Foto: Neodchádzame, je kľúčové poznať objednávateľa vraždy, zaznelo na pochode Za slušné Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POCHOD: Za slušné Slovensko
Účastníci rozsvietili mobilné telefóny, lampáše a baterky na bratislavskom Námestí SNP počas pochodu organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko, na ktoré sa pridali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied, iniciatívy Veda chce žiť, Nie je nám to jedno, Iniciatíva slovenských učiteľov, Kultúrny reparát a mimovládne organizácie Chceme veriť v súvislosti s odstúpením vlády SR, ktoré začalo na Námestí SNP a pokračovalo smerom k budove Národnej rady SR. Bratislava, 28. september 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 28. septembra, 22:04

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – V piatok od 19.00 v Bratislave prebiehal ďalší pochod Za slušné Slovensko. Tisíce ľudí sa stretli na námestí SNP a dav sa presunul k budove parlamentu.

V čele pochodu kráčali organizátori zhromaždenia Juraj Šeliga a Karolína Farská a spolu s ďalšími ľudmi niesli transparent „Postavme sa za slušné Slovensko“.

Organizátori ešte pred pochodom vyzvali ľudí aby si rozsvietili mobilné telefóny, lampáše a baterky, pretože „svetlo vždy porazí tmu“. Niektorí ľudia držali transparenty, na ktorých vyzývali celú vládu k odstúpeniu.

Pieseň z muzikálu Peter a Lucia

Zhromaždenie otvorila pred Národnou radou SR Dorota Nvotová a Jakub Ursíny piesňou Len on z muzikálu Peter a Lucia, ktorú venovali zavraždenému investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi.

Následne organizátori pochodu Karolína Farská a Juraj Šeliga spomenuli prvé protestné stretnutie po vražde novinára a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Šeliga poďakoval vyšetrovateľom, ktorí na odhaľovaní vraždy pracujú. Dodal však, že je kľúčové poznať objednávateľa vraždy, „kľúčové pre charakter Slovenska, či budeme štát, kde vládne právo, alebo mafia“.

Kuciak podľa neho poukazoval na prepojenie mafie na vládne špičky a ako sa korupčné kauzy zametajú pod koberec. Premiér Peter Pellegrini sľuboval, že obnoví dôveru ľudí v štátnu moc. „Po šiestich mesiacoch ukázal, že nedokáže zmeniť nič. Vláda sa snaží situáciu normalizovať a pomaly nás otupiť, aby sa medzi nami rozšírila ľahostajnosť,“ dodal Šaliga.

Od vraždy sa veľa zmenilo

Bývalá reportérka, kolegyňa Kuciaka a dnes riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková si zaspomínala na deň, keď sa dozvedela o Kuciakovej vražde.

Ako dodala, odvtedy sa veľa zmenilo. Odstúpili premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák aj vedenie polície. Tí, o ktorých písal Kuciak sú buď vo väzbe, alebo idú pred súd. Polícii sa podarilo chytiť možných vrahov Jána a Martiny a Petková podľa vlastných slov uvažovala, či má význam dnešné zhromaždenie.

Ako dodala, má. Pretože nie je potrestaný objednávateľ vraždy, ani tí, o ktorých Ján písal. Vláda sa chystá zabetónovať policajného prezidenta vo funkcii, bývalí policajní funkcionári sú v iných vysokých funkciách a to je podľa Petkovej výsmech ľuďom. Je presvedčená, že len tlak ulice to môže zmeniť.

„Chcem vedieť, kto si objednal vraždu, chcem fungujúci právny štát, chcem dôveryhodnú koalíciu, chcem politickú kultúru, kde vyvodenie zodpovednosti neznamená inú dôležitú funkciu,“ dodala na záver.

Vláda má svoj únos aj vraždu

Scenárista a humorista Ján Gurdulič spomenul, že pred 20 rokmi voľby zastavili potláčanie demokratických princípov a právneho štátu a hlavne odstavili od moci Vladimíra Mečiara. „V posledných mesiacoch sa však história začína opakovať. Táto vláda má svoj únos má aj svoju vraždu,“ povedal davu.

Podľa Gorduliča sme čakali po vražde novinára zmenu, veľkú a radikálnu. Zostalo rodinkárstvo, kšefty, klamstvo a zametanie vecí pod koberec. „Dostali sme výsmech farmárom, kauzu únosu vietnamského občana cez Slovensko, podkurovanie xenofóbii, zabetónovanie ‚našich ľudí‘ vo funkciách“.

Predsedom vládnych koaličných strán Robertovi Ficovi, Andrejovi Dankovi a Bélovi Bugárovi odkázal, že „nikam neodchádzame“. Opozičné strany zasa Gurdulič vyzval, „aby dospeli a zamysleli sa nad tým, čo je podstatné, vykašlali sa na nezmyselné prekrikovanie, sadli si za rokovacie stoly a vytvorili silu, za ktorú sa ľudia nebudú hanbiť postaviť“.

Šeliga na záver zhromaždenia povedal, že táto krajina patrí nám a my si ju krok za krokom zoberieme späť, lebo ju máme radi. Zhromaždenie Za slušné Slovensko ukončila hymna v podaní speváka kapely Korben Dallas Juraja Benetina.

Požiadavkou výmena vlády

Pochod Za slušné Slovensko sa v piatok po dlhšej prestávke konal v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Podľa Juraja Šeligu a Karolíny Farskej z iniciatívy Za slušné Slovensko je spoločný tlak potrebný až do momentu odsúdenia vraha a hlavne objednávateľa vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Požiadavkou pochodu Za slušné Slovensko je výmena vlády, keďže nová vláda premiéra Petra Pellegriniho podľa Šeligu nič neurobila, aby obnovila dôveru v štátnu moc, nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva.

K organizácii pochodu sa tentokrát pridali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied z iniciatívy Veda chce žiť, študentská iniciatíva Nie je nám to jedno, Iniciatíva slovenských učiteľov a iniciatíva Kultúrny reparát ako aj mimovládne organizácie združené v zoskupení Chceme veriť.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dorota NvotováJuraj ŠeligaKarolína FarskáPeter PellegriniRobert FicoRobert Kaliňák