Novela Trestného zákona je podľa SaS najväčšou amnestiou v dejinách Slovenska, Sulík vyzdvihol aj 16 absurdností (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
TB strany SaS
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 26. januára, 13:59

Ak vládna novela Trestného zákona prejde v súčasnej podobe, bude to najväčšia amnestia v histórii Slovenska a z krajiny sa stane Eldorádo pre zločincov všetkého druhu. Na piatkovej tlačovej besede to povedal šéf opozičnej SaS Richard Sulík. Zároveň kritizoval vládnu koalíciu za to, že novela je neprehľadnou aj pre odborníkov, prokurátorov a sudcov.

Pozašívané znižovanie trestných sadzieb

„Trvalo nám celé týždne, ale nielen nám, ale aj odborníkom a špecialistom, kým sa vnorili do problematiky,“ povedal Sulík s tým, že keď si odborníci novelu naštudovali, objavili v nej „pozašívané“ znižovanie trestných sadzieb za širokú škálu trestných činov. Ako prípad uviedol napríklad podvodné čerpanie eurofondov, predražené štátne nákupy, neoprávnené vratky DPH, strieľanie chránených zvierat, legalizáciu kradnutých áut, alebo napríklad aj vydieračský únos.

Sadzby treba znižovať s rozumom

Sulík zároveň povedal, že neverí rečiam, že chce koalícia v druhom čítaní v parlamente do novely zapracovať zmeny.

„Keby chceli naozaj odbornú diskusiu, tak to dajú do riadneho legislatívneho konania,“ skonštatoval Sulík s tým, že toto je aj principiálnou požiadavkou opozičných protestov.

„Lebo aj my hovoríme, že niektoré sadzby sú naozaj vysoké, poďme ich znížiť, poďme ich upraviť. Ale musíme to robiť s rozumom. Nie takýmto kovbojským štýlom,“ dodal Sulík.

Spustenie stránky ficoveamnestie.sk

Poslanec za hnutie Slovensko Július Jakab v tejto súvislosti pripomenul, že novela znižuje a upravuje viac ako 300 rôznych trestných sadzieb za majetkové, hospodárske a korupčné trestné činy.

„Jediné o čo im ide v tejto koalícii je, aby spravodlivosť nebola len slepá a hluchá, ale aj beznohá a bezruká,“ vyhlásil Jakab. Hnutie Slovensko pre lepšiu orientáciu občanov v plánovaných zmenách spustilo stránku ficoveamnestie.sk.

„Na tejto stránke môžete nájsť viac ako 140 osôb, ktoré sú buď odsúdené, alebo obvinené, a ktorých sa znižovanie trestných sadzieb v trestnom zákone bude týkať,“ povedal Jakab. Stránka tiež podľa Jakaba vymenúva všetky zmeny, ktoré novela Trestného zákona obsahuje, keďže ľudia nemajú čas dôsledne študovať legislatívne dokumenty.

„Nikde doteraz nebolo zverejnené komplexné porovnanie, čo sa naozaj v zákone deje a na koho to bude mať dopad,“ dodal poslanec.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Július JakabRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita