Poslanci opäť hlasovali o Matovičovom balíčku. Prelomili veto prezidentky Čaputovej? (video)

NR SR: Rokovanie 27. schôdze
Mnister financií a podpredseda vlády Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 22. júna 12:06

Národná rada SR v stredu prelomila veto prezidentky Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO). 

Za akceptovanie pripomienok prezidentky hlasovalo 68 poslancov, proti bolo 41 poslancov a 29 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Za zákon v pôvodnom znení, teda bez zohľadnenia pripomienok hlavy štátu, následne hlasovalo 77 poslancov, proti ich bolo 25, zdržalo sa 39 a jeden nehlasoval. Na prelomenie veta bolo potrebných najmenej 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlava štátu vetovala tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. Jej veto sa tak netýkalo okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Prezidentka avizuje, že ak poslanci prelomia jej veto, tak sa obráti na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR.  „My sa rozhodnutia na ústavnom súde nebojíme,“ reagoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v relácii Na telo v televízii Markíza v nedeľu 19. júna. Chce urobiť všetko preto, aby bol vetovaný zákon znovu prijatý.

Prorodinný balíček Igora Matoviča

Prídavok na dieťa od budúceho mesiaca vzrastie zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a daňový bonus na deti nad 15 rokov na 40 eur a na deti do 15 rokov na 70 eur.

Vďaka prelomeniu prezidentkinho veta sa od začiatku budúceho roka zavedie tzv. krúžkovné pre deti v sume 60 eur, zvýši sa prídavok na dieťa na 40 eur a stúpne daňový bonus na deti nad 15 rokov na 50 eur a na deti do 15 rokov na 100 eur. Daňový bonus na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Schváleným zákonom sa tiež ruší jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. V súčasnosti ide o sumu 106,33 eura na každého prváka na základnej škole. Skončí sa aj automatické zvyšovanie prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Po novom bude na rozhodnutí samotnej vlády, či sa suma prídavku zvýši. Automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima sa ruší aj pri daňovom bonuse.

Na maximálne sumy daňového bonusu však nebudú mať nárok všetci pracujúci. Suma daňového bonusu na deti sa totiž podľa nových pravidiel obmedzí podľa výšky čiastkového základu dane rodiča. Pri zamestnancovi ide o jeho hrubú mzdu zníženú o sociálne a zdravotné odvody, ktoré platí zamestnanec. Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane. Pri dvoch deťoch pôjde o naviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

Ak rodič ako zamestnanec zarába v hrubom 650 eur, po odpočítaní sociálnych a zdravotných odvodov jeho čiastkový základ dane dosahuje 562,90 eura. Pri štyroch nezaopatrených deťoch vo veku do 15 rokov bude daňový bonus tvoriť najviac 41 percent zo sumy 562,90 eura, teda 230,79 eura. Tento rodič tak od júla tohto roka nebude mať nárok na daňový bonus na štyri deti v sume 280 eur a takisto od začiatku budúceho roka nebude mať nárok na daňový bonus v sume 400 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Hnutie RepublikaNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaZa ľudí