Prezidentské voľby 2019 (online): Zuzana Čaputová ovládla prvé kolo, postupuje aj Maroš Šefčovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová, prezidentské voľby 2019
Kandidáti na prezidenta: Maroš Šefčovič, vľavo hore, a Zuzana Čaputová, vpravo dole. 17. marec 2019 Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 17. marca 16:00

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Prvé kolo prezidentských volieb 2019 na Slovensku ovládla Zuzana Čaputová so ziskom 40,57 % platných hlasov. V druhom kole bude o priazeň voličov bojovať s Marošom Šefčovičom, ktorý obsadil druhú priečku so ziskom 18,66 % hlasov.

Tretí najvyšší podiel platných hlasov získal v prvom kole prezidentských volieb Štefan Harabin, a to 14,34 %. Nasledoval Marian Kotleba so ziskom 10,39 % hlasov, František Mikloško s 5,72 %, Béla Bugár s 3,1 %, Milan Krajniak s 2,77 % a Eduard Chmelár s 2,74 %.

Menej ako percento platných hlasov získali Martin Daňo s podielom 0,51 %, Róbert Švec s 0,3 %, Juraj Zábojník s 0,28 %, Ivan Zuzula s 0,17 % a Bohumila Tauchmannová s 0,16 %. Voliči však odovzdali hlasy aj kandidátom, ktorí z boja o post prezidenta odstúpili. Robertovi Mistríkovi 0,15 % a Józsefovi Menyhártovi 0,05 %.

Čaputová vyhrala vo všetkých krajoch

Z celového počtu 4,429 mil. voličov zapísaných v zoznamoch voličov sa pritom v prvom kole voľby prezidenta zúčastnilo 2,159 mil. voličov. Volebná účasť tak dosiahla 48,74 % a Čaputová dominovala vo všetkých samosprávnych krajoch.

Po sčítaní výsledkov zo všetkých volebných okrskov mala najväčšiu podporu v Bratislavskom kraji, kde získala 59,65 % hlasov, naopak, najmenšiu mala v Prešovskom kraji, a to 30,28 %.

Koho budete voliť v druhom kole prezidentských volieb?

Táto anketa už bola ukončená
52%
20%
4%
24%

Rovnako v každom z ôsmich krajov za Zuzanou Čaputovou nasleduje kandidát Maroš Šefčovič. Ten zase najväčšiu podporu získal v Trenčianskom kraji s 22,49 % hlasov. Naopak, najmenej hlasov dostal od voličov v Bratislavskom kraji, a to 13,57 %.

V dvoch okrskoch volili dlhšie

V prvom kole volieb prezidenta SR sa hlasovalo od 7:00 do 22:00 v 5940 volebných okrskoch, teda volebných miestnostiach. Aj v obciach, kde sa starosta rozhodol otvoriť volebné miestnosti skôr, sa muselo hlasovať do 22:00. Prezidentské voľby sa začali skôr v obci Lúčka v Sabinovskom okrese, kde sa volebné miestnosti otvorili o 6:00.

Nie všetky volebné miestnosti sa však zatvorili o desiatej večer. Predĺžené hlasovanie bolo v jednom okrsku v Malackách a v obci Medzany v Prešovskom okrese. V prvom prípade sa začalo hlasovanie o približne 35 minút neskôr, pretože jeden z členov volebnej komisie sa nedostavil a bolo potrebné vymenovať iného.

V Medzanoch zase osoba pod vplyvom alkoholu v poobedňajších hodinách vyniesla volebnú urnu z miestnosti a poškodila ju. Tamojšia volebná miestnosť bola preto viac ako hodinu zapečatená. Volebné výsledky sa tak vzhľadom na predĺžené moratórium začali zverejňovať až po 23:16.

Občania Slovenskej republiky si budúceho prezidenta mohli vybrať spomedzi 13 kandidátov. Na hlasovacom lístku však voliči našli 15 kandidátov, keďže z predvolebného boja odstúpili Robert Mistrík a József Menyhárt. Voliči túto informáciu našli vo volebných miestnostiach aj za samotnou volebnou zástenou.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

  • textový online prenos (minúta po minúte)

16:00 Ďakujeme vám za pozornosť. Online textový prenos (minúta po minúte) sme ukončili, ale aj nasledujúce dni vám budeme na WebNoviny.sk prinášať najaktuálnejšie informácie nielen z prezidentských volieb.

15:55 Oficiálnym vyhlásením výsledkov 1. kola volieb prezidenta SR Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán (štátnou volebnou komisiou) sa začala kampaň pred 2. kolom volieb novej hlavy štátu. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania druhého kola volieb, bude teda trvať do 27. marca do 23:59. Zároveň sa až do 22. marca môžu zverejňovať aj výsledky prieskumov k 2. kolu volieb. Zákaz na ich publikovanie začne platiť sedem dní predo dňom konania 2. kola volieb prezidenta, teda od 23. marca od 0:00, a bude platiť až do skončenia hlasovania 30. marca.

15:32 Víťazka prvého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová so 40,57 % hlasov obsadila prvé miesto v 71 zo 79 okresov. Hlasovalo v nich za ňu od 22,33 % voličov v okrese Stará Ľubovňa do 66,90 % v okrese Bratislava I. Najvyššiu podporu dosiahla v piatich okresoch na území Bratislavy, okrem prvého v ďalších štyroch okresoch v hlavnom meste získala 59,46 % až 62,30 % hlasov. V okrese Pezinok, kde Čaputová žije, uspela s podporou 57,60 % hlasov.

15:04 Výsledok volieb vnímajú vo volebnom štábe Mariana Kotlebu ako úspech, lebo si oproti posledným parlamentným voľbám polepšila strana o 25 a on osobne o 40 percent.

14:33 V najbližších dňoch sa víťazka prvého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová vzdá funkcie podpredsedníčky hnutia Progresívne Slovensko.

„Pozície podpredsedníčky Progresívneho Slovenska by som sa v druhom kole vzdala, nevidím v tom žiaden problém, aj tak nestíham už aktívne robiť. Možno to urobím hneď zajtra (pondelok, poznámka SITA) alebo v utorok. Pokiaľ ide o členstvo v hnutí, v prípade zvolenia by som sa ho určite vzdala,“ vyhlásila Čaputová v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Dodala, že vie byť v prípade zvolenia nezávislou prezidentkou aj vo vzťahu k strane, ktorá jej v rámci kandidatúry pomohla.

14:11 Maroš Šefčovič, ktorý postúpil do druhého kola prezidentských volieb, sa ohradil k spájaniu jeho mena so stranou Smer-SD. „Napriek tomu, že ma podporuje Smer-SD, som nezávislý kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky, ktorý chce vykonávať svoj mandát nadstranícky a ktorý dokázal, že to vie. Desať rokov som pôsobil ako nezávislý eurokomisár, bez akejkoľvek výčitky voči nezávislému výkonu svojho mandátu. To isté budem robiť aj v úrade prezidenta, ak mi ľudia na Slovensku dajú dôveru a prisahám na Ústavu SR, že budem takto konať. Dokázal som to v živote, v praxi. Mám veľmi silnú osobnú históriu,“ konštatoval Šefčovič v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

13:44 Muž, ktorý v sobotu podvečer prerušil 1. kolo prezidentských volieb v obci Medzany (okr. Prešov), sa nachádza v cele policajného zaistenia. Agentúru SITA o tom v nedeľu informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová. „Muž bol zadržaný a podrobený dychovej skúške. Namerali mu dve promile alkoholu. Umiestnený je v cele policajného zaistenia,“ uviedla hovorkyňa.

13:24 Podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Uhrík v relácii RTVS O pät minút 12 uviedol, že žiadny z kandidátov nebol tak pozitívne hodnotený médiami ako Zuzana Čaputová. „V jednom rádiu sa jej napríklad pýtali, kde chodí ku kaderníkovi a čo jedáva na obed,“ uviedol.

13:13 Podľa podpredsedu strany Smer-SD Juraja Blanára jeden z celoslovenských denníkov ovplyvnil voľby, keď zverejnil manipulatívny volebný lístok s iným poradím kandidátov ako na oficiálnom hlasovacom lístku. „Mali jasne napísať, že podporujú pani Čaputovú a nie manipulovať s lístkom, bolo to dobre premyslené. Veď si zoberte koľko ľudí hlasovalo za tých, ktorí už nekandidovali,“ dodal podpredseda Smeru v relácii RTVS O päť minút 12 a zároveň vyzval ľudí aby išli v druhom kole voliť.

13:06 Predseda Sme Rodina Boris Kollár zhodnotil prezidentskú kampaň negatívne. „Na začiatku sa neriešilo, čo chcú ľudia, ale kto koho podporí, kto odstúpi, tlačilo sa na to, kto sa vzdá v prospech koho,“ vysvetlil Kollár. Podľa neho, keď si médiá vyberú, ktorý kandidát je dobrý a ktorý zlý, tak je potom kampaň neobjektívna. „Občas nám média robia politiku a už ju robia aj prieskumné agentúry. Médiá by mali informovať o politike, ktorú vytvárajú politici a nemali by vravieť, čo si majú ľudia myslieť,“ tvrdí Kollár.

12:49 Občianska konzervatívna strana (OKS) vyjadruje podporu Zuzane Čaputovej a odporúča všetkým demokraticky zmýšľajúcim voličom dať jej svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb.

„Zuzana Čaputová bude o dva týždne v druhom kole zastupovať nádeje voličov demokratickej opozície a všetkých slušných ľudí na zmenu politických pomerov v krajine. Považujeme ju za dobrú kandidátku, ktorá si zaslúži našu dôveru. Maroš Šefčovič je kandidátom Ficovho Smeru a jeho úspech by bol úspechom skorumpovaného oligarchického systému, ktorý Ficov Smer vytvoril a už roky udržiava,“ konštatuje strana v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol predseda OKS Ondrej Dostál.

12:37 Viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka uviedol, že na priebeh volieb dohliadalo viac ako 6000 policajtov. V priebehu volebného dňa zaznamenali policajti tri trestné oznámenia, tri priestupky a deväť iných podnetov.

12:16 Podľa predsedu Štatistického úradu Alexandra Balleka dosiahla účasť vo voľbách 48,74 percenta. Na spracovávaní výsledkov volieb sa podieľalo takmer 800 osôb. „Sumarizácia prebehla bez akýchkoľvek narušení a incidentov,“ povedal. Celkový počet volebných okrskov bol 5 940.

12:05 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zverejnila oficiálne výsledky. Na voľbách sa zúčastnilo 2 145 364 oprávnených voličov, ktorý odovzdali platné hlasy. Informoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány a dodal, že priebeh volieb hodnotí ako pokojný.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Eva Chmelová, Eduard Bárány
Zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová a predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány počas tlačovej konferencie Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán k vyhláseniu oficiálnch výsledkov prvého kola volieb prezidenta Slovenskej republiky 2019, na ktorej uverejnili postup dvoch kandidátov Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča do druhého kola voľby prezidenta SR. Bratislava, 17. marec 2019. Foto: SITA/Jana Birošová

11:50 Výsledok prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej je podľa nezaradeného poslanca NR SR a lídra strany Spolu – občianska demokracia Miroslava Beblavého dobrou správou o chuti ľudí na Slovensku na pozitívnu zmenu.

„Táto zmena má slušnú, demokratickú a odbornú tvár. Napomáha jej spájanie síl tých, ktorým ide o vec a nie o vlastný prospech. Táto zmena prináša skutočných lídrov, ako je Matúš Vallo a teraz Zuzana Čaputová. Som presvedčený, že sa ešte neskončila,“ uviedol Beblavý.

11:11 Pokojný priebeh volieb, ochranu volebných miestností a sídiel volebných komisií zabezpečovala polícia.

10:40 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) urobí všetko preto, aby sa Zuzana Čaputová stala prezidentkou. Tvrdí to predseda hnutia Igor Matovič.

„Pre úspech Čaputovej bol podstatný záväzok dvojice Mistrík a Čaputová, že len jeden z nich pôjde do prvého kola, ktorý sme s nimi vyrokovali, aj keď nám mnohí neverili, že sa nám to podarí. Rovnako dôležité však bolo, že Čaputová je skutočne dobrou kandidátkou,“ povedal Matovič. Agentúru SITA informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Matovič od Čaputovej očakáva v ďalšej časti kampane naďalej úprimnú komunikáciu, veľa odvahy a odhodlania. Očakáva tiež neúnavné potvrdzovanie verejného záväzku byť mostom medzi kresťanmi a liberálmi, rovnako záväzok nepodporovať agendu LGBTI z pozície prezidentky.

10:20 Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová, ktorá postúpila do druhého kola prezidentských volieb, chce v kampani aj naďalej ostať sama sebou.

Jej protikandidát Maroš Šefčovič chce osloviť všetkých nerozhodnutých voličov. Uviedli to počas dnešnej diskusnej relácie v RTVS. „Z prieskumov verejnej mienky vyplývalo, že pán Šefčovič by mal byť ten, kto pôjde do druhého kola. Aj som si to tak priala a zagratulovala som mu. Som rada, že nemusíme ani jeden čeliť kandidátovi extrému,“ uviedla Čaputová.

Podľa Šefčoviča sa teraz ukáže, v čom sa s Čaputovou zhodujú a v čom sa líšia. „Musíme sa viac starať o seniorov a mladé rodiny. Seniori majú strach, že im napríklad zrušia vlaky zadarmo. Toto budú témy, ktoré rozpracujeme a chceme nimi osloviť 60 percent voličov,“ povedal Šefčovič a dodal, že teraz sa začína odznova, štartovacia čiara je pre oboch rovnaká. Podľa neho to budú intenzívne dva týždne.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová
Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič a kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová počas televíznej relácie Prezidentské voľby 2019 – diskusia s dvoma kandidátmi postupujúcimi do druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019, vysielanej RTVS. Bratislava, 17. marec 2019. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Čaputová vníma svojich 40,57 percenta hlasov ako povzbudenie a prejav dôvery. „Vnímam to ako volanie po zmene, slušnosti a férovosti. Toto je pre mňa odkaz od voličov,“ povedala. To, že prišlo voliť viac ľudí ako pred piatimi rokmi, zodpovedá podľa nej dobe, v akej žijeme. „Myslím tým naladenie verejnosti, odozvu verejnosti na námestiach, angažovanie sa ľudí vo verejnom živote a sledovanie politiky najmä u mladých ľudí. Dúfam, že v druhom kole bude účasť ešte väčšia,“ dodala.

