Miera nezamestnanosti na Slovensku sa znížila, analytik však dvíha varovný prst

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Úrad práce, nezamestnanosť
Foto: ilustračné, SITA/Kvetoslava Mudríková.
  • aktualizované 19. mája, 14:02

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v apríli tohto roka medzimesačne znížila o 0,27 percentuálneho bodu na 5,34 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol o 0,21 percentuálneho bodu na 4,08 percenta.

Nezamestnanosť na Slovensku tak v apríli klesla najvýraznejšie od októbra 2021. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Zmeny v aktivačných prácach

Od minulého mesiaca sa podľa ústredia práce začali uplatňovať zásadné legislatívne zmeny v oblasti aktivačných prác, ktoré majú zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie.

Ľudia, ktorí boli aktivovaní podľa zo zákona vypusteného ustanovenia, boli ešte v marci evidovaní na úradoch práce ako disponibilní uchádzači o zamestnanie. Od apríla sa približne 6-tisíc z týchto ľudí zapojilo do projektov v rámci aktívnych opatrení na trhu práce.

Bratislavský kraj je výnimkou

Keďže sa zapojili do projektov v rozsahu troch až šiestich mesiacov a po novom už medzi nimi a úradom práce existuje priamy zmluvný vzťah na základe podpisu dohody o podmienkach vykonávania aktivačnej činnosti formou menších služieb, úrady práce ich v súčasnosti evidujú ako nedisponibilných uchádzačov o zamestnanie.

Disponibilný počet uchádzačov o prácu pre túto zmenu klesol. Zmena v oblasti aktivačných prác tak prispela aj k výraznejšiemu poklesu samotného PDU. Tento ukazovateľ pritom klesal v apríli už tretí mesiac za sebou.

Okrem poklesu celkovej nezamestnanosti pokračuje aj pokles nezamestnanosti vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského kraja, v ktorom nezamestnanosť stagnovala.

Analytik zdvíha varovný prst

Najvýraznejší medzimesačný pokles zaznamenalo ústredie práce v Košickom kraji, a to z marcových 6,07 na 5,49 percenta v apríli. O pol percentuálneho bodu klesla nezamestnanosť v Prešovskom kraji a o viac ako štvrť percentuálneho bodu v Banskobystrickom kraji.

„Úroveň nezamestnanosti, ako aj počet uchádzačov o zamestnanie sa už takmer vrátili na hodnoty spred pandémie,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Trh práce podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka aspoň nateraz relatívne dobre odoláva energetickej kríze. To sa však podľa neho môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť. „Varovný prst zdvíha stenčujúci sa počet voľných pracovných pozícií v ekonomike i prekvapivá stabilizácia počtu zahraničných pracovníkov v ekonomike,“ uviedol.

Najmä klesajúci počet voľných pracovných miest podľa neho zvyšuje riziko, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov by nových nezamestnaných už nemusel takmer okamžite absorbovať robustný trh práce.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj KáčerĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie UniCredit BankÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny