Nesrovnal chce, aby bola Bratislava ako Viedeň či Paríž

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislavský hrad
Bratislavský hrad Foto: webnoviny.sk

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Financovanie Bratislavy by mohlo zlepšiť prijatie nového zákona o hlavnom meste, podľa ktorého by Bratislava získala postavenie kraja, podobne ako Viedeň, Praha, Budapešť či Paríž.

Ako jeden z návrhov na zlepšenie financovania Bratislavy to v stredu na tlačovej konferencii predstavil bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. Primátor už v súčasnosti pripravuje znenie Bratislavskej deklarácie, ktorá by sa mala stať východiskom pre nový zákon o hlavnom meste.

Mesto má málo peňazí na rozvoj

Problémom pri financovaní Bratislavy je podľa primátora nižší podiel dane z príjmov fyzických osôb, ako by malo hlavné mesto dostávať. Bratislava má približne 450-tisíc obyvateľov, čiže by mala podľa Nesrovnala dostávať 4,5 percenta z celoštátne vybranej dane z príjmov fyzických osôb. No v skutočnosti mesto dostáva len 2,35 percenta.

Podľa primátora tak Bratislava hospodári len s takmer polovičným rozpočtom, ako by mala. Ďalším problémom podľa primátora je, že hlavnému mestu ostáva málo peňazí na rozvoj. Z 230 miliónov eur, ktoré má Bratislava k dispozícii, ide podľa primátora 85 percent na školy, cesty, sociálne veci a ďalšie povinné výdavky.

Zo zvyšku musí Bratislava zaplatiť aj výdavky za zimnú či letnú údržbu a ďalšie zmluvné záväzky. „Mestu tak ostáva iba sedem percent vlastných príjmov na rozvoj mesta, čo nie je únosné,“ hovorí primátor. Problémom je podľa primátora aj to, že ľudia, ktorí žijú v Bratislave bez trvalého pobytu, platia miestne dane niekde inde.

Deklaráciu dostanú na jeseň do rúk poslanci

Na zlepšenie financovania Bratislavy je preto podľa Nesrovnala potrebné vrátiť podiel dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávu na 70 percent. Primátor tiež navrhuje, aby sa zaviedol miestny poplatok za rozvoj pre investorov. Spravodlivé by podľa neho bolo, aby sa príspevok na obyvateľa z dane z príjmov fyzických osôb začal rozdeľovať podľa registra obyvateľov a nie podľa Štatistického úradu SR.

Hlavné mesto by tiež podľa primátora malo získať postavenie kraja, podobne ako iné európske mestá. Z týchto návrhov vychádza Bratislavská deklarácia, ktorú primátor pripravuje a mala by sa stať základom pre nové znenie zákona o Bratislave. Na jeseň by chcel primátor tento dokument predložiť poslancom mestského zastupiteľstva.

„Mojím hlavným cieľom je to, aby naše hlavné mesto fungovalo a rozvíjalo sa. Na to je však nevyhnutná zmena systému, v ktorom mesto funguje, čo znamená zmeny vo financovaní a legislatíve,“ vysvetlil primátor svoje kroky s tým, že mesto nemôže dobre fungovať, ak nie sú dostatočné zdroje na jeho rozvoj.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivo Nesrovnal