Pápež František a lídri protestantských cirkví Anglicka a Škótska odsúdili kriminalizáciu homosexuality. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Náboženskí lídri sa tak vyjadrili po návšteve Južného Sudánu, pričom pápež skonštatoval, že takéto zákony sú hriechom a krivdou. Dodal, že ľudia s „homosexuálnymi tendenciami“ sú božie deti a mali by byť vo svojich cirkvách vítaní. Jeho slová podporili aj arcibiskup z Canterbury a moderátor Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi.
Cirkvi a práva homosexuálov
Arcibiskup Justin Welby a moderátor Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi Iain Greenshields spoločne s pápežom vycestovali do Južného Sudánu, kde vyzvali na mier vo vojnou zmietanej krajine. Bolo to po prvý raz za 500 rokov, čo sa lídri troch náboženských tradícií takto vydali spolu na zahraničnú cestu.
Welby i Greenshields pochválili Františkove vyjadrenia počas tlačovej konferencie na palube pápežského lietadla z Juby do Ríma. „Úplne súhlasím s každým slovom, ktoré povedal,“ vyjadril sa arcibiskup Welby, pričom poznamenal, že anglikánska cirkev má svoje vlastné vnútorné rozpory v súvislosti s právami homosexuálov.
BBC pripomína, že Anglikánska cirkev minulý mesiac rozhodla, že nepovolí, aby sa rovnakopohlavné páry mohli sobášiť v kostoloch.
Pápež František zdôraznil, že homosexualita nie je zločin a svoje predošlé vyjadrenie objasnil
Greenshields vyjadril podporu konštatujúc, že „nikde v štyroch evanjeliách nevidí nič iné ako Ježiša vyjadrujúceho lásku komukoľvek koho stretne a ako kresťania nemáme iný prejav, ktorý by sme mohli dať akémukoľvek človeku v akejkoľvek situácii“.
Zákony proti homosexualite sú problém
Pápež František počas tlačovej konferencie zopakoval svoj postoj, že katolícka cirkev nemôže povoliť rovnakopohlavným párom sviatosť manželstva, no on sám podľa vlastných slov podporuje zákony umožňujúce takzvané registrované partnerstvá a zdôraznil, že zákony zakazujúce homosexualitu sú „problémom, ktorý nemožno ignorovať“.
Vyjadril sa pritom, že LGBTI ľudí do nejakej miery kriminalizuje asi 50 krajín, pričom asi desať má v tejto súvislosti zákony zahŕňajúce aj trest smrti. Podľa organizácie ILGA World, Medzinárodnej lesbickej, gejskej, bisexuálnej, trans a intersex asociácie, v súčasnosti kriminalizuje konsenzuálne homosexuálne vzťahy 66 členských štátov Organizácie Spojených národov (OSN).