Keď premiér Igor Matovič pred niekoľkými dňami oznámil, že preberá velenie v boji proti COVID-19, viacerí sme sa zľakli. Pamätajúc na jeho štýl a vyhrážky o „blackoute“ či prideľovaní potravín podľa abecedy počas prvej vlny pandémie si mnohí povedali: „Preboha, len to nie!“ A aj keď sme ešte v pondelok písali o rozvážnom vystúpení premiéra, keď vysvetľoval staronové nevyhnutné opatrenia, netrvalo dlho a nastali zmätky.
Zmena opatrení takmer zo dňa na deň
Stovky nových ochorení prinútili vládu na čele s premiérom pristúpiť k ráznym obmedzeniam. Občania to pochopili, nie však všetci. Hneď sa ohlásili cirkvi, po nich športovci, kultúrni pracovníci a ostatní. Čo urobil Matovič? Nuž, cúvol.
Viac o téme: Koronavírus
Ako by mohol zakázať omše, keď vo svojom poslaneckom klube má ortodoxných kresťanov, ktorí už týždne bojujú za najdôležitejšiu vec v súčasnej situácii – obmedzenie potratov?
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo až 797 nakazených, rekord máme aj v počte testov
Ako zakázať zápasy, keď športovci protestujú pred úradom vlády a sťažujú sa, že aj oni majú rodiny, ktoré musia živiť a veľa fanúšikov, teda niekoho voličov. Možno by mohli predať jedno z drahých aut, ktoré vlastnia. Takto by sme mohli pokračovať.
Omše, zápasy a ďalšie hromadné podujatia majú zelenú s obmedzením na počet účastníkov, Mikas nechce „škriepky“
Na rozdiel od marca a apríla Matovič ukázal, že má mäkké srdce a každému vyhovie. Vláda a premiér by si však mali stáť za svojimi rozhodnutiami. Vo voľbách do nej totiž ľudia vložili dôveru a rovnako chcú aj teraz veriť, že každé z jej rozhodnutí, bolo dobre premyslené a nevyhnutné.
Matovičova vláda pre koronavírus opäť vyhlásila núdzový stav
V skutočnosti to ale vyzerá tak, že všetko sa rodí v Matovičovej hlave v danej chvíli, za pochodu. Rozhodnutia mení zo dňa na deň. Nechce vraj, aby došlo k škriepkam. Tentoraz údajne ide o návrh hlavného hygienika. Takto sa ale krajina neriadi.
Núdzový stav mu dáva veľa možností
Vláda v stredu schválila núdzový stav, čo jej dáva veľa možností pristúpiť k pomerne drastickým opatreniam. Tie by však nemuseli dopadnúť dobre, keď emócie u premiéra sú často hybnou silou pri jeho vyhláseniach a rozhodnutiach. Dúfajme, že jeho ministri rozmýšľajú s chladnou hlavou a nedovolia prípadné nerozumné kroky svojho predsedu. Prečo to hovorím?
Pozrime sa na posledné dva dni. Najprv Matovič oznámil zákaz všetkých masových podujatí, neskôr povolený určitý počet osôb na nich. Pomôcť to má športovcom, hokejisti údajne budú môcť hrať zápasy bez obecenstva. Pozreli sme sa, či by tomu naozaj tak bolo.
Jedno mužstvo má napríklad na súpiske 21 hráčov, dve majú 42. Prirátajme štyroch rozhodcov a po troch trénerov a máme číslo 52, čo je o dve osoby nad povolený limit. Samozrejme , nehovoríme o ďalšom realizačnom tíme – lekároch, maséroch a podobne.
A zrazu zmena. Uvideli to aj na v krízovom štábe. Počet môže presiahnuť aj 50, ak ide o samotných účastníkov. Spomenuté sú športové a kultúrne podujatia. A čo omše, veď predsa prítomní sú účastníci a nie diváci. Čakajme znovu protesty?!
Aj z uvedeného je vidieť, že premiérova reakcia, keď opäť menil pravidlá, bola iba emočná na základe stretnutia s protestujúcimi športovcami. Preto znovu prosba na premiéra: riaďte krajinu, ale rozumom a nie emóciami.