Platforma odišla z OĽaNO neskoro, dve tretiny poslancov už podľa Mesežnikova nemajú šancu dostať sa znova do parlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Občiansko-demokratická platforma vystúpila z poslaneckého klubu strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) neskoro. Myslí si to politológ Grigorij Mesežnikov.

Ako povedal pre agentúru SITA, poslanci tejto platformy nevyužili príležitosť, aby jasnejšie povedali „nie“ a odišli už predtým, ako sa rozpadla koalícia.

„Odchádzajú až teraz, keď už vládna koalícia dávno neexistuje a OĽaNO svojich 25 percent dávno nemá,“ podotkol Mesežnikov.

Odídenci z klubu

Zdôraznil, že je jasné, že zo 47 poslancov OĽaNO pri započítaní aj odídencov nemajú dve tretiny šancu dostať sa znova do parlamentu, a to z početného hľadiska. Súčasné volebné preferencie strany sa totiž pohybujú okolo ôsmich percent.

Čas podľa politológa ukáže, ako dlho sa ešte odídenci z klubu zdržia v strane OĽaNO. Myslí si, že poslanci z platformy majú ambície pokračovať v politike, no zatiaľ nie je jasné, s kým.

„Ak uvažujú o svojej politickej budúcnosti, musia podnikať kroky smerom k nejakému spojenectvu,“ dodal Mesežnikov.

Rekonštrukcia vlády

Občiansko-demokratickú platformu, ktorá má predstavovať liberálne krídlo hnutia OĽaNO, založili desiati poslanci – Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová, Martina Brisudová a Vladimír Zajačik. Bez nich má OĽaNO už len 37 poslancov.

Minister životného prostredia Ján Budaj ponúkol poverenému premiérovi Eduardovi Hegerovi svoju funkciu pri prípadnej rekonštrukcii vlády. Podľa slov Budaja s platformou spolupracuje aj nezaradený poslanec Martin Klus, ktorý prednedávnom odišiel zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), a nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).

„Taktiež diskutujem s nezaradeným poslancom Miroslavom Kollárom (Spolu – občianska demokracia). Dnes môžem s potešením hovoriť, že naším kolegom je aj nezaradený poslanec Ján Mičovský,“ uviedol v pondelok 19. decembra Budaj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna MiernaAnna RemiášováEduard HegerGrigorij MesežnikovJán BudajJarmila VaňováJaromír ŠíblJuraj ŠeligaKristián ČekovskýMartin KlusMartina BrisudováMonika KozelováRóbert HalákTomáš ŠudíkVladimír Zajačik
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí