Pozemková novela má zjednodušiť farmárom nákup pôdy

Poľnohospodárstvo
Foto: Ilustračné, SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Slovenský pozemkový fond (SPF) bude mať možnosť nadobudnúť pozemky, ktoré boli predmetom úveru.

Poslanci (NR) SR totiž na utorkovej schôdzi schválili návrh novely zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. SPF bude môcť následne týmito pozemkami disponovať na účely reštitučných plnení.

Ako ďalej vyplýva zo schválenej novely, jej cieľom je vytvorenie podmienok pre nákup poľnohospodárskej pôdy fyzickými a právnickými osobami, ktoré na nej hospodária. Výsledkom rokovaní rezortu pôdohospodárstva a Ministerstva financií SR je to, že Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) vytvorí produkt „moja pôda“, v rámci ktorého bude poskytovať úvery na nákup poľnohospodárskej pôdy farmármi za prijateľných podmienok.

Jednou z podmienok, ktorými SZRB podmieňuje výhodné úrokové sadzby a čas splatnosti úverov ako aj to, že úverovaný bude aj nákup spoluvlastníckych podielov, je posilnenie jej záruk. V prípade zlyhania poskytnutého úveru tak bude pôda odkúpená za cenu zodpovedajúcu výške poskytnutého úveru. Predložený návrh umožňuje Slovenskému pozemkovému fondu v takých prípadoch pôdu odkúpiť a následne ju použiť na plnenie zákonom stanovených úloh.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom