KDH žiada Tarabu o odmietnutie zákona Európskej únie o obnove prírody, môže ohroziť slovenských farmárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskí demokrati vyzvali podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS), aby neohrozoval slovenských farmárov a odmietol návrh zákona Európskej únie (EÚ) o obnove prírody.

Kresťansko demokratické hnutie (KDH) uviedlo, že po schválení zákona v europarlamente 27. februára bude mať posledné slovo Rada ministrov životného prostredia 25. marca, ktorá môže tento kontroverzný zákon definitívne potvrdiť alebo zastaviť.

Zákon môže ohroziť európskych farmárov

Podľa KDH sa očakáva tesné hlasovanie, podobne ako to bolo v Európskom parlamente. Slovensko ale figuruje medzi krajinami, ktoré zákon podporia, a to môže byť rozhodujúci hlas pre získanie potrebnej kvalifikovanej väčšiny.

KDH ďalej upozorňuje, že zákon môže ohroziť živobytie európskych farmárov, narušiť dlho zavedené dodávateľské reťazce a dokonca nevhodne ovplyvniť základné funkcie územia obcí a miest.

Dvojtvárnosť vládnej koalície

Obaja naši europoslanci hlasovali proti tomuto kontroverznému zákonu, na rozdiel od poslancov Smeru. Tu doma majú koaliční politici plné ústa ochrany suverenity Slovenska, sťažujú sa na zlú agrárnu politiku EÚ, ale v Bruseli nemajú odvahu skutočne obhajovať záujmy Slovenska. V tomto prípade hrozí, že postoj našej vlády spôsobí farmárom či lesníkom obrovské škody, ale po návrate domov budú vládni predstavitelia ukazovať prstom na Brusel. Avizovaná súhlasná pozícia ministra Tarabu k tomuto zákonu je buď prejavom nekompetentnosti, alebo populistickej dvojtvárnosti tejto vládnej koalície,“ upozornil Milan Majerský, predseda KDH.

Nikto z nás nespochybňuje potrebu obnovy narušenej prírody, posilnenie biodiverzity a ochrany klímy. Riešenie však neprinesú nové byrokratické opatrenia obmedzujúce kompetencie jednotlivých štátov, ani zásahy do vlastníckych práv farmárov a lesníkov. Zelené ciele nemôžu ísť proti našim poľnohospodárom a nášmu priemyslu, ale je potrebné ich dosahovať v súčinnosti s nimi. Len tak vieme chrániť hospodárske záujmy Slovenska a živobytie ľudí,“ vysvetlila Miriam Lexmann, europoslankyňa KDH.

EÚ si tento zákon nemôže dovoliť

Ivan Štefanec, europoslanec KDH varoval, že EÚ si dnes, v čase ruskej vojny, inflácie a spomalenia ekonomického rastu, nemôže tento zákon dovoliť.

Zákon EÚ o obnove prírody spôsobí drastické zmenšenie rozlohy plôch na obrábanie. To môže a bude viesť aj k strate pracovných miest a k ohrozeniu potravinovej bezpečnosti Európy. Celosvetovo potrebujeme viac potravín, nie menej,“ uzatvoril Štefanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMilan MajerskýMiriam LexmannTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky parlamentKDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD