- aktualizované 21. júna 11:46
BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Súčasný spôsob voľby generálneho riaditeľa RTVS umožňuje podľa poslanca Smeru-SD Marka Maďariča zvoliť vyslovene politického kandidáta. Preto spolu s nezaradeným poslancom Martinom Poliačikom predložili spoločný návrh novely zákona o Rozhlase a televízii Slovenska, o ktorom vo štvrtok rokuje NR SR.
Čudné spojenectvo
„Hlavný dôvod predloženia návrhu nie sú technické problémy voľby, ale dôležitosť verejnoprávnych médií a to, aby dostali verejnoprávne médiá váhu a nezávislosť,“ uviedol. Maďarič však pripúšťa, že je otázka, do akej miery by zmenený spôsob voľby dokázal odpolitizovať voľbu.
Mazurek vyzval Poliačika na pästný súboj, Nicholsonová obvinila kotlebovcov za dianie na ulici
Pre poslankyňu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Renátu Kaščákovú je návrh nedôveryhodný, keď ho predkladá Maďarič, ktorý doteraz v Smere ideologicky na všetko vplýval. „Prečo Maďarič nepredložil tento zákon ako minister, ktorým bol desať rokov? Mal na to plnú moc,“ zdôraznila Kaščáková. Podľa nej nebol na to dôvod, pretože riaditeľom RTVS bol ich nominant Václav Mika. Tandem Maďarič – Poliačik označila za čudný.
Marek Maďarič ešte ako minister kultúry 21. júna 2017, deň po tom, ako národná rada zvolila Jaroslava Rezníka za šéfa RTVS, na tlačovej besede oznámil, že chce meniť spôsob voľby generálneho riaditeľa RTVS. Cieľom plánovaných zmien bolo, aby budúceho generálneho riaditeľa nevolil ani parlament, ani Rada RTVS, ale zbor voliteľov.
Návrh nie je súčasťou programového vyhlásenia
Maďarič prišiel s týmto návrhom iniciatívne, nie je súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR. V tom čase tvrdil, že je ten vhodný čas meniť voľbu, keďže nový systém by sa využil až o päť rokov, teda po skončení súčasnej koalície. V septembri následne avizoval, že nové legislatívne pravidlá voľby šéfa RTVS sú v štádiu príprav. Následne v októbri 2017 predstavil avizovaný návrh na zmenu voľby šéfa RTVS verejnosti.
Polícia zadržala v kauze zmeniek Mariána K. aj Pavla R., obaja však obvinenia odmietajú
Predbežná informácia o návrhu novely zákona o RTVS bola v pripomienkovom konaní do 31. októbra. Návrh novely zákona prešiel bez zásadných pripomienok, na rokovanie vlády sa však nedostal ani v decembri, ani začiatkom roka. Návrh kritizoval poslanec SNS Anton Hrnko. Ten pre Aktuality.sk v decembri minulého roka konštatoval, že tento návrh považuje „za obsolentný (zastaraný). Súčasný spôsob voľby generálneho riaditeľa RTVS je správny. Určite to v parlamente nepodporím,“ uviedol.
Karol Farkašovský (SNS) návrh dvojice poslancov nepovažuje za prínos. Podľa neho sa ľahšie ovplyvní niekoľko členov, ktorí majú voliť podľa návrhu riaditeľa, ako 150 poslancov NR SR. „Problém nie je v procese voľby, ale kritériá na osobnosť kandidáta a to je dôležité zmeniť. Toto tento zákon nerieši,“ uviedol s tým, že návrh poslanecký klub SNS nepodporí.
Dve štádiá
Exminister kultúry a poslanec NR SR za koaličnú stranu Smer-SD Marek Maďarič a nezaradený poslanec Martin Poliačik predkladajú na aktuálnu schôdzu parlamentu spoločný návrh novely zákona o Rozhlase a televízii Slovenska. Cieľom navrhovaného právneho predpisu je vylúčiť akékoľvek politické vplyvy na voľbu a odvolávanie generálneho riaditeľa RTVS, a to zmenou mechanizmu voľby generálneho riaditeľa a presunom kompetencie odvolávať generálneho riaditeľa z NR SR na radu RTVS.
Maďaričovi sa zdala Kiskova správa neúplná, Petrák v reakcii spomenul kauzu zubára z Popradu
Poslanci navrhujú, aby bol proces ustanovovania do funkcie rozdelený do dvoch štádií, a to zvolenie a vymenovanie. „Voliť generálneho riaditeľa bude osobitný na to určený orgán, zbor voliteľov, a vymenúvať do funkcie ho bude orgán dohľadu, Rada RTVS. Tak ako doteraz bude kandidát prezentovať svoj projekt riadenia a rozvoja RTVS na verejnom vypočutí, ktoré bude vysielané naživo.
Po prezentácii projektu bude kandidát odpovedať na otázky zboru voliteľov. Pre zvolenie kandidáta za generálneho riaditeľa je potrebné získať najmenej dve tretiny hlasov všetkých členov zboru voliteľov, to znamená najmenej osem hlasov,“ uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu s tým, že návrh zákona upravuje aj proces opakovanej voľby a novej voľby. Oprávnená odvolať generálneho riaditeľa by bola Rada RTVS.