Zásahový tím odstránil problémového medveďa na Podpoľaní, navštevoval záhrady aj ovocné sady

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v pondelok 4. júla vo večerných hodinách usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v extraviláne osady Iviny obce Dúbravy (okres Detva).

Medveď túto oblasť pravidelne navštevoval, spôsoboval škody na majetku a predstavoval nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková v tlačovej správe.

Podľa údajov zásahového tímu medveď nezvratne stratil plachosť. „Medveď bol pravdepodobne jedným z potomkov medvedice, ktorá bola v osade Iviny minulý rok obeťou pytliakov. Dvojročný samec pravidelne navštevoval záhrady a ovocné sady miestnych obyvateľov,“ uviedla Bocková.

Pri stretnutí s človekom nejavil medveď známky plachosti a vykazoval nízku senzitivitu na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom.

„Zásahový tím sa v pondelok dostavil na miesto na základe hlásenia miestnych obyvateľov o výskyte problémového jedinca v záhrade. V súčinnosti so Správou Chránenej krajinnej oblasti Poľana preto pristúpil k odstráneniu jedinca v extraviláne,“ dodala Bocková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristína Bocková