Opatrenia ministerstva vnútra na elimináciu tranzitnej migrácie fungujú, počet zadržaných osôb vzrástol niekoľkonásobne

PREMIÉR: Ochrana hranice s Maďarskom
Zľava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok, zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ Jozef Masnica, predseda vlády SR Robert Fico a dočasne poverený vykonávaním funkcie prezidenta PZ Rastislav Polakovič počas prehliadky hranice pred brífingom k nasadeniu väčšieho počtu síl a prostriedkov na ochranu hranice s Maďarskom na hraničnom prechode Čuňovo - Rajka. Bratislava, 30. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Opatrenia Ministerstva vnútra (MV) SR na elimináciu tranzitnej migrácie fungujú. Tvrdí to rezort vnútra a poukazuje pri tom na to, že k 19. novembru bolo zadržaných 34 osôb, kým v októbri to bolo viac ako 6 800 a v septembri počet zadržaných osôb dosiahol temer 13 400.

To je v príkrom kontraste s maximálnym počtom zadržaní tranzitujúcich osôb v novembri roku 2022 na úrovni 3 370,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

Počet zadržaných osôb vzrástol

Poukázalo i na to, že Slovensko pocítilo negatívne vplyvy sekundárnej tranzitnej migrácie už v minulom roku, keď bol počet tranzitných migrantov bezmála 10 900.

K 19. 11. 2023 počet zadržaných osôb vzrástol niekoľkonásobne, a to až na úroveň 46 249. Pre porovnanie: v roku 2022 bolo na slovenských hraniciach políciou zadržaných za rovnaké obdobie 8 964 osôb, čo je päťnásobne menej,“ uvádza MV SR.

Ministerstvo ale zdôrazňuje, že napriek pozitívnemu vývoju naďalej dbá na preventívne kroky v boji proti prevádzačom a ďalším organizovaným zločineckým skupinám. Slovensko podľa rezortu takýmto spôsobom vysiela signál, že nepodporuje neoprávnený tranzit cez svoje územie a nevystaví seba ani ďalšie členské štáty bezpečnostným hrozbám.

Zjednotenie postojov v strednej Európe

Ukázalo sa, že posilniť ochranu slovenských hraníc malo zmysel. Vzhľadom k prijatým opatreniam, ktoré som začal presadzovať ihneď od nástupu do funkcie ministra vnútra SR, naďalej pevne verím, že sa nám podarí ochrániť našu krajinu pred nelegálnou migráciou a jej možnými negatívnymi následkami,” skonštatoval šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Minister je zároveň pravidelne v kontakte so zahraničnými partnermi, s ktorými sa usilujú o koordinovanie opatrení a zjednotenie postojov v rámci stredoeurópskeho regiónu. Má tiež ambíciu presadzovať záujmy stredoeurópskych štátov na európskej úrovni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMV Ministerstvo vnútra SR