- aktualizované 1. júla 10:47
Neprávoplatne odsúdený podnikateľ Jozef M. sa stále nachádza v Českej republike, v utorok 30. júna ho operovali. Pre médiá to uviedol jeho advokát Peter Filip. Z tohto dôvodu Filip očakával odročenie stredajšieho verejného zasadnutia, na ktorom mal Najvyšší súd SR rozhodovať o odvolaní Jozefa M. v kauze skrachovaných nebankových spoločností.
A tak sa aj stalo, najvyšší súd odročil verejné zasadnutie na 29. júla. Dôvodom je, že sa Jozef M. nezúčastnil a nedal ani súhlas na konanie v neprítomnosti. Neprávoplatne odsúdený podnikateľ sa momentálne nachádza v nemocnici v českom Šumperku. Zároveň podľa českých orgánov nesúhlasil s vydaním do SR.
Sťažnosť na Ústavný súd SR
Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti uviedol, že Jozef M. pokračuje v obštrukciách od roku 2004, kedy bol prepustený z väzby.
Jozef Majský bol v Česku zadržaný, súvisí to s blížiacim sa súdnym pojednávaním
To podľa neho zariadil vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pokyn Mariana K. Poukázal pri tom na to, že Jozef M. bez problémov absolvoval autom trojhodinovú cestu do Šumperku a jeho zdravotný stav tiež nebránil tomu, aby ho v Čechách po zadržaní vypočuli. „Európsky zatýkací rozkaz musí ostať v platnosti,“ povedal.
Advokát Jozefa M. Peter Filip v tejto súvislosti uviedol, že Šanta znevažuje jeho klienta, ktorý je „74-ročný starý, chorý muž“. Zároveň v súvislosti s vydaním zatykača na svojho klienta podal sťažnosť na Ústavný súd SR.
Prerušené trestné stíhanie
Jozefa M. zadržala polícia v polovici júna v Českej republike, kde bol hospitalizovaný. Miestny súd ho však následne nevzal do takzvanej predbežnej väzby.
Naposledy sa prípadom Jozefa M. zaoberal Najvyšší súd SR v marci 2019, keď na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.
Rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Súd však skonštatoval, že zdravotný stav obžalovaného bude posudzovať každých šesť mesiacov.
Kauza skrachovaných nebankových spoločností
V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu.
Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.
Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.