Z hromadného očkovania poslancov parlamentu je zápas o priazeň voličov. Kým opozícia hovorí o papalášizme či propagande, z radov koalície počuť, že parlament patrí ku kritickej infraštruktúre štátu a preto by mali poslanci dostať vakcínu proti koronavírusu už v prvej vlne.
Oslovení analytici o papalášizme v tomto prípade nehovoria. Zdôrazňujú, že štát by sa mal hlavne postarať o bezproblémovú organizáciu očkovania v rozumnom čase pre všetkých ľudí, ktorí budú mať o podanie vakcíny záujem.
Ministri očkovanie vnímajú ako cestu na slobodu, Gröhling chce prebiť hoaxy o koronavíruse
Viacerí vrcholoví politici chceli ísť príkladom a hneď po Vianociach sa dali zaočkovať. Urobili tak prezidentka Zuzana Čaputová, ale aj podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) či Gábor Grendel (OĽaNO). Vakcínu dostal tiež niekdajší prezidentský protikandidát Čaputovej a súčasný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Fico nechce svojich „na stádovitom očkovaní“
Šéf Smeru-SD Robert Fico na sociálnej sieti uviedol, že jeho strana dlhodobo namieta falošnú propagandu jednostranne orientovanú v prospech očkovania. Tvrdí, že sa chystá 25. januára „stádovité očkovanie poslancov“, ktoré je podľa neho súčasťou „manipulatívnej a neobjektívnej propagandy, ktorú Smer-SD rázne odmieta“.
Podľa neho strana rešpektuje individuálne právo poslanca rozhodnúť sa, či sa dá alebo nedá zaočkovať. Vlastným poslancom odporučil, ak chcú podstúpiť vakcináciu, aby tak urobili mimo akcie organizovanej Národnou radou SR.
Pellegrini: Keď vakcináciu proti COVID-19 odporučí Matovič, zaočkovanosť sa bude rovnať nule (rozhovor)
Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini tento týždeň označil očkovanie politikov za papalášizmus. Podľa neho Grendel a Šeliga presvedčia so svojou popularitou tak 0,005 percenta ľudí, aby sa tiež dali zaočkovať.
Vyhlásil, že prednosť by mali dostať lekári, zdravotné sestry a starí ľudia. Podľa Pellegriniho poslanci Hlasu-SD prepustia vakcíny ľudom, ktorí ich potrebujú a zaočkovať sa dajú až po tom, keď bude mať prístup k vakcínam bežní ľudia.
Kollár považuje parlament za kritickú infraštruktúru
Kancelária parlamentu nepovedala, či pripravuje hromadné očkovanie poslancov. Malo by sa tak stať 25. januára v pondelok. Na druhý deň v utorok má začať riadna schôdza parlamentu.
„V tejto chvíli to neviem ani potvrdiť ani vyvrátiť,“ reagovala pre portál SITA.sk hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.
Sprostredkovala vyjadrenie šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), že poslanci sa samostatne neurčili za kritickú infraštruktúru.
„My kritickou infraštruktúrou sme, a tým pádom máme na očkovanie nárok. Je však na každom jednom z nás, či toto očkovanie využije teraz v prvej vlne očkovania, alebo až po následnom preočkovaní zdravotníkov, či ľudí v staršom veku,“ uviedol predseda parlamentu.
Poslanec vládneho OĽaNO Juraj Gyimesi Webnovinám povedal, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie a podporuje aj očkovanie poslancov. „Stretávam sa s množstvom ľudí, ktorí by chceli vidieť, že som sa dal zaočkovať. Absolútne to nevnímam ako papalášizmus,“ podotkol.
Vyjadrenie Pellegriniho o papalášizme označil za lacný populizmus. „Musíme ísť príkladom pre ľudí, ale nie tak, že budeme sedieť doma a len o tom rozprávať,“ poznamenal Gyimesi.
Národná rada SR zasadá stále
Medzi vianočnými sviatkami poslanci neplánovane prišli do parlamentu. Dokonca aj tí, ktorí mali byť v karanténe, aby mohli schváliť novelu ústavného zákona umožňujúcu predĺženie núdzového stavu z dôvodu pandémie.
Zákonodarný zbor nie je technicky prispôsobený na to, aby poslanci mohli rokovať na diaľku elektronicky. Už vlani počas prvej vlny pandémie bolo zrejmé, že aj toto by mohla byť jedna z ciest, aby sa nezastavilo rokovanie poslaneckej snemovne. Podľa ústavy totiž parlament zasadá stále.
Proti ochoreniu COVID-19 sa dal zaočkovať aj dočasný policajný prezident Kovařík
Poslanec Gyimesi hovorí, že vlani cez leto sa tento problém riešil a zvažovala sa aj možnosť online rokovania. „Potrebujeme zmeniť zákon o rokovacom poriadku. Následne by musela kancelária parlamentu pristúpiť k verejnému obstarávaniu zariadení a tie by musel schváliť Národný bezpečnostný úrad,“ vysvetlil poslanec.
Gyimesi si myslí, že aj keby sa hneď počas leta začal riešiť problém elektronického rokovania parlamentu, tak by sa to do konca vlaňajšieho roka nestihlo, kedy museli prísť do parlamentu aj poslanci v karanténe.
Do budúca je podľa neho potrebné rátať s možnosťou, že by sa poslanci fyzicky nemohli stretnúť a preto sa treba pripraviť na rokovanie online.
Očkovanie poslancov nie je ako rozvážanie missiek v aute
Sociologička Silvia Porubänová hovorí, že poslanci by sa mali dať zaočkovať, keďže nie je možné, aby aj vzhľadom na hlasovanie o zákonoch rokovali online. Poznamenala, že nestačí, aby kamery nasnímali politikov ako prvých, ktorí sa očkujú.
Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy
Podľa nej bude motiváciou, ak ľudia uvidia, že je možný návrat do normálneho života po podaní druhej dávky vakcíny. „Teraz už ide o rýchlosť a adresnosť očkovania všetkých ostatných ľudí,“ zdôraznila sociologička.
Politológ Tomáš Koziak si myslí, že parlament je kritickou infraštruktúrou štátu, ako sú aj zdravotníci či policajti. „Poslanci prijímajú zákony, na základe ktorých sa riadi tento štát. Pri racionálnom pohľade preto nesedí kritika, aby sme poslancom upierali skorší termín očkovania,“ vysvetlil politológ.
Podľa neho nie je oprávnené hovoriť v tomto prípade o papalášizme. „To nie je o rozvážaní missiek v aute, ale či bude štát dobre fungovať,“ povedal Koziak s tým, že papalášizmom by bolo, keby sa spolu s poslancami prednostne očkovali aj ich asistenti.