Wiezik kritizuje schválené kvóty na lov vlka, už raz bolo voči Slovensku vedené konanie pre ich nedostatočnú ochranu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Wiezik
Michal Wiezik (PS). Foto: www.facebook.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Europoslanec Michal Wiezik (PS) kritizuje schválené kvóty na lov vlka. Tvrdí, že takýto lov bude v rozpore so záväzkami, ku ktorým sme sa zaviazali ako členský štát Európskej únie.

„Po tom, čo kvótovacia komisia na ministerstve pôdohospodárstva určila kvótu na 60 jedincov, stačí, aby minister životného prostredia zmenil vyhlášku, vlka zbavil štatútu celoročne chráneného druhu a lov môže začať ešte v tomto roku,“ uviedol Wiezik.

Europoslanec upozornil aj na to, že ešte v roku 2013 bolo voči Slovensku vedené konanie pre nedostatočnú ochranu vlka. Slovensko tak o tri roky neskôr prijalo Plán starostlivosti o vlka, v rámci ktorého sa zároveň monitoruje jeho populácia.

„V tomto pláne sa Slovensko zaviazalo odhadnúť počet vlkov na základe analýz DNA, čo je nevyhnutné, aby sa predišlo duplicitnému zarátaniu. Výsledky týchto analýz sú predpokladom pre nastavenie kvóty lovu,“ uviedol Wiezik a tvrdí, že kvótovacia komisia nemá k dispozícii presné údaje o populácii vlka, štúdia sa dokončila len pre populáciu medveďa.

„Stanovenie kvóty tak neplní požadovaný princíp predbežnej opatrnosti, čo je v rozpore s európskou legislatívou,“ dodal europoslanec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Wiezik
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaPS Progresívne Slovensko