- aktualizované 2. novembra, 15:46
Za odmenu 50-tisíc eur a pozitívny výsledok v otvorených trestných konaniach bol Michal Vida ochotný zmeniť svoje výpovede o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej.
Vida to uviedol vo svojej svedeckej výpovedi v kauze Fatima na štvrtkovom pojednávaní pred žilinským okresným súdom.
Výpoveď zmenil po tom, čo ho kontaktoval Vasko
Vida potvrdil, že k zmenám vo výpovediach sa rozhodol v marci 2018 po tom, čo ho kontaktoval Peter Vasko. Ten je spoločne s Jankovskou obvinený z Vidovho vydierania, tretím obžalovaným je bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Róbert Krajmer.
Sudkyňa v kauze Fatima odročila pojednávanie, Vasko na poslednú chvíľu zmenil advokáta a padla pokuta 800 eur
Vida v obsiahlej výpovedi uviedol, že v prospech Jankovskej mal vypovedať v trestnom konaní na bratislavskom okresnom súde, ktoré bolo vedené voči Ondrejovi Janíčkovi.
Práve Janíčka mal potom na základe dohodnutých inštrukcií označiť Vida ako toho, kto ho vydieraním prinútil k výpovediam v neprospech Jankovskej. V zmysle dohody s Petrom Vaskom o tom vypovedal ako oznamovateľ trestnej činnosti na trenčianskom pracovisku Národnej kriminálnej agentúry.
Vidu označili za nedôveryhodnú osobu
Advokát Petra Vaska Jiří Kučera ešte pred vypočutím Vidu upozornil na jeho nedôveryhodnosť. „Celá obžaloba je postavená iba na tvrdeniach Michala Vidu, ktorý sa z vykonaného dokazovania prejavil ako absolútne nedôveryhodná osoba,“ poznamenal Kučera.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Jankovskej obhajca Peter Erdös. Ten navyše predložil aj znalecký posudok psychofyziologičky Eleny Fortisovej, u ktorej jeho klientka absolvovala pred rokom polygrafické vyšetrenie.
„Poškodeného Michala Vidu nepoznám, prvýkrát som ho naživo videla 9. septembra 2020 v rámci úkonov v trestnom konaní. Nikdy som sa s ním priamo ani sprostredkovane nestretla a nekomunikovala som s ním. Nikdy som ho neovplyvňovala, nevydierala a žiadnym spôsobom sa mu nevyhrážala,“ citoval Jankovskej obhajca svoju klientku, pričom tento výrok bol na detektore lži označený za pravdivý.
Jankovská na pojednávanie neprišla
Jankovská na štvrtkové úvodné pojednávanie v kauze Fatima do Žiliny neprišla, ale súhlasila s pojednávaním v jej neprítomnosti. Rovnaký súhlas udelil súdu aj Peter Vasko, ktorý sa v pojednávacej miestnosti zdržal len niekoľko minút.
Krajmer pred súdom skonštatoval, že skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa nikdy nedopustil. Na hlavnom pojednávaní využil právo nevypovedať s tým, že sa vyjadrí až po tom, čo na súde odznejú výpovede Michala Vidu a svedka Milana Žáčika.
Dvojica obhajcov Róberta Krajmera poukázala na skutočnosť, že obžaloba je nedôvodná. „Z obžaloby nie je zrejmé, čím konkrétne mal môj klient naplniť znaky čo len jedného z trestných činov, ktorých spáchanie je mu obžalobou kladené za vinu,“ skonštatoval advokát Miroslav Zobok.
Kauza Fatima
Kauza Fatima sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, jej svata Petra Vaska a ďalších ľudí. V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že dvojica obvinených sa mu vyhrážala dlhoročným väzením.
Na štvrtkovom pojednávaní prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa prečítal obžalobu, v ktorej Jankovskú a jej svata viní zo zločinu vydierania a Krajmera zo zločinu marenia spravodlivosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. „Obžaloba je podaná v rozpore s Trestným poriadkom, pretože prípravné konanie neprebehlo v súlade s Trestným poriadkom,“ vyhlásil Jankovskej obhajca Peter Erdös.
Upozornil, že jeho klientke nebolo umožnené zoznámiť sa s vyšetrovacím spisom. Preštudovanie vyšetrovacieho spisu je podľa jeho slov základným právom jeho klientky.
„Celá obžaloba je postavená iba na tvrdeniach Michala Vidu, ktorý sa z vykonaného dokazovania prejavil ako absolútne nedôveryhodná osoba,“ upozornil obhajca Petra V. Jiří Kučera.
Kauzu Fatima začal vlani pojednávať Okresný súd v Trnave, ktorý vo veci na niekoľkých pojednávaniach vykonával aj dokazovanie. Monika Jankovská uspela so svojou ústavnou sťažnosťou, keď Ústavný súd SR v marci tohto roku skonštatoval, že Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva. Na základe nového rozhodnutia Najvyššieho súdu SR bola vec pridelená žilinskému súdu a dokazovanie tak bude musieť byť vykonané odznovu.