Pre Šefčoviča bolo najväčšou výzvou uvedomiť si, ako je naša spoločnosť rozdelená. „Treba sa spojiť a bojovať za lepšie Slovensko, ktoré sa chce v zahraničí presadiť,“ uviedol a dodal, že mal obavy, či si počas kampane všetky médiá zachovajú svoju objektivitu. Chcel podať sťažnosť na celoslovenský denník na štátnu volebnú komisiu. „Zverejnením iného poradia ako bol v hlasovacích lístkoch, doplietol ľudí. Volalo nám množstvo ľudí, ktorí sa pýtali, aké mám vlastne číslo. Ospravedlnenie neberiem, nešlo o omyl. Nebudem sa tým ďalej zaoberať. Nech sa tým zaoberá komisia a ministerstvo kultúry,“ vysvetlil.

10:04 Dosiahnutý výsledok Zuzany Čaputovej je výborné východisko pre druhé kolo prezidentských volieb, myslí si to strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Ukázalo sa, že rozhodnutie Roberta Mistríka bola zásadné a znamenalo zjednotenie demokratických síl na Slovensku v jej prospech, a preto má dnes reálnu šancu stať sa prezidentkou Slovenskej republiky. Ešte raz sa Robertovi Mistríkovi chceme za nadhľad a zodpovedný prístup poďakovať,“ uviedla strana v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslal hovorca SaS Róbert Buček.

„Radi by sme zároveň povzbudili občanov, aby sa počas nasledujúcich dvoch týždňov nenechali znechutiť a oklamať hovorcami oligarchov, mafie, extrémistov, ale aj slovenským ortodoxným klérom a volili spravodlivé a moderné Slovensko, ktoré zosobňuje Zuzana Čaputová,“ dodáva SaS. K dosiahnutému výsledku 1. kola prezidentských volieb strana Čaputovej gratuluje.

9:50 Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že sa v druhom kole zopakuje situácia z roku 2014, v ktorom o prezidentské kreslo súperili Andrej Kiska a Robert Fico.

9:37 Výsledok Zuzany Čaputovej podľa Financial Times „predstavuje zriedkavé víťazstvo liberálnych síl v strednej Európe“.

9:13 Záchranárov vyslali počas volebnej soboty aj do volebných miestností. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR Alena Krčová, „v sobotu vyslali záchranárov k trom pacientom, ktorí mali zdravotné ťažkosti na mieste konania volieb“.

V Nechválovej Polianke v okrese Humenné záchranári ošetrili muža, ktorý skolaboval vo volebnej miestnosti a po ošetrení ho previezli do nemocnice.

Posádku záchranárov vyslali aj k žene s poruchou srdcového rytmu v Humennom, ktorú tiež previezli do nemocnice. „Žiaľ, pacientovi v obci Janice (okr. Rimavská Sobota) už záchranári nedokázali pomôcť napriek resustitácii a lekár musel konštatovať smrť,“ dodala Alena Krčová.

9:00 Prajeme krásne povolebné ráno, pokračujeme v textovom online prenose (minúta po minúte) s reakciami na výsledky prvého kola prezidentských volieb.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Foto: SITA - koláž WBN.

04:01 Textový online prenos (minúte po minúte) sme ukončili. Pokračovať budeme v nedeľu od 9:00 s reakciami na výsledky prvého kola prezidentských volieb.

03:41 Zuzana Čaputová dominovala vo všetkých samosprávnych krajoch. Po sčítaní výsledkov zo všetkých volebných okrskov mala najväčšiu podporu v Bratislavskom kraji, kde získala 59,65 % hlasov, naopak, najmenšiu mala v Prešovskom kraji, a to 30,28 %.

Rovnako v každom z ôsmich krajov za Zuzanou Čaputovou nasleduje kandidát Maroš Šefčovič. Ten zase najväčšiu podporu získal v Trenčianskom kraji s 22,49 % hlasov. Naopak, najmenej hlasov dostal od voličov v Bratislavskom kraji, a to 13,57 %.

03:29 Spočítali všetkých 5940 volebných okrskov. Víťazkou prvého kola prezidentských volieb sa stala so ziskom 40,57 % platných hlasov Zuzana Čaputová. V druhom kole bude o priazeň voličov bojovať s Marošom Šefčovičom, ktorý obsadil druhú priečku so ziskom 18,66 % hlasov.

Výsledky 1. kola prezidentských volieb

40,57
18,66
14,34
10,39
5,72
3,10
2,77
2,74
0,51
0,30
0,28
0,17
0,16
Zdroj: Štatistický úrad SR

02:32 Víťazstvo Zuzany Čaputovej, ktorá získala vyše 40 percent hlasov, pripisuje politológ Ján Baránek súčasnej politickej atmosfére v krajine.

02:16 Štefan Harabin považuje svoj výsledok za dobrý základ pre ďalšie voľby. Tvrdí, že neplánuje zakladať politickú stranu, chce opäť kandidovať na post prezidenta.

01:59 Kampaň Zuzany Čaputovej bola podľa politologičky Filozofickej fakulty UK Dariny Malovej efektívna, autentická a konzistentná a tento štýl by si mala zachovať aj v kampani pred druhým kolom prezidentských volieb.

01:38 Prezident Andrej Kiska zagratuloval Zuzane Čaputovej a vyzval na účasť v druhom kole volieb.

01:25 Podľa Maroša Šefčoviča sa rozhodne, aká krajina Slovensko bude, aké hodnoty chceme vyznávať a ako bude SR vyzerať o desať, 15 rokov.

01:13 Zuzana Čaputová pogratulovala Marošovi Šefčovi k postupu do druhého kola prezidentských volieb. Je rada, že nemusia čeliť extrému.

00:57 Po sčítaní hlasov v takmer 92 % volebných okrskov stále suverénne vedie Zuzana Čaputová. Doteraz získala 751 060 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 40,04 % hlasov. Do druhého kola prezidentských volieb by podľa predbežných výsledkov postúpil so Zuzanou Čaputovou Maroš Šefčovič so ziskom 351 271 hlasov, čo je 18,72 % hlasov.

Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,44 % hlasov, Marian Kotleba s 10,60 % hlasov, František Mikloško s 5,66 %, Béla Bugár s 3,31 %, Milan Krajniak s 2,78 %, Eduard Chmelár s 2,73 %. Martin Daňo získal 0,52 % hlasov, Róbert Švec 0,31 %, Juraj Zábojník 0,29 %, Ivan Zuzula 0,17 % a Bohumila Tauchmannová 0,16 %.

00:30 Po sčítaní hlasov vo viac než troch štvrtinách volebných okrskov má v prezidentských voľbách najväčšiu podporu stále Zuzana Čaputová. Získala 581 926 hlasov, čo predstavuje 39,46 % hlasov. Do druhého kola volieb by mal postúpiť aj Maroš Šefčovič so ziskom 277 107 hlasov, čo je 18,79 % hlasov.

Na ďalších miestach skončili Štefan Harabin so ziskom 14,57 % hlasov, Marian Kotleba s 10,69 % hlasov, František Mikloško s 5,62 %, Béla Bugár s 3,58 %, Milan Krajniak s 2,81 %, Eduard Chmelár s 2,73 %. Martin Daňo získal 0,52 % hlasov, Juraj Zábojník 0,30 %, Róbert Švec 0,31, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.

00:27 Štefan Harabin na krátkom brífingu nevylúčil, že podá po voľbách sťažnosť na Ústavný súd SR.Na opakovanú otázku novinárov odpovedal stručne „podľa práva“. Harabin aj napriek nepriaznivým čiastkovým výsledkom stále verí v postup do druhého kola. Definitívne zhodnotenie volebného výsledku prisľúbil až po spočítaní všetkých hlasov. „Nebudem komentovať výsledky v polčase súťaže,“ spresnil Harabin.

