Poslanci dospeli k definitívnej podobe Zákonníka práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová
Premiérka Iveta Radičová oznamuje výsledky po štvorhodinovom rokovaní koaličnej rady. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Zákonník práce z dielne ministra práce Jozefa Mihála (SaS) sa upraví tak, ako sa na tom dohodli členovia parlamentného sociálneho výboru. Túto dohodu lídrov koalície po štvorhodinovom rokovaní Koaličnej rady tlmočila predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Do zákonu by sa mal podľa nej vrátiť paragraf, ktorý definuje minimálne mzdové nároky. Radičová pri ďalších úpravách zdôraznila ochranu matiek na materskej dovolenke a vyhovieť by sa malo aj požiadavkám, ktoré zdravotné sestry formulovali prostredníctvom petície.

So zástupcami petičného výboru sa členovia SDKÚ-DS pred časom dohodli, že pri Zákonníku práce budú hlasovať za to, aby nočná práca nebola povinná pre zdravotníkov starších ako 50 rokov, to isté by podľa Radičovej malo platiť aj pre nadčasy. Zdravotníci sa tiež môžu tešiť na platených päť dní voľna na sústavné vzdelávanie.

Platy zdravotných sestier by sa podľa Radičovej mali upraviť zvláštnym zákonom. „Bolo by veľmi nesystémové, keby sa pre jednu profesiu riešili iné platové podmienky v Zákonníku práce, potom to otvára otázku, ako riešiť aj iné profesie,“ vysvetlila tento postoj.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Radičová