Spadnutý rozostavaný diaľničný most pri Kurimanoch na Spiši, ktorý si vyžiadal aj ľudské životy, či viaceré nekvalitne postavené kancelárske a polyfunkčné budovy nielen v hlavnom meste. To sú len niektoré prípady zlyhania stavieb z nedávnej minulosti.
Sú stavby na Slovensku bezpečné, alebo sa môžu zopakovať takéto havárie a nešťastia? Nesú projektanti dostatočne zodpovednosť za svoju prácu? Zmení na tom niečo pripravovaný nový stavebný zákon?
Aj na tieto otázky odpovedá v rozhovore pre Webnoviny.sk člen predstavenstva Slovenskej komory stavebných inžinierov Ján Jakubov.
Aká je aktuálna situácia so stavbami na Slovensku z hľadiska ich bezpečnosti?
Z pohľadu projektanta je nešťastné, že rozhodujúcim faktorom pri výbere projektanta, projekčnej kancelárie na vypracovanie projektovej dokumentácie stavby je v súčasnosti cena. Tento faktor je častokrát rozhodujúci tak pri stavbách, ktorých stavebníkom je verejný obstarávateľ, teda stavby sú financované z verejných zdrojov, alebo súkromný obstarávateľ.
Projektanti majú niesť väčšiu zodpovednosť za stavby. Chceme navrhovať projekty a nie riešiť spory susedov, reagujú
V prvom prípade je potrebné dodržať zákon o verejnom obstarávaní, v druhom je záujem investora minimalizovať finančný náklad stavby. V oboch prípadoch častokrát zvíťazí uchádzač s najnižšou cenou za vypracovanie projektu. Toto sa prejaví buď v kvalite spracovania projektovej dokumentácie, alebo v jej nedostatočnej podrobnosti spracovania.
Čo sa s tým dá robiť?
V prípade tlaku stavebníka alebo investora na najnižšiu cenu realizácie stavby spracovaná projektová dokumentácia uvažuje s minimálnou rezervou. Situácia by bola podstatne lepšia, keby si investor uvedomil, že vždy sa oplatí zaplatiť lepšiu cenu za kvalitný projekt. Vstupné náklady za prípravu stavby, vrátane projektu sú zlomkom reálnych nákladov za zhotovenie stavby.
Kvalitný projekt zabezpečí kvalitnú prípravu výberu zhotoviteľa, kvalitné stavebné materiály a pomôže ušetriť náklady na výstavbu. Všetko však v rozumnej miere. Pretože kvalitná stavba a primeraná vstupná investícia sa násobne vráti v znížených nákladoch na prevádzku stavebného diela.
Potrebné je aj zabezpečenie jednoznačného odborného postavenia autorizovaných stavebných inžinierov a autorizovaných architektov.
Možno očakávať nejaké zmeny v tejto oblasti v súvislosti s návrhom nového stavebného zákona a príslušných vyhlášok?
Nový stavebný zákon bude základná právna norma, ktorá musí byť doplnená o príslušné vyhlášky a vykonávacie predpisy. Jedna zo základných vyhlášok by mala byť o obsahu a rozsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie. Tento predpis dnes na stavebnom trhu chýba.
Je potrebný tak pre projektantov, ako aj pre investorov a najmä pre pracovníkov stavebných úradov pri posudzovaní potrebného rozsahu projektovej dokumentácie v rámci povoľovacích konaní. V konečnom dôsledku nový stavebný zákon musí zabezpečiť skrátenie povoľovacích procesov, spresnenie, sprehľadnenie a zabezpečenie vyššej profesionalizácie činnosti pracovníkov stavebných úradov.
Po Rudne nad Hronom môžu byť ohrozené aj ďalšie obce, SaS vyzýva na prešetrenie príčin ničivej povodne
Potrebné je aj zabezpečenie jednoznačného odborného postavenia autorizovaných stavebných inžinierov a autorizovaných architektov ako odborne spôsobilých osôb za návrh diela, teda projektovej dokumentácie, vrátane rešpektovania ich odborných návrhov. Len takto je možné skrátiť, stransparentniť a skvalitniť nielen prípravné procesy stavby, ale aj vlastnú realizáciu stavebných prác.
Aká je súčasná zodpovednosť projektantov, statikov v prípade pochybení pri projektoch? Je dostatočná?
V súčasnosti je dostatočná. Projektant zodpovedá za svoje dielo v plnom rozsahu prípadných preukázaných škôd. Pokiaľ tieto boli spôsobené pochybením zodpovedného projektanta, alebo výkonom autorského dozoru projektanta počas zhotovenia stavby, v prípade, keď dal súhlas na zmenu realizácie v rozpore s ním vypracovanej projektovej dokumentácie, čo spôsobilo vznik škodovej udalosti.
V ktorých prípadoch projektant nenesie zodpovednosť?
Nezodpovedá za škody, ktoré vznikli nedodržaním ním spracovanej a overenej projektovej dokumentácie, nedodržaním technologických postupov, neodsúhlasenými zmenami v použití technologických postupov prác, či zámenou materiálov bez súhlasu zodpovedného projektanta, spracovateľa príslušnej časti projektu.
V prípade preukázania priamej zodpovednosti projektanta za škodu sú postihy maximálne a v súčasnosti dostatočné.
Sú postihy za preukázané zlyhanie primerané?
V prípade preukázania priamej zodpovednosti projektanta za škodu sú postihy maximálne a v súčasnosti dostatočné. Ide o úhradu škody v súlade s rozhodnutím súdov, poprípade pozastavenie činnosti a odobratie preukazu odbornej spôsobilosti zodpovedného projektanta.
Aký je stav s rizikovými stavbami v prevádzke, kde by mohlo prísť k haváriám, nešťastiam?
V posledných rokoch počet rizikových stavieb rastie. Je možné konštatovať, že miera zavinenia nekvalitnou prácou zodpovedných projektantov je podstatne menšia, aj keď sú známe pochybenia projektantov, ako zavinenie na strane zhotoviteľa stavebných prác.
Častokrát je príčinou snaha o minimalizáciu finančných nákladov na stavebné práce zo strany stavebníka, aby ušetril financie. Alebo zo strany zhotoviteľa – víťaza výberového konania s dumpingovou cenou, alebo snaha o zvýšenie miery zisku.
Desiatkam tisíc pracovníkov v stavebníctve hrozí strata zamestnania, varuje Kováčik
Ďalej je to záujem o zníženie nákladov na stavbu maximálnym skrátením doby výstavby, a to zlým vyhodnotením doby výstavby zhotoviteľom stavby najmä z hľadiska technologických procesov výstavby. Dôvodom je aj ľudský faktor, teda nedostatočná kvalita odborných kapacít, ktorými disponuje zhotoviteľ stavby a mnohé ďalšie.