BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Proti vedeniu plánovaného ropovodu Bratislava-Schwechat cez obývanú časť bratislavskej Petržalky vyzbieralo občianske združenie Mladá Petržalka už viac ako 6 000 podpisov.
Iniciatívu Stop ropovodu v Petržalke rozbehli 18. júla, do konca leta by chceli vyzbierať 10 000 podpisov. Za petíciu proti ropovodu v Petržalke sa podpísal aj starosta Petržalky Vladimír Bajan.
Agentúru SITA o tom informoval člen združenia Mladá Petržalka a mestský poslanec za bratislavskú Petržalku Oliver Kríž.
Ako informoval Kríž, zbieranie podpisov ide veľmi dobre a petíciu podporilo veľa známych osobností, dokonca aj petržalský starosta. Petržalský starosta pridal podľa Kríža podpis číslo 6 001. Ako informoval petržalský starosta Vladimír Bajan, on sám požiadal organizátora petície Kríža o stretnutie.
„Som presvedčený, že nová trasa ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom nemá byť vedená územím Petržalky, a to najmä z dôvodov ochrany významných vodných zdrojov v Petržalke a pod Petržalkou, ako aj ochrany vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov,“ uviedol Bajan a dodal, že už v júli roku 2011 prijalo miestne zastupiteľstvo uznesenie, v ktorom vyjadrilo svoj protest proti spôsobu prípravy prác na prepojení ropovodu Družba s rafinériou Schwechat a jeho trasovania bez účasti samosprávy.
Podľa Kríža chcú petíciu posunúť vláde a ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému. Zaoberať by sa ňou malo aj bratislavské mestské zastupiteľstvo. Podpisy zbierajú členovia občianskeho združenia na frekventovaných miestach Bratislavy, ľudia ich môžu spoznať podľa žltej dodávky s nadpisom Stop ropovodu v Petržalke.
Pre ropovod Bratislava-Schwechat zatiaľ nie je vybratá konkrétna trasa, rozhodnúť by sa o nej mohlo do konca tohto roka. „Ak by ropovod viedol cez mestskú časť, znamenalo by to pre jej obyvateľov mnoho rizík,“ myslí si Kríž a dodal, že variant, ktorý by viedol cez petržalské sídlisko, by priniesol nebezpečenstvo znečistenia podzemnej vody. „Petržalka má vysokú hladinu spodnej vody, pri havárii sa môže stať, že bude voda kontaminovaná a 100-tisíc obyvateľov by prišlo o zdroj pitnej vody,“ doplnil Kríž.