 32 percent celkovej výmery lesov v Európe.
Udržateľnosť je v ohrození
Drvivá väčšina európskych lesov je prístupná pre verejnosť, pričom približne 6 percent z nich je prioritne určených alebo obhospodarovaných na účely rekreácie širokej verejnosti.
Rozbrázdené chodníky a miznúce storočné stromy. Čo sa deje v bratislavských lesoch?
Európske lesy a ich udržateľný manažment je však podľa odborníkov v ohrození, a to najmä v dôsledku klimatickej zmeny a s ňou súvisiacich častejších výskytov veľkoplošných poškodení. Tie majú charakter kalamít.
Dosiahnutie a zachovanie ekonomickej životaschopnosti a udržateľnosti hospodárenia v lesoch v takýchto podmienkach, pri nízkych príjmoch a v situácii nestability trhov s drevom, je čoraz závažnejšou výzvou pre obhospodarovateľov lesov v Európe.