Štefan Harabin, prezidentské voľby 2019
Kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin v jeho volebnej centrále v hoteli Apollo v rámci volebnej noci. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Jana Birošová

00:25 Robert Mistrík zagratuloval k víťazstvu Zuzane Čaputovej v prvom kole prezidentských volieb, zároveň ale vyzval voličov, aby šli voliť aj o dva týždne. „Myslím si, že to uhrá, ale ešte to nie je vyhraté,“ povedal v nedeľu Mistrík po tom, čo bola sčítaná zhruba polovica okrskov. „Je to veľké víťazstvo pre Slovensko,“ povedal na margo približne 40-percentného zisku Čaputovej.

Avizoval, že je ochotný pomáhať v kampani a podporovať ju aj naďalej, napríklad tým, že jej poskytne svoje bilbordy. Rovnako verí, že „pozitívny trend“, ktorý začali voľby do vyšších územných celkov, bude pokračovať aj v májových eurovoľbách a budúcoročných parlamentných voľbách.

Mistrík sa vzdal v prospech Čaputovej koncom februára. „Som rád, že som sa zachoval, ako som sa zachoval,“ povedal Mistrík s tým, že aj na tomto výsledku je vidno, že má zmysel, keď sa demokratické sily spájajú. K otázkam o svojej politickej budúcnosti sa vyjadrovať nechcel, argumentoval, že táto noc má patriť Zuzane Čaputovej.

00:13 Po sčítaní hlasov v takmer 60 % volebných okrskov má stále najväčšiu podporu z kandidátov na prezidenta medzi voličmi Zuzana Čaputová, ktorá vedie so ziskom 414 677 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 39,25 % hlasov. Do druhého kola prezidentských volieb by podľa predbežných výsledkov postúpil so Zuzanou Čaputovou Maroš Šefčovič so ziskom 197 573 hlasov, čo je 18,7 % hlasov.

Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,47 % hlasov, Marian Kotleba s 10,71 % hlasov, František Mikloško s 5,63 %, Béla Bugár s 3,87 %, Milan Krajniak s 2,88 %, Eduard Chmelár s 2,72 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Róbert Švec 0,31, Juraj Zábojník 0,30 %, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.

00:02 Po sčítaní hlasov v polovici volebných okrskov vedie v prezidentských voľbách Zuzana Čaputová. Získala 329 123 hlasov, čo predstavuje 39,14 % hlasov. Na druhom mieste je Maroš Šefčovič so ziskom 157 847 hlasov, čo je 18,77 % hlasov.

Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,52 % hlasov, Marian Kotleba s 10,73 % hlasov, František Mikloško s 5,55 %, Béla Bugár s 3,87 %, Milan Krajniak s 2,89 %, Eduard Chmelár s 2,76 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,30 %, Róbert Švec 0,31, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.

23:58 Zuzana Čaputová podľa priebežných výsledkov prvého kola prezidentských volieb dominuje v každom z ôsmich samosprávnych krajov. Po sčítaní výsledkov celkovo z vyše 50 % volebných okrskov má najväčšiu podporu v Bratislavskom kraji, kde získala 57,38 % hlasov, naopak najmenšiu má v Prešovskom kraji, a to 28,27 %.

Rovnako v každom z ôsmich krajov za Zuzanou Čaputovou nasleduje kandidát Maroš Šefčovič. Ten zase najväčšiu podporu doposiaľ získal v Trenčianskom kraji s 22,44 % hlasov. Naopak najmenej hlasov dostal od voličov v Bratislavskom kraji, a to 14,32 %.

Zuzana Čaputová, prezidentské voľby 2019
Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia pre médiá vo svojej volebnej centrále v kultúrnom centre Design Factory v rámci volebnej noci. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

23:56  Po sčítaní hlasov v 40 % volebných okrskov má stále najväčšiu podporu z kandidátov na prezidenta medzi voličmi Zuzana Čaputová, ktorá vedie so ziskom 247 442 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 39,08 % hlasov. Do druhého kola prezidentských volieb by podľa predbežných výsledkov postúpil so Zuzanou Čaputovou Maroš Šefčovič so ziskom 119 342 hlasov, čo je 18,85 % hlasov.

Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,58 % hlasov, Marian Kotleba s 10,59 % hlasov, František Mikloško s 5,46 %, Béla Bugár s 3,98 %, Milan Krajniak s 2,90 %, Eduard Chmelár s 2,77 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,31 %, Róbert Švec 0,31 , Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.

23:53 Zuzana Čaputová sa vyjadrila aj na adresu Maroša Šefčoviča. Hoci reprezentuje inú stranu, je to politik, ktorý sa „v zásade drží faktov“. Kandidátka sa už predtým vyjadrila, že by bola radšej, aby postúpil do 2. kola Šefčovič a nie kandidát extrému. Pokiaľ ide o kampaň pred druhým kolom, ktoré sa bude konať o dva týždne 30. marca, nepredpokladá, že ju bude veľmi meniť.

23:50  Podľa kandidátky na prezidentku Zuzany Čaputovej vyzerajú predbežné výsledky fajn a napĺňajú ju optimizmom. „Po dvoch týždňoch nebolo veľmi isté, aké percentá voľby prinesú,“ povedala. Hoci výsledky zatiaľ podľa nej vyzerajú fajn, berie ich s pokorou a vstup do druhého kola zatiaľ neoslavuje.

Priebežné výsledky podľa nej signalizujú jednu vec – volanie po zmene. „Vyzerá to, že slovenskí voliči a voličky si vedia predstaviť človeka, ktorý je v politike nie veľmi dlho, ale prináša iné názory na riešenia problémov,“ domnieva sa Čaputová.

23:44 Aj napriek nepriaznivým prvým čiastočným výsledkom si Štefan Harabin verí a chce voľby vyhrať. Harabin prišiel medzi novinárov a uviedol, že bližšie bude výsledky komentovať až po sčítaní všetkých hlasov. „To sú iba čiastočné výsledky a ešte sa môže čokoľvek zmeniť,“ povedal Harabin.

23:36  Po sčítaní hlasov z takmer tretiny volebných okrskov má najväčšiu podporu z kandidátov na prezidenta medzi voličmi Zuzana Čaputová. Po sčítaní 1 825 z 5 940 okrskov vedie so ziskom 175 056 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 38,87 % hlasov. Do druhého kola prezidentských volieb by podľa týchto predbežných údajov postúpil so Zuzanou Čaputovou Maroš Šefčovič so ziskom 84 824 hlasov, teda so ziskom 18,83 % hlasov voličov.

Nasledovali Štefan Harabin so ziskom 14,64 % hlasov, Marian Kotleba s 10,56 % hlasov, František Mikloško s 5,39 %, Béla Bugár s 4,1 %, Milan Krajniak 2,96 %, Eduard Chmelár s 2,81 %. Martin Daňo získal 0,53 % hlasov, Juraj Zábojník 0,34 %, Róbert Švec 0,31 % Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová zhodne 0,17 %.

23:16 Zatvorila sa aj posledná volebná miestnosť. Bolo to v obci Medzany, kde museli voľby pre incident prerušiť na viac ako hodinu. Opitý muž zobral z volebnej miestnosti volebnú urnu.

23:10 Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič čaká na výsledky v uvoľnenej atmosfére. Z priestorov hotela, v ktorých sa zdržiava so svojimi blízkymi, prišiel medzi novinárov a objednal si čapované pivo. Novinárom hovoril o svojich skúsenostiach napríklad so slovenskými lekármi, ktorých prácu si veľmi váži.

