- aktualizované 11. marca 2024, 15:31
Bývalý poslanec Juraj Šeliga (Demokrati) opätovne vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby predstavil verejnosti plán fungovania prokuratúry po tom, čo vláda odsúhlasila zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Ako ďalej uviedol v stanovisku, zrušenie ÚŠP totiž znamená, že tisícky spisov prejdú na krajské prokuratúry.
Adresoval viaceré otázky
„Doteraz nevieme, ako chce Maroš Žilinka zabezpečiť, aby už teraz prácou zavalení prokurátori kapacitne zvládli tento nápor,“ skonštatoval Šeliga s tým, že na generálneho prokurátora sa v tejto súvislosti obrátil so žiadosťou v zmysle zákona o prístupe k informáciám.
Sporná novela Trestného zákona je už zverejnená v Zbierke zákonov, pribudlo aj uznesenie Ústavného súdu
„Maroša Žilinku sa v infožiadosti pýtam, aké budú mať zaradenie jednotliví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry po 20. marci, vrátane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Tiež ma zaujíma, aké konkrétne opatrenia prijala generálna prokuratúra, aby neprišlo k prieťahom v konaní. Toto sú legitímne otázky, na ktoré musí verejnosť poznať odpovede,“ doplnil Šeliga.
Na implementácii zmien pracujú
„Ako sme už informovali, Generálna prokuratúra SR sa intenzívne pripravuje na implementáciu zákonov súvisiacich so zrušením ÚŠP a ku dňu 20. marci bude implementácia zrealizovaná. Generálna prokuratúra po vykonaní zmeny garantuje plnenie úloh prokuratúry SR,“ uviedla v reakcii hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová. Zároveň pripomenula, že generálny prokurátor SR Maroš Žilinka avizoval, že verejnosť bude o komplexných opatreniach v tejto súvislosti informovaná.
„Na implementácii zmien aktuálne pracuje pracovná skupina, ktorej členmi sú zástupcovia dotknutých organizačných zložiek GP SR a orgánov prokuratúry SR. Aj výsledkom činnosti tejto pracovnej skupiny bude prijatie opatrení organizačného, personálneho a materiálno-technického charakteru vrátane prípravy súvisiacej vnútrorezortnej legislatívy,“ doplnila Drobová.
Zrušenie od 20. marca
Šeliga sa Žilinku pýtal už vo februári, ako prokuratúra pripravená na prevzatie 1 290 prípadov z Úradu špeciálnej prokuratúry, pokiaľ dôjde k jeho zrušeniu. Podľa vlastných slov chcel vidieť jasný plán, ktorý zabráni kolapsu prokuratúry.
Na základe vládnej novely Trestného zákona sa od 20. marca sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Túto časť novely totiž Ústavný súd SR svojím rozhodnutím z konca februára nepozastavil.
Prokurátori ÚŠP majú podľa schválených zmien prejsť na Generálnu prokuratúru SR a prípady, ktorými sa ÚŠP zaoberá, na krajské prokuratúry.