Rusko vníma pozitívne odchod lode s obilím z ukrajinskej Odesy, náklad bude pokračovať do Libanonu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 1. augusta, 15:15

Z ukrajinskej Odesy v pondelok ráno vyplávala prvá loď s ukrajinským obilím. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Nákladná loď Razoni plaviaca sa pod vlajkou Sierra Leone je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) naložená 26-tisíc tonami kukurice.

Vo vyhlásení turecké ministerstvo tiež uvádza, že z ukrajinských prístavov cez bezpečné koridory vyplávajú aj ďalšie lode, tak ako vyplýva z dohody z Istanbulu z 22. júla.

Náklad pokračuje do Libanonu

Kremeľ označil odchod zásielky obilia z ukrajinského prístavu Odesa za „veľmi pozitívny“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„O pravidelnosti odchodov lodí a ich počte nebudem hovoriť, to je otázka na prevádzkovateľa. Ale skutočnosť, že prvá loď odišla, je veľmi pozitívna,“ povedal v pondelok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ten tvrdí, že „je to dobrá príležitosť otestovať účinnosť mechanizmov, ktoré boli dohodnuté počas istanbulských rokovaní“. „Dúfajme, že dohody budú implementované zo všetkých strán a že mechanizmus bude efektívne fungovať,“ dodal Peskov.

Náklad má v utorok popoludní doraziť do Istanbulu, kde ho skontrolujú, a následne bude pokračovať do Libanonu.

Odblokovanie prístavov

„Dnes (1. augusta pozn. redakcie) Ukrajina, spoločne s partnermi, robí ďalší krok k zabráneniu hladu vo svete,“ vyjadril sa ukrajinský minister infraštruktúry Alexander Kubrakov. Tiež to podľa jeho slov pomôže Ukrajine.

„Odblokovanie prístavov poskytne ekonomike devízové príjmy vo výške najmenej jednej miliardy dolárov a poľnohospodárskemu sektoru príležitosť naplánovať si budúci rok,“ povedal Kubrakov.

Rusko a Ukrajina podpísali s Tureckom a Organizáciou Spojených národov (OSN) dohody, ktoré pre Ukrajinu otvorili cestu na export 22 miliónov ton obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov, ktoré v dôsledku vojny uviazli v čiernomorských prístavoch. Rusko tiež môže exportovať obilie a hnojivá.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij Peskov