Zároveň podotkol, že si uvedomuje, že stav nemocníc by sa mohol zlepšiť. Okrem toho je pre neho dôležité, aby sa mladí ľudia vracali zo zahraničia na Slovensko. Rozumie tomu, že si to vyžaduje, aby mali na Slovensku podmienky, pre ktoré sa oplatí na Slovensko vrátiť.

Opätovne by sa mal Šefčovič novinárom prihovoriť po skončení moratória, aby vyjadril svoje prvé dojmy po uzavretí všetkých volebných miestností na Slovensku.

22:55 Zuzanu Čaputovú prišiel do jej volebného štábu podporiť aj Robert Mistrík. Tento kandidát s podporou strán Sloboda a Solidarita a Spolu bol spočiatku považovaný za favorita volieb, napokon sa však koncom februára vzdal v jej prospech. „Verím, že to bude víťazstvo a že pohneme túto krajinu trošku dopredu,“ povedal pri príchode s tým, že ak sa to podarí, bude to veľký deň pre Slovensko. Zuzana Čaputová by sa mala vyjadriť pre médiá najskôr o 23:30, teda krátko po skončení moratória a zverejnení prvých výsledkov a prieskumov.

Zuzana Čaputová, Róbert Mistrík, prezidentské voľby 2019
Kandidát na prezidenta SR, ktorý sa vzdal kandidatúry Robert Mistrík a kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas volebnej noci vo volebnej centrále Zuzany Čaputovej v kultúrnom centre Design Factory. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

22:26 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzvalo poslanca obecného zastupiteľstva obce Medzany (okr. Prešov) Antona Vaňa, ktorý hrubým spôsobom narušil priebeh prezidentských volieb, aby sa urýchlene vzdal poslaneckého mandátu. Vaňo v komunálnych voľbách kandidoval za OĽANO. Ako uviedol hovorca OĽANO Matúš Bystriansky, takéto správanie nie je hodné poslanca obecného zastupiteľstva.

22:00 Volebné miestnosti sa zatvorili, výnimkou sú Medzany a jeden z okrskov v Malackách. V prvom prípade sa hlasuje do 23:16 a v druhom do 22:35.

21:56 Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič prišiel s manželkou do svojho volebného štábu, kde bude s rodinou a priateľmi očakávať výsledky. Neočakáva žiadnych vrcholových politikov, ktorí by mali navštíviť jeho volebný štáb. „Bola to intenzívna kampaň,“ povedal v úvode s tým, že podľa neho dnes bude vysoká volebná účasť. Dnešné voľby považuje preto za sviatok demokracie.

Šefčovič svoju volebnú kampaň považuje za bezchybnú, nemyslí si, že urobili v kampani nejakú chybu. Vo voľbách považuje za najväčšieho súpera atmosféru, ktorá na Slovensku vládne. „Nečakal som, že môže byť Slovensko až tak polarizované. Pre budúceho prezidenta musí byť kľúčový celospoločenský zmier,“ uviedol Šefčovič. Sám sa považuje za nezávislého kandidáta na post prezidenta SR. Má ambíciu byť nadstraníckym prezidentom všetkých ľudí.

„Výsledky budem prijímať s veľkou pokorou, lebo vo volebnej kampani sme urobili maximum. Neverím, že sme mohli urobiť viac,“ uviedol. Myslí si, že prezentoval jasne svoje priority a dostalo sa mu podpory od mnohých ľudí. „Teší ma, že ľudia vo mne vidia garanta toho, že budeme proeurópskou krajinou a budeme mať ambíciu hrať prvé husle v EÚ,“ uviedol.

Maroš Šefčovič, prezidentské voľby 2019
Kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič a jeho manželka Helena Šefčovičová počas príchodu do jeho volebnej centrály v hoteli Loft v rámci volebnej noci. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

21:44 Sudca Najvyššieho súdu SR s pozastaveným výkonom funkcie Štefan Harabin dorazil do volebného štábu v Bratislave s najbližšou rodinou.

Ako uviedol, prezidentské voľby chce vyhrať. Harabin opäť prirovnal boj o post prezidenta k športovým podujatiam. Neodpovedal však, kto by mohol byť v prípade úspechu jeho protikandidátom v druhom kole. Sudcu považujú jeho rodinní príslušníci za najlepšieho kandidáta. Novinári zatiaľ nemajú prístup k priestorom, kde sa nachádza Štefan Harabin. Toho strážia ochrankári v uzatvorenej časti.

„Ja idem voľby vyhrať. Stále sa ma pýtate tú istú otázku, na ktorú som už dávno odpovedal. V každej súťaži, na ktorej som sa zúčastnil, som chcel zvíťaziť,“ povedal Harabin pri príchode. Na otázku, či Harabin pozýval aj verejné činné osoby či poslancov Národnej rady SR, odpovedal tak, že nikoho nepozýval, iba rodinných príslušníkov a členov jeho volebného štábu. Pozvánku do volebnej centrály však dostal aj bývalý šéf Matice slovenskej Marián Tkáč, ktorý začal pod Harabinovu kandidatúru zbierať podpisy občanov.

Štefan Harabin, prezidentské voľby 2019
Kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin a jeho manželka Gabriela Harabinová počas príchodu do jeho volebnej centrály v hoteli Apollo v rámci volebnej noci. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Jana Birošová

21:29 Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová prišla už do svojho volebného štábu, kde bude sledovať priebežné výsledky prvého kola volieb. Ako sa pri príchode vyjadrila pre médiá, je plná očakávaní a verí v dobrý výsledok – taký, ktorý ju dostane do druhého kola. Zároveň si myslí, že by bolo pre Slovensko lepšie, ak by okrem nej postúpil kandidát, ktorý nereprezentuje extrémistické názory. „Posledné prieskumy boli veľmi priaznivé, ale odvtedy prešlo veľa vody,“ povedala pri príchode.

Volebnú noc strávi Čaputová so svojimi najbližšími ľuďmi – rodinou a spolupracovníkmi. Pozrieť by ju mal prísť aj Robert Mistrík, ktorý sa vzdal v jej prospech. Už sú tu aj ľudia z Progresívneho Slovenska, ktorého je Čaputová podpredsedníčkou. Šéf progresívcov Ivan Štefunko pri príchode povedal, že ich čaká ešte tvrdý boj, ale verí v Čaputovej víťazstvo.

Ak advokátka postúpi, obáva sa, že pred druhým kolom ju čaká ešte tvrdšia antikampaň. „Prajem si, aby sme sa tomu vyhli, aby išlo o vecnú debatu a porovnávanie názorov, hodnôt, pohľadov. Kiežby sme sa vyhli hlúpym útokom, výmyslom, nenávisti. To Slovensko nepotrebuje,“ dodala Čaputová. Medzi novinárov by mala najbližšie prísť po uzavretí miestností.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Zuzana Čaputová
Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas príchodu do svojej volebnej centrály v rámci volebnej noci. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

21:11 Štatistický úrad SR (ŠÚSR) začne zverejňovať priebežné výsledky 1. kola prezidentských volieb 2019 až po 23:16, keď sa uzavrie posledná volebná miestnosť v Medzanoch (okr. Prešov).

20:26 V obci Medzany v Prešovskom okrese sa hlasovanie predĺži o viac ako hodinu.

19:08 V súvislosti s prvým kolom prezidentských volieb eviduje Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán menej ako 30 podnetov. Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. „Veľmi závažný je podnet, ktorý sa týka celoštátneho média, celoštátneho denníka, nebudem úmyselne spomínať ktorého, nebudem ani rozoberať obsah podnetu, ale už len to, že sa to týka média s takýmto dosahom, ho robí závažným,“ povedal Bárány s tým, že tento podnet bude pravdepodobne odstúpený na ministerstvo kultúry.

