Orbánov Fidesz utrpel vo voľbách straty, kampaň poznačilo aj video z orgií na jachte

Viktor Orbán, Fidezs, komunálne voľby v Maďarsku
Maďarský premiér Viktor Orbán vo volebnej miestnosti počas komunálnych volieb. Budapešť, 13. október 2019. Foto: Szilard Koszticsak/MTI via AP.
  • aktualizované 14. októbra 7:46

Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána utrpela v nedeľných komunálnych voľbách v Maďarsku výrazné straty.

Opozičný kandidát Gergely Karácsony získal úrad budapeštianskeho starostu, kandidáti opozície podľa predbežných výsledkov získali tiež desať z 23 veľkých maďarských miest.

Fidesz ovládol vidiek

V roku 2014 vyhrala opozícia iba v troch väčších mestách. Fidesz si udržal svoju dominanciu v menších mestách a obciach vo vidieckych oblastiach.

V Budapešti, kde Orbánova strana čelí už dlhšie väčšiemu odporu ako vo zvyšku krajiny, vyhral Karacsóny nad úradujúcich starostom Istvánom Tarlósom vďaka podpore piatich ľavicových, liberálnych a zelených strán. Tarlós mu už zagratuloval k víťazstvu.

Video z orgií na jachte

Fidesz bol zvyknutý od roku 2010 poľahky vyhrávať komunálne, celoštátne i európske voľby, no teraz stál proti zjednotenej opozícii.

Posledné dni kampane navyše poznačilo aj zverejnenie videa z orgií na jachte, na ktorých sa zúčastnil provládny primátor mesta Győr Zsolt Borkai.

V nedeľných voľbách mohlo svoj hlas odovzdať viac ako osem miliónov ľudí, ktorí rozhodovali o viac ako tritisíc starostoch a primátoroch a 17 200 členoch miestnych zastupiteľstiev.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor OrbánZsolt Borkai