Odborníci neočakávajú veľké zmeny od nového ministra Čisláka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Organizácie pôsobiace v zdravotníctve neočakávajú výrazné zmeny po výmene šéfa na ministerstve zdravotníctva.

Nového ministra Viliama Čisláka hodnotia po svojich predchádzajúcich skúsenostiach pozitívne. Veria, že sa bude zaoberať témami, ktoré sú pre nich dôležité.

Čislák je človek, ktorý rezort dobre pozná

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislav Pásztor označil nového ministra za pragmatického manažéra, ktorý pozná systém zdravotníctva, nakoľko pôsobil vo viacerých funkciách.

Ako tvrdí, s Čislákom ešte ako so štátnym tajomníkom sa mu rokovalo dobre. Z pohľadu asociácie považuje za pozitívne, že ide o človeka, ktorý rezort detailne pozná.

„Nebudeme musieť začínať od nuly, pretože ten čas, ktorý má k dispozícii, je naozaj príliš krátky na to, aby čokoľvek závažnejšie mohol začať pripravovať, a nie ešte sa pobrať iným smerom,“ podotkol prezident ASL.

Asociácia nemocníc Slovenska vyzdvihuje skúsenosti

S novým ministrom chcú hovoriť najmä o lekárskych službách prvej pomoci. Pásztor verí, že by sa v riešení tejto problematiky mohli pohnúť ďalej skrz to, že Čislák oblasť dôverne pozná, keďže v nej pôsobil. Témou sú pre nich aj poplatky a doplatky, ministra chcú informovať aj o zámeroch vytvoriť Zväz zmluvných poskytovateľov.

Pozitívne vníma nového šéfa rezortu aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) združujúca regionálne nemocnice. Jej prezident Marián Petko hodnotí Čisláka ako človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, riadenia zdravotníckych zariadení a legislatívy.

„V asociácii máme pocit, že to môže byť dobrá voľba,“ uviedol Petko. Jednou z veľkých tém je pre ANS budovanie urgentných príjmov v regionálnych nemocniciach.

Petko podotýka, že o urgentoch s Čislákom už v minulosti diskutovali. Vzhľadom na to, že nový minister túto oblasť pozná, verí, že sa pri budovaní urgentných príjmov posunú, že sa zadefinuje, kde majú byť lokalizované a ako majú byť financované.

Sestry a pôrodné asistentky sú zatiaľ skeptické

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká hodnotiť Čisláka nateraz nechce, výrazné zmeny však od neho neočakáva. Predpokladá, že bude pokračovať v rokovaniach tam, kde exministerka Zuzana Zvolenská skončila.

„Chceme legislatívu a nechceme, aby sa rokovania viedli do stratena, aby to nebolo len naťahovanie času,“ povedala Kavecká. Pre odbory zostáva prioritou zákon o odmeňovaní a presadenie ich požiadaviek.

Analytik neočakáva v blízkej dobe zásadné zmeny

Podľa analytika Health Policy Institute Tomáša Szalaya sa do najbližších parlamentných volieb už nič zásadné robiť nebude, zachová sa status quo. Nepredpokladá, že by sa doriešilo odmeňovanie zdravotníkov, keďže na to nie sú peniaze.

Za Čislákovo plus považuje, že je z „fachu“ a prešiel si manažérskymi pozíciami. Nevýhodu zase vidí v tom, že nemá názor na zdravotníctvo. „Jeho názory na zdravotnú politiku sú verejnosti aj odbornej neznáme,“ zhodnotil Szalay.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav PásztorMarian PetkoMonika KaveckáZuzana Zvolenská