Z Tatier počas leta vymizli domáci turisti, ale nahradili ich zahraniční. Vrátili sa Česi, Poliaci či Maďari

Vysoké Tatry, turisti
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka

Vysokým Tatrám počas uplynulého leta chýbali domáci návštevníci. Pokles u domácich ubytovaných návštevníkov v porovnaní s letom 2021 predstavoval až 30 percent.

Vrátili sa však turisti zo zahraničia, ktorých vlani v lete obmedzili prísne pravidlá pre cestovanie na Slovensko, pribudlo ich až 70 percent.

Zo západu prišlo menej turistov

Vďaka tomu bol celkový výsledok tohtoročnej letnej sezóny v porovnaní s predošlou nižší len o približne päť percent. Informovala o tom tento týždeň výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Slovenskí turisti tvorili počas leta 63 percent návštevnosti, v roku 2021 to bolo 82 percent. Do Tatier sa vrátili tradiční zahraniční návštevníci, teda Česi, Poliaci či Maďari.

Návštevníkov zo západnej Európy, či zámoria však bolo stále výrazne menej, ako v minulosti.

„Do Vysokých Tatier sa vrátili aj klienti z Izraela, zvýšenú mieru návštevnosti vidíme u turistov z Pobaltských krajín. Pokles je u Nemcov, a celkovo západných krajín, u ktorých zrejme stále rezonuje téma vojny,“ zhodnotila výkonná riaditeľka OOCR.

Pokles hlásia aj horské strediská

Aj horským strediskám vo Vysokých Tatrách z pohľadu na dlhodobý priemer chýbalo približne 20 percent klientely.

Dôvodom poklesu slovenských návštevníkov v oblasti Tatier boli podľa OOCR dovolenky v zahraničí, kam viacerí cestovali za morom. V regióne bolo počas leta ubytovaných približne 133-tisíc návštevníkov, v lete 2021 ich bolo 140-tisíc.

„Keď zoberieme jednodenných návštevníkov, počas minulého leta ich bolo približne 840-tisíc, v lete 2022 asi 800-tisíc. V lete 2019 navštívilo Vysoké Tatry 865-tisíc turistov,“ porovnala Blašková.

Pýtali sa aj na medvede

Turisti sa počas leta zaujímali v tatranských informačných kanceláriách o možnosti turistiky, podujatia, či informácie o lanovkách a aktivity po turistike ako napríklad galérie.

„Tento rok sa opakovali otázky aj na tému medveďov a bezpečnosti. Niektorí turisti ich chceli stretnúť, väčšina sa im chcela, samozrejme, vyhnúť,“ uviedla riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková.

Najviac negatívnych podnetov bolo podľa jej slov už tradične na kapacitu električiek, nedostatok spojov, ľudia reagovali aj na zvýšenie cien služieb v regióne. Dodala, že turistom vo Vysokých Tatrách chýba aj verejná práčovňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka RusnákováLucia Blašková
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké TatryZdruženie cestovného ruchu Vysoké Tatry