Pokiaľ ide o medializované informácie, že jedným z predsedov volebných komisii v bratislavskej Petržalke je obvinený Štefan A. spájaný s podnikateľom Marianom K., podľa Bárányho zákon nehovorí, že v komisii nemôže byť obvinená osoba. „Ba dokonca, by mohla byť aj osoba odsúdená, pokiaľ nie je práve vo výkone trestu odňatia slobody,“ zdôraznil s tým, že môže ísť o politický problém, ale rozhodne nie právny.

Bárány doplnil, že zatiaľ voľby sú pokojné. „Pokiaľ sa pamätám na komunálne voľby, tak to číslo podnetov bolo pomaly o jednu nulu vyššie,“ dodal.

18:22 Možnosti voliť prezidenta sa v jednej z volebných miestností v Základnej škole na Spartakovskej ulici v Trnave popoludní domáhal muž, ktorý podľa okrskovej komisie už volil predtým.

17:46 Vo viacerých volebných okrskoch vo Vysokých Tatrách, ktoré majú len niečo viac ako 3 500 oprávnených voličov, mali v predchádzajúcich prezidentských voľbách takmer 67% účasť. Zhruba polovica voličov tu však volí na základe hlasovacích preukazov, o ktoré si vopred požiadali.

Najviac voličov, ktorí pristúpia k volebným urnám s hlasovacím preukazom pre voľby prezidenta SR, príde do okrsku v Tatranskej Lomnici. Predseda tamojšej okrskovej komisie Róbert Jurečka uviedol pre agentúru SITA, že takáto situácia sa opakuje pravidelne a preto sú na ňu v okrsku pripravení. „Voličov sa nám od rána darí vybavovať priebežne, najväčší nápor očakávame v podvečerných hodinách, keď sa vrátia z výletov,“ vysvetľuje Jurečka.

Voličov – turistov majú dosť aj v treťom volebnom okrsku v Starom Smokovci, kde ich už od rána volilo do tristo, v okrsku ich pritom majú zapísaných sedemsto. Jozef Pavlík, predseda tejto komisie pre agentúru SITA uviedol, že z voličov, ktorí doposiaľ prišli voliť, tvorili zhruba polovicu cezpoľní. „Prišli sme, lebo to považujeme za našu povinnosť,“ uviedla volička z Bratislavy, ktorá prišla voliť aj s manželom. „Sme na pracovnej ceste, trochu sme to spojili aj s oddychom, ale voliť treba“, doplnila.

Okrem toho, že voliči môžu pristúpiť k volebným urnám na základe predloženého hlasovacieho preukazu, ktorý ich oprávňuje k voľbám kdekoľvek na Slovensku, môžu oprávnení voliči požiadať aj o prenosnú urnu. Tá sa však vysiela len na základe požiadavky, ak sa volič k voľbám nevie dostaviť napríklad zo zdravotných dôvodov. Na vysokohorských chatách alebo vyššie položených miestach v Tatrách však nie je možné takto voliť. Vedúca Organizačného oddelenia mesta Vysoké Tatry Anna Jurečková uviedla pre agentúru SITA, že zabezpečiť volebné urny na vysokohorské chaty nie je reálne z kapacitných a personálnych dôvodov. „Jednoducho na to nemáme priestor,“ doplnila.

17:23 V horskej obci Donovaly pri Banskej Bystrici sa od poludnia tvoria rady najmä rekreantov, ktorí sem prišli stráviť víkend a chcú sa zúčastniť na voľbách.

Ako agentúru SITA informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie v obci Jolana Lackovičová, do 15. hodiny prišlo voliť približne 60 miestnych obyvateľov a viac ako dvojnásobok návštevníkov obce s hlasovacími preukazmi. „Máme obavu, že nám nebude stačiť 300 hlasovacích lístkov, preto sme objednali ešte ďalších 200 z Okresného úradu v Banskej Bystrici,“ uviedla predsedníčka s tým, že zapísaných v zozname je na Donovaloch 198 oprávnených voličov, pričom 21 vydali voličské preukazy. Vysoká účasť je tu najmä vďaka turistom a lyžiarom, ktorí prídu voliť aj vo večerných hodinách.

„Naši obyvatelia sú zodpovední a prídu odvoliť aj pred omšou a po nej, ktorá bude v našom kostolíku o 17. hodine,“ povedala Lackovičová a dodala, že v sprievode pravnuka odvolil aj najstarší občan obce 90-ročný Gustáv Štubňa. „Mnohí naši obyvatelia tu majú trvalý pobyt, ale nezdržiavajú sa tu,“ doplnila Lackovičová, ktorá sa chystá s prenosnou urnou aj k jednej obyvateľke, ktorá o to požiadala.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, polícia
Polícia počas zabezpečovania ochrany volebných miestností, sídiel volebných komisií a pokojného priebehu volieb v rámci prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Polícia SR.

16:56 V lyžiarskom stredisku Jasná v obci Demänovská Dolina volilo k štvrtej hodine popoludní viac voličov na hlasovacie preukazy ako miestnych. V jedinom volebnom obvode v obci je zapísaných približne 280 voličov. „K urnám z nich prišla doteraz približne tretina, no máme už viac ako 150 voličov s hlasovacím preukazom,“ uviedol pre agentúru SITA predseda okrskovej volebnej komisie Miroslav Vozárik.

Podľa jeho slov ľudia stoja disciplinovane v rade, k dispozícii majú dve miesta na úpravu hlasovacích lístkov. Vysokú účasť očakávajú aj v ďalších hodinách, kedy viacerí turisti po lyžovačke prídu z okolitých ubytovacích zariadení využiť svoje volebného právo.

Podobnú situáciu s vyšším počtom voličov s hlasovacími preukazmi ako miestnych zažili v Jasnej aj pred tromi rokmi počas parlamentných volieb. Vtedy navyše bol v Jasnej svetový pohár žien v alpskom lyžovaní, čo ešte viac zvýšilo účasť. Volilo tu približne 1000 voličov s hlasovacím preukazom.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Volič vhadzuje hlasovací lístok do urny vo volebnej miestnosti v Dome kultúry Javorina v Starej Turej počas prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Stará Turá, 16. marec 2019. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

16:44 Prezidentské voľby sú aj na vysokoškolskom internáte Prešovskej univerzity na Ulici 17. novembra v Prešove. Napriek tomu, že v dvoch okolitých internátoch je ubytovaných takmer 1 500 študentov, tí sa priamo v internátnych priestoroch na voľbách nezúčastňovali. Svedčí o tom nízky počet odovzdaných hlasov prostredníctvom hlasovacích preukazov.

Podľa Igora Kleca, predsedu jednej z dvoch okrskových volebných komisií, ktoré sídlia v budove internátu, študenti svoje volebné právo zrejme využívajú doma. „Väčšina študentov je z blízkeho okolia Prešova. Na víkendy to nemajú ďaleko domov, zrejme teda volia tam,“ uviedol pre agentúru SITA. V dvoch volebných okrskoch využilo počas prvých deviatich hodín voľbu prostredníctvom hlasovacích preukazov zhruba 20 ľudí. Zväčša ale išlo o starších voličov.

Voľby v priestoroch vysokoškolského internátu sú bez problémov. Celkovo je v oboch volebných okrskoch zapísaných 1 681 oprávnených voličov. „V porovnaní s komunálnymi voľbami je účasť vyššia a o voľby je naozaj veľký záujem,“ uviedla predsedníčka druhej z okrskových komisií Barbora Hurtuková. „Najsilnejšie bolo ráno medzi 7. a 8. hodinou, keď bol najvyšší záujem. Chodili najmä starší ľudia, ale aj mladí s rodinami a deťmi. Potom už počet postupne klesal,“ dodal Klec.

