Obrazom: Hrebienok stráži 350-kilogramový medveď Kubo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hrebienok dostal svojho stáleho strážcu, stal sa ním medveď
Pohľad na 350 kilogramovú sochu medveďa Kuba po osadení na Hrebienku. Obrovský maco sa môže pochváliť očami, ktoré ma z polodrahokamu. Vysoké Tatry, 29. júl 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

VYSOKÉ TATRY 30. júla (WEBNOVINY) – Turistické stredisko Hrebienok, ktoré je najnavštevovanejším miestom vo Vysokých Tatrách, už má svojho patróna. Je ním medveď Kubo, ktorého v stredu napriek upršanému a hmlistému počasiu osadili v blízkosti stanice lanovky.

Obrazom: Hrebienok oživia medvede, ľudia sa ich báť nemusia

Kovová atrakcia váži 350 kg, je dlhá 2,4 metra a doviezli ju až z Trebišova. Ako vysvetlila Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, medveď bude mať na Hrebienku svoje stále miesto, vítať bude ľudí v lete i v zime.

Autor ukul aj trojhlavého draka

Autorom kovovej atrakcie je umelecký kováč Vladimír Eperješi, ktorý ho vytvoril ešte v minulom roku. Pracoval na ňom štyri týždne a obetoval mu aj veľa nočných. „Najprv sa vypracovala oceľová konštrukcia podľa modelu, potom na ňu išiel ťahaný plech a nasledovala povrchová úprava,“ opísal práce kováč. Ako ďalej prezradil, zuby medveďa vyrobil z kovaných klincov, ktoré sa pribíjajú koňom na podkovy, jazyk ukul zo železa.

Najvzácnejšie a najdrahšie sú však oči medveďa, ktoré sú vytvorené z polodrahokamu. Kovový medveď už bol vystavený na Hrebienku aj v minulom roku počas letnej sezóny, v stredu ho tam však osadili na stálo. Ako povedal Eperješi, sneh a zlé počasie mu neuškodia, skôr ľudia, ktorí sa pokúšajú na veľkého medveďa vyšplhať, aby sa odfotili.

Kováčovo ďalšie dielo bolo v minulosti osadené aj v Nízkych Tatrách, ide o trojhlavého draka. „Mám pocit, že na Slovensku som jediný kováč, ktorý má svoje sochy na tak vysokom mieste,“ dodal s úsmevom autor atrakcie.

Hrebienok dostal svojho stáleho strážcu, stal sa ním medveď
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Okrem kovového medveďa pribudlo na Hrebienku aj ďalších päť drevených. Tie sa nachádzajú v novej relax zóne na Dolnej lúke, ktorú otvorili práve v stredu. V nej si podľa Maťašovskej budú môcť návštevníci obzrieť spomínané medvede a zároveň oddýchnuť počas vysokohorskej túry.

„Zmyslom novej relax zóny je, aby sa návštevníci Vysokých Tatier na chvíľu zastavili, užili si výhľad na krásnu panorámu našich veľhôr a na Podtatranskú kotlinu. Vstup do zóny je bezplatný pre malých aj veľkých milovníkov Tatier,“ uviedla Maťašovská. Ako dodala, miesto si podľa nej obľúbia najmä rodiny s deťmi či napríklad zamilované páriky, ktoré môžu na mieste zažiť aj pravý tatranský piknik v nadmorskej výške 1 285 m. n. m.

Vysoké Tatry chcú vytvoriť medvedí chodník

V budúcnosti by na Hrebienku mali pribudnúť aj ďalšie drevené medvede. „Chceme takýmto spôsobom osadiť medvedí chodník či cestu, ktorá bude postupne prechádzať z Hrebienka do Smokovca,“ dodala Maťašovská.

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš verí, že medvede v takejto podobe prilákajú do oblasti mnoho návštevníkov. Ako povedal, v Tatrách a na Slovensku sú síce medvede premnožené, no medveďov, ktoré od stredy zdobia Hrebienok, sa podľa jeho slov ľudia báť nemusia.

Hrebienok dostal svojho stáleho strážcu, stal sa ním medveď
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

„Postavička medveďa Kuba je symbolom projektu Tatranskej divočiny už šesť rokov. Kľúčové centrum letného turistického ruchu Hrebienok je spájané s medveďmi aj vďaka najväčšiemu letnému festivalu pre rodiny s deťmi s názvom Medvedie dni,“ dodala Maťašovská.

Návštevníci si tak novú atrakciu budú môcť obzrieť aj počas 8. ročníka tohto festivalu, ktorý sa tento rok uskutoční v dňoch od 30. júla do 2. augusta. Festival za uplynulé ročníky prilákal do hôr viac ako 130-tisíc návštevníkov.

„Aktuálny ročník prinesie rokmi overené a odskúšané atrakcie, ale aj niekoľko noviniek. Na programe sa bude podieľať až 13 rôznych divadiel a subjektov a viac ako 20 medveďov,“ informovala Maťašovská. Lanovka na Hrebienok bude počas podujatia premávať nepretržite podľa potrieb, lepšia bude aj organizácia dopravy v Starom Smokovci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mokoš