Nová Ficova vláda vymenila vedúceho úradu vlády aj viacerých štátnych tajomníkov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Sprava: Novovymenovaný predseda vlády SR Robert Fico a novovymenovaný podpredseda vlády SR a minister obrany SR Robert Kaliňák počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 25. októbra 20:58

Nová vláda Roberta Fica v stredu na svojom prvom zasadnutí vymenila vedúceho úradu vlády ako aj viacerých štátnych tajomníkov.

Doterajšieho vedúceho úradu Michala Luciaka vo funkcii nahradí Juraj Gedra. Taktiež kabinet odvolal z funkcie generálneho tajomníka služobného úradu Úradu vlády SR Mareka Vandráka. Toho vo funkcii nahradí Marcela Virágová.

Foto: Vymenovanie novej Ficovej vlády

Na ministerstve dopravy nahradí doterajších štátnych tajomníkov Katarínu Brunckovú a Jaroslava Kmeťa Igor Choma a Denisa Žiláková. V predmetnom rezorte sa zároveň mení aj generálny tajomník služobného úradu, keď Martina Janáčka vystrieda Juraj Lovásik.

Foto: Prvé rokovanie Ficovho kabinetu

Na ministerstve financií zase skončili štátni tajomníci Eva Gonçalves a Branislav Reľovský. Do funkcie naopak vláda vymenovala Radovana Majerského. Štátna tajomníčka sa zmenila aj na úrade podpredsedu vlády. Konkrétne Editu Pfundtner vystriedala Alena Sabelová.

Na ministerstve kultúry nahradí Štefan Kuffa štátneho tajomníka Matúša Bieščada. Na rezort obrany pribudne ako nový štátny tajomník Igor Melicher. Na ministerstve spravodlivosti vystriedajú Petra Sepešiho Milan Hodás a Pavol Gašpar. Na rezorte vnútra zase skončil Martin Kralovič, ktorého nahradia Lucia Kurilovská a Patrik Kraupse.

Na ministerstve zahraničia skončil ako štátny tajomník Peter Mišík a vystrieda ho Marek Eštok. Na ministerstve školstva vystrieda Michala Fedáka Róbert Zsembera, pričom ako tajomník pre oblasť športu pribudne Ján Krišanda. Pokiaľ ide o ministerstvo pôdohospodárstva, vláda odvolala štátneho tajomníka Martina Kováča. Vo funkcii ho nahradí Vladimír Vnuk.

VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Atmosféra počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Jana Birošová

Z funkcií štátnych tajomníkov ministerstva hospodárstva odvolala Petra Šveca a Branislava Sušilu. Post prvého štátneho tajomníka bude na rezorte hospodárstva zastávať Kamil Šaško a druhým štátnym tajomníkom bude Vladimír Šimoňák.

Personálne zmeny sa týkajú aj Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde štátneho tajomníka Juraja Káčera nahradí Branislav Ondruš. Vláda dnes odvolala aj štátnu tajomníčku ministerstva životného prostredia Katarínu Butkovskú a vymenovala dvoch nových štátnych tajomníkov, a to Filipa Kuffu a Jozefa Smatanu. Novým štátnym tajomníkom ministerstva investícií sa stal Michal Kaliňák, ktorý na pozícii vystrieda Barboru Lukáčovú a Martina Bezeka.

Vláda odvolala aj splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkeho a tiež splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Jána Hera.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena SabelováBranislav ReľovskýDenisa ŽilákováEdita PfundtnerEva GoncalvesováIgor ChomaJaroslav KmeťJuraj GedraKatarína BrunckováMarcela VirágováMarek VandrákMichal LuciakRadovan Majerský
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRMK Ministerstvo kultúry SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSMER-SDSNS Slovenská národná stranaÚrad vlády SR