16:32 Za múrmi prísne stráženej väznice v Leopoldove využilo svoje právo voliť prezidenta republiky zhruba tristo obvinených a odsúdených, ktorí mali vopred vybavené hlasovacie lístky.

16:16 „Voľby v Banskobystrickom kraji sú zatiaľ bez narušenia,“uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.

16:08 Zuzana Čaputová si osobne si netrúfa tipovať výsledky, odôvodňuje to aj tým, že nemá najnovšie čísla z interných prieskumov, ale aj silnou antikampaňou. Ešte nevie, či bude antikampaň riešiť aj trestnoprávne, radí sa o tom aj s inými právnikmi.

15:36 Svoj hlas v prezidentských voľbách už odovzdal aj premiér Peter Pellegrini.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini počas volebného aktu v rámci prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Banská Bystrica, 16. marec 2019. Foto: SITA/Peter Rusko.

15:12 V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči pristúpilo k voľbám prezidenta SR v prvom kole všetkých dvanásť odsúdených, ktoré uplatnili svoje právo voliť prostredníctvom volebného preukazu, čo predstavuje zhruba desaťpercentnú účasť z celkového počtu 109 oprávnených voličiek.

Prezidentské voľby na Slovensku 2019
Odsúdené a obvinené počas volebného aktu v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči v rámci prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Levoča, 16. marec 2019. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

14:50 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán eviduje v súvislosti s voľbami necelé dve desiatky podnetov.

Novinárom to povedal predseda komisie Eduard Barány s tým, že komisia k podnetom buď zaujala stanovisko, alebo zabezpečuje dôkazy na neskoršie konanie. „Väčšina podnetov však boli otázky, na ktoré už štátna komisia v minulosti odpovedala svojimi uzneseniami,“ povedal Barány s tým, že zatiaľ majú voľby pokojný priebeh.Voľby sa podľa Barányho uskutočňujú v približne 6000 volebných miestnostiach.

Barány zároveň potvrdil, že v súvislosti s neskorším začatím hlasovania v jednom okrsku v Malackách sa tam bude hlasovať dlhšie, neznamená to však predĺženie moratória. „Išlo o nenastúpenie jedného člena okrskovej volebnej komisie. Nebolo päť členov, preto musel starosta narýchlo menovať toho piateho. To trvalo tú pol hodinku,“ dodal Barány

14:25 Právo voliť prezidenta využil aj Martin Konečný, farmár z Hornej Krupej v okrese Trnava. Konečný mal ambíciu, aby medzi kandidátmi na prezidenta bolo aj jeho meno. Odovzdal v Národnej rade SR petičnú listinu s podpismi voličov za jeho kandidatúru, bolo ich však príliš málo, a tak nesplnil stanovené podmienky. Na zaregistrovanie mu chýbalo z potrebných 15-tisíc podpisov viac ako 14 800.

13:51 Voličky v Nitre prihliadajú pri voľbách prezidenta skôr na iné aspekty jednotlivých kandidátov, ako je pohlavie. Niektoré si myslia, že žena na poste prezidentky by bola dobrou voľbou, iné chcú radšej muža.

13:25 Väčšina ľudí bez domova sa svoje občianske právo voliť využiť nechystá. Podľa občianskeho združenia Vagus, ktoré sa venuje stabilizácii kvality života ľudí bez domova, voliť prezidenta sa chystá menšina z nich, ktorá sa snaží sledovať spoločenské dianie prostredníctvom rozhlasu, čo je pre nich najdostupnejší informačný kanál. Väčšina ľudí bez domova si však zažila neprávosti alebo ignoranciu zo strany štátu, prípadne miest.

13:11 Prezidentské voľby na rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach sú zatiaľ pokojné. Počas dopoludnia volebné komisie nezaznamenali žiadny problém. Účasť je, podobne ako pri predchádzajúcich prezidentských voľbách, pomerne nízka.

Na Luníku IX sa volí v dvoch volebných okrskoch. Spolu je v nich zapísaných 4337 oprávnených voličov. Účasť v dopoludňajších hodinách bola podľa predsedu prvého volebného okrsku Jána Veselého nízka, dala sa počítať v jednotkách.

13:01 Pacienti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta (FNsP FDR) v meste pod Urpínom mali od 10:00 do 12:00 možnosť voliť priamo v nemocnici. Dočasne zriadenú volebnú miestnosť v spolupráci s nemocnicou zabezpečili členovia okrskovej volebnej komisie, využilo ju 11 voličov. „Boli medzi nimi zamestnanci nemocnice, pacienti aj otec malého detského pacienta. Všetci volili s voličským preukazom,“ uviedol pre agentúru SITA člen okrskovej volebnej komisie Roman Lauko.

Ako dodal Lauko, po zatvorení miestnosti ešte odvolili štyria pacienti, ktorých navštívili s prenosnou volebnou urnou pri lôžku a jeden doktor. Možnosť voliť priamo v nemocnici využilo tak 16 občanov.

Pacienti v starom nemocničnom areáli na Rudlovskej ceste 1 (Oddelenie infektológie a Psychiatrická klinika) majú možnosť voliť len do prenosnej volebnej urny. „V prípade potreby má personál na oddelení kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia ich kontaktovať,“ dodala hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje s tým, že podmienkou na účasť vo voľbách je hlasovací preukaz alebo trvalý pobyt na území okrsku.

12:43 Prvé kolo volieb prezidenta SR zatiaľ prebieha regulérne bez rušivých momentov. Pre médiá to povedal riaditeľka odboru volieb Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová s tým, že volebné komisie zatiaľ nezaznamenali výraznejšie narušenie volebného procesu.

12:28 K voľbám hlavy štátu sa vyjadril aj exprezident Rudolf Schuster, ktorý svoj hlas odovzdal v areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v spoločnosti svojich detí.

12:08 V jednom z okrskov v Malackách sa začalo hlasovanie až o 07:35. Dôvodom zdržania bolo, že neprišiel jeden z členov okrskovej volebnej komisie.

„V najkratšom možnom čase sme zabezpečili náhradníka. Z tohto dôvodu sme jednu z 12 malackých volebných miestností otvorili o 35 minút neskôr, čo znamená, že aj zatvárať sa bude o 35 minút neskôr. Okrem tejto nepríjemnosti voľby prezidenta v Malackách sú bezproblémové,“ uviedla prednostka mestského úradu Ľubica Čikošová.

Malackí voliči z okrsku č. 4, ktorý má volebnú miestnosť v budove ZUŠ na Záhoráckej ulici, tak môžu prísť voliť až do 22:35. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová, volebná účasť je v Malackách pomerne vysoká.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, František Mikloško
Kandidát na prezidenta SR František Mikloško a jeho manželka Jana vhadzujú hlasovacie lístky do urny počas volebného aktu v rámci prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 16. marec 2019. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

11:42 Svoj hlas v prezidentských voľbách už odovzdal aj kandidát Štefan Harabin.

11:21 Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič už odvolil spoločne so svojou rodinou, manželkou a deťmi v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves.

10:58 Spomedzi 10 490 osôb, ktoré sú aktuálne v ústavoch na výkon väzby a odňatia slobody, je 10 215 oprávnených voličov.

