Nelegálnych migrantov v EÚ medziročne pribudlo o 82 percent viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migrants from Cuba rest after crossing the Rio Grande river in Eagle Pass, Texas, Sunday May 22, 2022. Little has changed in what has quickly become one of the busiest corridors for illegal border crossings since a federal judge blocked pandemic-related limits on seeking asylum from ending Monday.
Foto: AP Photo/Dario Lopez-Mills

Počet nelegálnych vstupov do Európskej únie (EÚ) sa počas prvých piatich mesiacov tohto roka medziročne zvýšil o 82 percent a predstavoval viac ako 86-tisíc. Uvádza to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex.

Len v máji bol podľa predbežných dát počet nelegálnych prechodov hraníc viac ako 23 500, čo je oproti máju 2021 nárast o 75 percent. Tieto čísla pritom nezahŕňajú ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine, ktorých počet sa odhaduje na približne 5,5 milióna a majú oprávnenie na vstup do EÚ.

Najčastejšími trasami, ktorými prechádzali nepravidelní migranti, boli západný Balkán a centrálne a východné Stredomorie. Na západný Balkán pripadlo takmer 41-tisíc prechodov hraníc, prevažne migrantmi zo Sýrie a Afganistanu. V Stredomorí boli bežní Egypťania, Bangladéšania, Tunisania, Nigérijčania a Konžania.

Čísla ukazujú počet vstupov a nezohľadňujú skutočnosť, že niekedy tá istá osoba urobí viacero pokusov, pripomína agentúra AP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž FrontexEurópska únia