Nový zákon o hazarde má priniesť zvýšenú ochranu hráčov aj zvýšenie minimálneho počtu prístrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hazard, kasíno
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Komplexný nový vládny zákon o hazardných hrách si v parlamente zrejme nájde aj podporu časti opozície.

Avizujú to poslanci v parlamente, ktorí si netradične pochvaľujú spoluprácu predkladateľa, teda rezortu financií, so zákonodarným zborom.

Minister financií bol ústretový

Opozičný poslanec za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský sa dokonca vyjadril, že by bol rád, keby boli aj ostatné ministerstvá v prípadoch iných zákonov ochotné takto počúvať.

„Som rád, že minister financií bol ústretový a do tohto návrhu zákona bolo zapracované veľké množstvo pripomienok nielen mojich, ale v rámci pripomienkového konania,“ uviedol v parlamentnej rozprave v druhom čítaní. Ako dodal, hoci sú v návrhu aj veci, ktoré sa mu páčiť nemusia, za nový zákon zahlasuje.

Kultivovanosť návrhu

Otvorenosť poslaneckým nápadom na úpravy v novom zákone o hazardných hrách minister financií Peter Kažimír avizoval už pri jeho predložení plénu národnej rady. Rokovanie o tomto návrhu rovnako pochvaľuje.

„Priebeh rozpravy k tomuto návrhu zákona ma veľmi príjemne prekvapuje, oceňujem jeho kultivovanosť,“ uviedol. Výsledkom tejto spolupráce predkladateľa a parlamentu je až niekoľko desiatok navrhovaných zmien, o ktorých budú poslanci hlasovať v utorok 4. decembra.

Licencie na hazardné hry na internete

Už z rokovaní parlamentných výborov vzišlo takmer 120 pozmeňujúcich návrhov, ktoré sa majú do návrhu rezortu financií zapracovať. Ďalšie pridali poslanci v rozprave. Má ísť najmä o posilnenie ochrany hráčov pri využívaní hazardných hier. Rozšíriť sa má napríklad register vylúčených osôb z hrania hazardných hier o osoby, ktoré neplatia výživné, zmeny sa majú týkať aj umiestnenia herní, ich počtu, ponuky hazardu cez audiotextové čísla a ďalších oblastí.

Medzi základné zmeny, ktoré návrh prináša, patrí najmä umožnenie súkromným domácim spoločnostiam ako aj firmám z Európskej únie uchádzať sa o licencie na hazardné hry na internete. Podľa aktuálnej legislatívy má totiž na prevádzkovanie týchto hier monopol národná lotériová spoločnosť Tipos.

S novými pravidlami súvisí aj nové vymedzenie druhov hazardných hier a vymedzenie novej štruktúry a hierarchie licencií. Novinkou má byť aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý má mať kontrolu hazardu na starosti.

Posilnenie ochrany hráčov

Nový zákon zavádza novinky aj v oblasti ochrany hráčov. Zvyšuje sa napríklad minimálny počet výherných prístrojov v prevádzke na 15 kusov a obmedzujú sa prevádzkové hodiny herní s tým, že v čase od 3:00 do 10:00 bude hranie zakázané.

Rozširujú sa tiež kompetencie obcí, ktoré napríklad budú môcť počas určitého počtu dní v roku zakázať niektoré druhy hazardných hier. Obce tiež po novom rozhodnú o tom, či budú mať herne v blízkosti škôl alebo škôlok.

Z novej legislatívy by mal ťažiť aj rozpočet. Za udelenie licencií a z následných poplatkov by malo podľa prepočtov rezortu financií v budúcom roku do verejných zdrojov pribudnúť vyše 64 mil. eur, v roku 2020 dodatočných takmer 25 mil. eur. Na druhej strane zriadenie nového úradu si vyžiada ročné náklady zhruba 6 mil. eur. Nový zákon má navrhovanú účinnosť od 1. marca budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KažimírPeter Pčolinský