Povinná vojenská služba bola zrušená predčasne. Pre agentúru SITA to uviedol pri príležitosti nedeľňajšieho 14. výročia zrušenia povinnej vojenčine poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS). Jaroslav Naď z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti si myslí opak. Podľa neho priniesli profesionálne Ozbrojené sily SR iba pozitíva.
Branná povinnosť zostala
Pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa vojenská služba postupne skracovala na dvanásť, deväť a šesť mesiacov, až do jej oficiálneho zrušenia 1. januára 2006, keď hlavnú zodpovednosť za obranu štátu prevzala profesionálna armáda.
Od cisára až po NATO, povinná vojenská služba na Slovensku trvala viac než sto rokov
Branná povinnosť pre mužov však aj po zrušení povinnej vojenskej služby zostala legislatívne naďalej zachovaná.
„Myslím si, že to bolo nepremyslené a predčasné. Domnievam sa, že istá forma by mohla fungovať aj dnes, napríklad odvod, aby mali Ozbrojené sily SR evidenciu aspoň o zdravotnom stave. Aj v budúcnosti by sa mohla istá podoba povinnej vojenskej služby vrátiť, ale povedzme ako aktívne zálohy, kedy by boli tí ľudia lepšie motivovaní,“ uviedol Hrnko.
Reforma ozbrojených síl
Šéf parlamentného brannobezpečnostného výboru pre obranu a bezpečnosť si vie predstaviť aj to, že by sa absolventi dobrovoľnej vojenčiny, či členovia aktívnych záloh mohli ľahšie uplatniť v iných bezpečnostných zboroch. „Absolvovanie prípravy by umožňovalo sa následne uplatniť povedzme v polícii,“ dodal.
Systém aktívnych vojenských záloh nie je funkčný, tvrdí bezpečnostný analytik
Jaroslav Naď (OĽaNO) sa domnieva, že vytvorenie profesionálnej armády bolo krokom vpred. Na druhej strane je podľa neho potrebné neustále zvyšovať úroveň podmienok pre profesionálnych vojakov.
„Bolo to dobré rozhodnutie, ale následne mali prichádzať kroky, ktoré by zlepšili podmienky pre profesionálnu armádu. Či už hovoríme o lepšom fungovaní aktívnych záloh, alebo o iných projektoch. Ak súčasné Ozbrojené sily SR neprejdú zásadnou reformou smerom k profesionalizácii, obávam sa, že bude potrebné vrátiť povinnú vojenskú službu a to by nebolo dobré,“ povedal Naď.