Nestaráme sa o svetové oceány, vyhlásil herec Javier Bardem na pôde OSN a vyzval na ich na ochranu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Javier Bardem
Španielsky oscarový herec Javier Bardem na Times Square v New Yorku. New York, 19. august 2019. Foto: SITA/AP

Všetci sme darebáci za to, že sa tvárime, že sme „hluchí a slepí“ a nestaráme sa o svetové oceány, ktoré sú pod väčším tlakom, ako kedykoľvek v histórii.

Vytvorenie bezpečných útočísk

V pondelok sa tak na pôde Organizácie Spojených národov v New Yorku vyjadril španielsky oscarový herec a environmentálny aktivista Javier Bardem.

Jeho cieľom bolo presvedčiť delegátov, ktorí pripravujú návrh medzinárodnej zmluvy na ochranu oceánov, aby podporili dokument, ktorý by mohol „skutočne vytvoriť bezpečné útočiská na zotavenie sa života v oceáne„.

Oceány sú na pokraji kolapsu

Naše oceány sú na pokraji kolapsu a my všetci sme v tom zohrali obrovskú rolu. Teraz musíme tiež všetci zohrať svoje úlohy, zvlášť vy v tejto miestnosti,“ skonštatoval Bardem počas panelu v konferenčnej miestnosti, kde sa bude počas najbližších dvoch týždňov konať tretie z celkovo štyroch zasadnutí s cieľom pripraviť zmluvu.

Očakáva sa, že prípravný výbor vypracuje v roku 2020 návrh zmluvy, ktorá by po schválení bola právne záväzným dokumentom na základe Dohovoru OSN o morskom práve. Regulovať bude ochranu a využívanie rastlín a živočíchov v 64 percentách svetových oceánov, ktoré nespadajú pod národné jurisdikcie.

Javier Bardem

…získal v roku 2008 Oscara za vedľajšiu rolu vo filme Táto krajina nie je pre starých (2007). Na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied ho nominovali aj za snímky Kým sa zotmie (2000) a Biutiful (2010).

Známy je aj z filmov Na dno vášne (1997), The Dancer Upstairs (2002), Volanie mora (2004), Goyove prízraky (2006), Láska v čase cholery (2007), Vicky Cristina Barcelona (2008), Jedz, modli sa, miluj (2010), Skyfall (2012), Konzultant (2013), Gunman: Muž na odstrel (2015), Piráti Karibiku s podnázvom Salazarova pomsta (2017), matka! (2017), Pablo Escobar: Nenávidený a milovaný (2017) či Všetci to vedia (2018). Je ženatý s herečkou Penélope Cruz, s ktorou má dve deti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Javier Bardem