Pellegrini už nie je poslancom ani predsedom parlamentu. Ospravedlnil sa, že si neuvedomil ustanovenie ústavy (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PELLEGRINI: Skončenie funkcie predsedu parlamentu
Predseda strany Hlas - sociálna demokracia a zvolený prezident SR Peter Pellegrini počas tlačového vyhlásenia k ukončeniu funkcie predsedu Národnej rady (NR) SR a zániku jeho mandátu na poslanca NR SR. Funkciou predsedu NR SR poveril podpredsedu NR SR za HLAS - SD Petra Žigu. Bratislava, 8. apríl 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Budúcemu prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) sa skončil mandát poslanca Národnej rady (NR) SR a tiež mandát predsedu parlamentu. Stalo sa tak už 6. apríla. Výkonom právomoci predsedu parlamentu ešte pred voľbami poveril podpredsedu parlamentu Petra Žigu.

Ten bude viesť parlament do zvolenia nového predsedu, termín jeho zvolenia ešte nie je ustanovený. Pellegrini zostáva aj naďalej predsedom strany Hlas-SD až do zvolenia nového lídra strany. Pellegrini o tom informoval vo svojom pondelkovom vyhlásení.

Vysvetlil znenie článku

Ako Pellegrini vysvetlil, mandát mu uplynul v momente, keď bol zvolený za prezidenta. Ospravedlnil sa súčasne za to, že si neuvedomil všetky ustanovenia ústavy.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

Vysvetlil, že jeden z článkov ústavy hovorí o tom, že ak za prezidenta bude zvolený poslanec NR SR, člen vlády, sudca, prokurátor, príslušník Ozbrojených síl SR alebo predseda a podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu, odo dňa zvolenia prestane vykonávať svoju doterajšiu funkciu.

Ako Pellegrini spresnil, na toto ustanovenie môžu byť rôzne názory a tiež môže mať rôzne výklady, keďže prezidentom sa zvolený kandidát stáva až vo chvíli zloženia jeho sľubu, pričom v slovenských podmienkach medzi zvolením a zložením sľubu uplynú viac ako dva mesiace.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Cieľ ostáva nemenný

Ako Pellegrini ďalej skonštatoval, 27 poslancov Hlasu-SD je v plnej sile a sú pripravení jednotne podporovať všetky návrhy z vládnej dielne.

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

„Po svojom zvolení za predsedu parlamentu som sa vyslovil za vyššiu politickú kultúru. Považoval som a považujem za vrcholne nedôstojné, ak sa zo slovenského zákonodárneho zboru ozývajú vulgarizmy, osobné urážky alebo snaha vyvolávať konflikty,“ uviedol Pellegrini s tým, že tento cieľ sa môže podariť len vtedy, ak ho za svoj príjmu všetci poslanci národnej rady.

„Po piatich mesiacoch môjho pôsobenia vo funkcii musím žiaľ skontaktovať, že tento cieľ ostáva nemenný aj pre môjho nástupcu. Mrzí ma, že v novom volebnom období niektorí poslanci úplne stratili zábrany a vyjadrujú sa na pôde NR SR slovníkom, ktorý je nehodný volených zástupcov ľudu,“ vyhlásil Pellegrini a uzavrel, že si neuvedomujú, aký príklad dávajú ľuďom, ako tým dehonestujú celý systém parlamentnej demokracie a ako prispievajú k vulgarizácii verejného života.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniPeter Žiga
Firmy a inštitúcie Hlas-SD