- aktualizované 24. februára 17:07
Navrhovaná novela stavebného zákona vyzerá tak, akoby ju písali developeri a finančné skupiny. Na stredajšej tlačovej konferencii to po zasadnutí predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) uviedol predseda združenia Branislav Tréger a starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren.
Licencovaní projektanti
ZMOS navrhovanú novelu stavebného zákona striktne odmieta a žiada, aby bola celá zrušená. Novela stavebného zákona z dielne podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého (Sme rodina) je podľa oboch účastníkov stretnutia „veľmi zlá a obmedzujúca práva samospráv aj občanov“.
Dreviny v ochrannom pásme sme nevyrúbali, bráni sa investor hotela vo Vysokých Tatrách
Novela zákona podľa Chrena ruší stavebné konanie a nahrádza ho posudzovaním licencovaných projektantov. Licencovaný projektant by podľa Chrena zároveň spracovával aj pripomienky verejnosti a rozhodoval o nich. Je preto pravdepodobné, že by rozhodoval v prospech stavebníka, ktorý mu za projekt platí. „Dokonca sa presadzuje taký nezmysel, že developeri sami si budú môcť presadiť a spracovať zmenu územného plánu na svojom pozemku,“ povedal Chren.
Návrh z USB kľúča?
Podľa starostu Ružinova by schválenie zákona zobralo obciam možnosť ovplyvňovať výstavbu a rozvoj na svojom území a dal by ju do rúk developerov. „Keby developeri a finančné skupiny napísali stavebný zákon, nevyzeral by inak ako tento návrh, ktorý sme dostali. Neviem si predstaviť, že by akýkoľvek štátny úradník napísal takýto návrh. Som presvedčený, že tento návrh niekto priniesol zvonku na USB kľúči,“ dodal Chren.
Vláda posunula splatnosť sociálnych odvodov aj za február, pozor však na výšku obratu
Podľa ZMOS-u by návrh stavebného zákona v súčasnej podobe napríklad umožnil, aby pri bratislavskom jazere Štrkovec vyrástol 50-poschodový mrakodrap. Sťažnosti občanov či mestskej časti Bratislava-Ružinov by licencovaný projektant zamietol a stavba by bola legálna.
Štát si berie kompetenciu späť
Podpredseda vlády Holý v súvislosti s tvrdeniami ZMOS-u skonštatoval, že „trafená hus zagágala“. „A to silno. A ešte aj spôsobom, že absolútne hanebne klame a účelovo zavádza,“ napísal v stanovisku.
Stavebné úrady podľa pracovnej verzie návrhu zákona totiž podľa vicepremiéra neprechádzajú na licencovaných projektantov, ako tvrdí ZMOS, ale na štát, pretože samosprávy pri prenesenom výkone štátnej správy ako stavebné úrady fatálne zlyhali. „Štát si jednoducho túto prenesenú kompetenciu berie späť. Dôsledkom ich zlyhania je nedostatok bytov a ich astronomické ceny, ktoré si občania nemôžu dovoliť platiť,“ povedal Holý.
Mimovládky sa obávajú nárastu korupcie, ministerku Kolíkovú vyzývajú k odloženiu nového zákona
Podľa podpredsedu vlády je zároveň bohapustou lžou, že by si developeri mohli sami presadiť zmenu územného plánu. „Podľa nášho zámeru môžu spolupracovať s obcou alebo spracovať aj samostatne návrh zmeny územného plánu, tento však musia predložiť starostovi obce alebo primátorovi mesta, ktorý je následne povinný predložiť tento návrh na rokovanie obecného či mestského zastupiteľstva,“ povedal.