Patriarcha Kirill vyzýva k 36-hodinovému prímeriu počas pravoslávnych Vianoc, Kyjev krok označuje za cynickú pascu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Patriarcha Kirill
Zľava: Líder ruskej pravoslávnej cirkvi - patriarcha Kirill a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. januára 16:22

Líder ruskej pravoslávnej cirkvi, Patriarcha Kirill, vo štvrtok vyzval na dočasné 36-hodinové prímerie na Ukrajine pri príležitosti pravoslávnych Vianoc.

Prímerie by malo podľa neho trvať od piatkového poludnia do polnoci zo soboty na nedeľu.

Kyjev si o prímerí myslí svoje

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak návrh odmietol a označil ako „cynickú pascu a prvok propagandy“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Kirill je hlasným podporovateľom ruskej vojny na Ukrajine a pred časom sa v kázni vyjadril, že „vojenská služba zmyje všetky hriechy“. Líder pravoslávnej cirkvi sa dostal aj do konfliktu s pápežom Františkom, ktorý inváziu označil za ruský „expanzionizmus a imperializmus“. V máji tiež František vyzval Kirilla, aby sa „nestal Putinovým miništrantom“.

Patriarcha vojnu ospravedlňuje

Podľa agentúry AP Kirill pred časom ruskú vojnu na Ukrajine ospravedlňoval ako súčasť „metafyzického boja“ na zabránenie liberálnemu ideologickému zasahovaniu zo Západu.

Ja Kirill, Patriarcha Moskvy a celej Rusi, vyzývam všetky strany zúčastnené v bratovražednom konflikte so žiadosťou o pokoj zbraní a stanovenie vianočného prímeria od 12:00 6. januára do 24:00 7. januára, aby sa pravoslávni veriaci mohli zúčastniť na bohoslužbách,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila tlačová služba moskovského patriarchátu.

Odklon pravoslávnej komunity

Pravoslávna cirkev Ukrajiny pritom v novembri oznámila, že povolí svojim chrámom oslavovať Vianoce 25. decembra, miesto 7. januára, ako je zvykom v pravoslávnej cirkvi. Toto oznámenie ešte viac prehĺbilo rozkol medzi ruskou pravoslávnou cirkvou a ďalšími pravoslávnymi veriacimi, ktorý sa prehĺbil v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

V posledných rokoch sa veľká časť pravoslávnej komunity na Ukrajine začala odvracať od Moskvy, čo ešte viac podporil Ruskom vyprovokovaný konflikt na východe Ukrajiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mychajlo PodoľakPápež FrantišekPatriarcha KirillVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie CNN