Ochránime Slovensko pred LGBT a gender, Kotlebove billboardy už rieši NAKA

ĽSNS, Marián Kotleba
Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba. Foto: SITA/Peter Rusko
Tento článok pre vás načítala AI.

Kotlebovými homofóbnymi billboardmi sa začala zaoberať Národná kriminálna agentúra (NAKA). Informovala o tom mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) s tým, že kriminálnej agentúre kauzu strany Kotlebovci-ĽSNS postúpila Generálna prokuratúra na základe ich trestného oznámenia.

IĽP upozornila na spornú reklamu už v júni, pričom na rôznych miestach Slovenska sa objavili nosiče s tvárou Mariana Kotlebu a textom „Ochránime Slovensko pred LGBT a gender.“

Diskriminácia a porušenie ľudských práv

Môžem potvrdiť, že NAKA nás kontaktovala a požiadala o súčinnosť, ktorú, samozrejme, poskytneme. Oceňujeme, že Generálna prokuratúra súhlasila s našou interpretáciou, že takáto komunikácia môže byť protizákonná. Zároveň ďakujem všetkým viac ako 15 000 ľuďom, ktorí a ktoré podpísali našu petíciu za odstránenie týchto reklám. Dnešným dňom sme ju zastavili,“ uviedol riaditeľ IĽP Peter Weissenbacher a doplnil, že predmetné billboardy boli už odstránené a kompetentné orgány konajú. Organizácia uviedla, že reklamné heslo strany považujú za výzvu k diskriminácii a porušenie ľudských práv časti občanov.

Sporné reklamné nosiče

„Reklama navodzuje dojem, že ide o výrok Mariána Kotlebu, nakoľko je umiestnený pri jeho tvári. Kotleba je známy ako fanúšik Slovenského štátu, a tak je oprávnené to považovať aj za hrozbu fyzickej likvidácie, tak, ako sa to dialo v tomto období,“ uviedol IĽP a dodal, že strana Kotlebovci-ĽSNS vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína a mimovládky a právni experti navrhovali, aby bola strana rozpustená, pretože svojím programom, stanovami a činnosťou porušuje Ústavu SR a medzinárodné zmluvy.

„Sporné reklamné nosiče podľa nášho názoru porušujú paragraf 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovanie k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Je veľmi smutné, že firma, ktorá nosiče prenajíma, povolila ich vyvesenie, a za uváženie stojí aj možnosť, či sa nepodieľala na tomto podnecovaní vzhľadom na to, že sme ich opakovane na vec upozorňovali,“ uviedol právnik IĽP Daniel Grejták a uzavrel, že trestná sadzba môže byť v tomto prípade až šesť rokov odňatia slobody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRInštitút ľudských právKotlebovci - ĽSNSNAKA Národná kriminálna agentúra