Vetovanie kompetenčného zákona prezidentkou je dobrou správou pre Slovensko, tvrdí KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Majerský
Milan Majerský, poslanec parlamentu a predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vetovanie kompetenčného zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou je dobrou správou pre Slovensko. Tento zákon zriaďuje nové ministerstvo športu a cestovného ruchu a podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milana Majerského účelovo radikálne mení organizáciu štátnej správy.

Návrh novely zákona

Majerský sa vyjadril, že podpora športu a cestovného ruchu na Slovensku je veľmi dôležitá, a keby to bolo dôležité aj pre koalíciu, tak sa vydá cestou riadneho legislatívneho procesu. Podľa lídra KDH sú v návrhu novely zákona veľké nedostatky, mnoho chýb a nesúvisiacich prílepkov škodlivých pre Slovensko. Majerský informoval, že v prípade, že bude v parlamente veto prezidentky prelomené, budú uvažovať, že sa obrátia aj na Ústavný súd SR.

Pod rúškom vzniku nového ministerstva sa však Slovenská národná strana, Smer a Hlas snažia zmeniť štruktúru mnohých orgánov, a to štýlom, aký im je blízky – s chybami, bez odbornej diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní,“ vyhlásil predseda KDH s tým, že koalícia sa snaží pretlačiť veľké zmeny v organizácií ústredných orgánov štátnej správy, zmeny v spôsobe menovania a odvolávania predstaviteľov úradov, a tiež zasahuje do nezávislosti ich výkonov.

Zmena zriadenia SIS

Konkrétne novela znižuje nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví i Štatistického úradu. Veľmi citlivo vnímame zmenu zaradenia Slovenskej informačnej služby, ktorá má byť po novom zaradená medzi ústredné orgány štátnej správy, čo umožňuje akémukoľvek poslancovi, ktorý sa stane riaditeľom Slovenskej informačnej služby, nechať spočívať svoj mandát,“ spresnil Majerský a dodal, že rozporuplné je aj posilnenie moci ministra obrany Roberta Kaliňáka, ktorý chce podľa Majerského rozhodovať o armádnych licenciách.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 2. januára vrátila Národnej rade SR na opätovné prerokovanie tzv. kompetenčný zákon. Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, výhrady má k viacerým jeho ustanoveniam aj k samotnému legislatívnemu procesu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin StrižinecMilan MajerskýRobert KaliňákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieNárodná rada SRSIS Slovenská informačná službaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaŠtatistický úrad SRÚrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚrad pre reguláciu sieťových odvetvíÚstavný súd SR