10:43 Počas prezidentských volieb v roku 2014 dosiahla účasť v prvom kole vo väzniciach 29,39 percenta. Účasť v druhom kole bola 32,42 percenta

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku: Andrej Kiska, Martina Kisková
Prezident Andrej Kiska s manželkou Martinou vhladzujú hlasovacie lístky do urny počas volebného aktu v budove Mestského úradu Poprad v rámci prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Poprad, 16. marec 2019. Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

10:38 Voliť prišiel aj vicerektor Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre Miroslav Šidlo, ktorý pokladá účasť na voľbách za morálnu povinnosť každého kresťana.

„Pre každého veriaceho kresťana, zvlášť katolíka, je morálnou povinnosťou zúčastniť sa na voľbách. Nie je to teda ani otázka toho, či chcem alebo nechcem, ale je to naša povinnosť zapojiť sa do týchto spoločenských povinností a vybrať kandidáta, o ktorom si myslíme, že je najvhodnejší,“ povedal Šidlo.

Ako ďalej dodal, on osobne sa zaujíma aj o politické dianie, sleduje, čo sa deje v našom štáte a nie je mu to ľahostajné. Budúci prezident by mal byť podľa neho zorientovaný v domácej aj zahraničnej politike a mal by mal aj určité jazykové znalosti, keďže má reprezentovať krajinu. „Pre nás kresťanov je dôležité, aby zastával kresťanské hodnoty,“ doplnil Šidlo.

10:23 V obci Janice museli zvoliť nového predsedu aj podpredsedu komisie.

10:11 Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko už odvolil v mieste svojho bydliska. Zároveň vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť aj oni. Agentúru SITA o tom informoval horca kancelárie národnej rady Tomáš Kostelník.

9:54 Svoje volebné právo využil aj nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák a ďalší predstavitelia diecézy. Biskup vyzval veriacich na účasť na voľbách a povzbudil ich, aby sa zaujímali o veci verejné. Pred voľbami napísal v tomto duchu aj vyhlásenie k prezidentským voľbám, ktoré sa čítalo poslednú nedeľu v kostoloch diecézy.

„Veriacich v nitrianskej diecéze som minulú nedeľu požiadal, aby sa zaujímali o veci verejné a aby sa zúčastňovali aj rozhodovania, ktoré je veľmi dôležité pri voľbe prezidenta. Sú súčasťou spoločnosti a majú podiel na tom, aká bude budúcnosť Slovenska aj v tomto smere,“ povedal Viliam Judák pre agentúru SITA po tom, čo odvolil.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Viliam Judák
Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák vhadzuje hlasovací lístok do urny počas volebného aktu v rámci prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Nitra, 16. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran.

9:21 Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice otvorí v sobotu 16. marca provizórne volebné miestnosti v oboch svojich areáloch. Slúžiť budú v nadchádzajúcich prezidentských voľbách pre chodiacich pacientov s hlasovacím preukazom so záujmom voliť ako aj pre personál, ktorý bude v sobotu v službe.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková, pacientov, ktorí sú pripútaní na lôžko, navštívi príslušná okrsková volebná komisia a umožní im hlasovanie do prenosnej schránky, ak o to požiadajú službukonajúcu zdravotnú sestru.

“Základom toho, aby pacient mohol v sobotu voliť, je občiansky preukaz a hlasovací preukaz, ktoré komisii musí predložiť. Hlasovací preukaz si pacient vybaví sám alebo prostredníctvom inej osoby v mestskej časti, kde má nahlásené trvalé bydlisko. Pre bližšie informácie je potrebné osloviť príslušný miestny úrad,“ vysvetlila Stašková.

Voľby v univerzitnej nemocnici na Rastislavovej ulici 43 sa v sobotu uskutočnia od 14:00 do 15:00 hodiny v X. pavilóne na Oddelení liečebnej výživy v miestnosti diétnych sestier na prízemí. Na Triede SNP 1 zase v čase od 15:00 do 16:00 v lôžkovom pavilóne v Kluboch zamestnancov na 1. poschodí smerom k spojovacej chodbe s poliklinikou.

9:01 Osemnásťročný Michal zo Žiliny bude voliť kandidáta, u ktorého sa mu páči jeho prirodzený prejav, a že sa nevyhýba ani nepríjemným otázkam. Podľa neho má zmysel pre spravodlivosť, rieši veci verejného záujmu a ľudia zdieľajú jeho názor.

„Môj favorit z boja o prezidentské kreslo odstúpil. Je to škoda, lebo sa mi páčilo jeho vystupovanie a správanie. Každopádne je to tak, ako vždy – rozhodovanie sa o tom, kto je najmenšie zlo a kto najmenej uškodí tomuto štátu a ľuďom,“ uviedol Adrián z Piešťan.

8:32 Polícia prijala opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy a priebehu volieb prezidenta Slovenskej republiky. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, opatrenia budú zamerané najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku.

„Zvýšený počet policajných hliadok bude venovať pozornosť volebným miestnostiam, sídlam okresných a okrskových volebných komisií i sídlu Štátnej volebnej komisie. Taktiež miestam, kde môže prísť k porušeniu zákona. Samozrejme, úzko spolupracujeme aj s predstaviteľmi obecných úradov, volebných komisií a Štátnou volebnou komisiou,“ povedala Baloghová.

Polícia vyzýva občanov, aby akékoľvek poznatky, ktoré môžu smerovať k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu volieb, bezodkladne oznámili na najbližší útvar Policajného zboru alebo na bezplatné telefónne číslo 158.

8:15 Ak nebude zvolený nový prezident nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých oprávnených voličov, druhé kolo bude 30. marca.

7:46 Na hlasovacom lístku voliči nájdu 15 kandidátov, aj mená Róberta Mistríka a Józsefa Menyhárta, ktorí však zo súboja o najvyšší ústavný post odstúpili. Voliči túto informáciu nájdu vo volebných miestnostiach aj za samotnou volebnou zástenou, aby vedeli, komu nemajú dať svoj hlas. Hlas pre kandidáta, ktorý sa vzdal, bude totiž neplatný. Hlasovať za svojho favorita treba zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom. Vyznačiť treba iba jedného kandidáta.

7:28 Kampaň aj informovanie o kandidátoch na prezidenta sú zakázané až do skončenia sobotňajšieho hlasovania. Volebná kampaň sa skončila o polnoci zo stredy na štvrtok. Pred dnešným 1. kolom volieb prezidenta SR začalo zároveň od štvrtkového rána od 7:00 platiť informačné moratórium pre médiá a tlačové agentúry. Popri kampani sa v stredu 13. marca o 23:59 skončilo aj vysielanie politickej reklamy a vypršal aj termín pre možnosť finančne podporiť kandidátov na osobitný účet.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Hlasovacia kója počas otvorenia volebných miestností v Dome kultúry Javorina v Starej Turej počas prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Stará Turá, 16. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.

7:14 Voličom na prípadné otázky odpovedia pracovníci ministerstva vnútra na tradičnej volebnej telefonickej infolinke. V sobotu 16. marca je k dispozícii od 7:30 do 22:00. Volať sa dá na bratislavské telefónne čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312. Volebná infolinka je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým subjektom či obciam.

7:00 Na Slovensku sa začalo prvé kolo prezidentských volieb, volebné miestnosti sú otvorené do 22.00.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárBohumila TauchmannováEduard ChmelárFrantišek MikloškoIvan ZuzulaJuraj ZábojníkMarian KotlebaMaroš ŠefčovičMartin DaňoMilan KrajniakRóbert ŠvecŠtefan HarabinZuzana Čaputová