Niekto sa z LSD môže zblázniť, iný sa môže stať odolný (podcast)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubomír Okruhlica
Ľubomír Okruhlica Foto: SITA / Robert Tappert

O halucinogénnej látke LSD sa posledné dni začali verejnosťou šíriť rôzne dezinformácie. Inštitút drogových závislostí a Centrum pre liečbu drogových závislostí sa preto rozhodli uviesť veci na pravú mieru a poskytnúť laickej verejnosti fakty prostredníctvom tlačovej konferencie.

Možný spúšťač psychických porúch

LSD je jedným z halucinogénov, ktorý je na Slovensku nelegálny. Látka nevyvoláva závislosť, ale v čase účinkovania skresľuje vnemy, zosilňuje emócie a môže vyvolávať aj vizuálne halucinácie. Zaujímavosťou je, že opakovaným užívaním tejto drogy jej účinok klesá a človek voči nej po čase môže byť úplne rezistentný.

LSD môže byť spúšťačom psychickým porúch ako napríklad schizofrénia, avšak len v prípade, že užívateľ má k tejto chorobe prirodzenú (genetickú) predispozíciu.

Medzi mladistvými od 16 do 19 rokov sú halucinogény druhými najčastejšie skúšanými drogami. Na prvom mieste je s výrazným náskokom marihuana.

Mladiství skúšajú halucinogény častejšie

Napriek tomu, že halucinogény mladiství skúšajú častejšie ako pervitín či heroín, odbornú pomoc v kategórii užívateľov LSD vyhľadáva najmenej ľudí.

LSD sa v súčasnosti v žiadnej krajine na svete nepoužíva ako liečivo, ale prebiehajú výskumy zaoberajúce sa možnými pozitívnymi účinkami tejto látky na liečbu depresií, úzkostí, alkoholizmu, nikotinizmu či posttraumatickej stresovej poruchy.

Viac sa dozviete v podcaste z tlačovej konferencie:

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Okruhlica