V kauze Veľký Slavkov sa začalo druhé trestné stíhanie

Sudy and kladivko
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Úrad boja proti korupcii policajného prezídia začal ďalšie trestné stíhanie pre zločin marenia spravodlivosti v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove.

Trestné oznámenie podal Slovenský pozemkový fond, potvrdil jeho hovorca Ladislav Kavjak. V tejto kauze si schránková cyperská spoločnosť ERMANNO TRADE & INVEST LIMITED v doterajších konaniach uplatňuje voči fondu nárok na náhradu škody v celkovej výške 99 450 794,48 eur s príslušenstvom.

Podľa Kavjaka je dôvodom nového stíhania, že doposiaľ nezistené osoby „vyhotovili alebo si nechali vyhotoviť sfalšované listinné dôkazy o fiktívnych obchodných transakciách“ a tieto prezentovali v súdnom konaní ako pravé.

„Práve na základe takýchto sfalšovaných listinných dôkazov sudca Okresného súdu v Poprade Peter Koman rozhodol, že Slovenský pozemkový fond je povinný zaplatiť schránkovej cyperskej spoločnosti náhradu škody 60 408 874,60 eur s príslušenstvom. Vec nie je právoplatne ukončená, pretože Slovenský pozemkový fond sa odvolal,“ uviedol Kavjak.

Preveroval sa už znalecký posudok

černák and sudy and spis
Foto: SITA/Jozef Habočík

Ide už o druhé trestné stíhanie v kauze. Prvé sa vedie voči Ing. J. P. pre obzvlášť závažný zločin nepravdivého znaleckého posudku.

Znalec v konaní pred Okresným súdom v Poprade uviedol nesprávnu výšku škody a na základe jeho výpovede a znaleckého posudku Okresný súd v Poprade priznal cyperskej spoločnosti náhradu škody 60 408 874,60 eur s príslušenstvom. Vyšetrovanie v tejto veci sa skončilo návrhom na podanie obžaloby voči obvinenému znalcovi Ing. J.P.

Slovenský pozemkový fond bude žiadať, aby súdne konania o nárokoch schránkovej cyperskej spoločnosti boli prerušené, pokiaľ sa právoplatne neuzatvoria tieto trestné stíhania. „Je potrebné, aby najprv konali orgány činné v trestnom konaní, vec náležite vyšetrili a právoplatne posúdili trestnú zodpovednosť páchateľov týchto skutkov,“ uviedol Kavjak.

Na pozemkoch sa mali rekreovať

Hmla, hory
Foto: Ilustračné foto SITA/Gabriel Lipták

Na pozemkoch pri Veľkom Slavkove mala pôvodne vyrásť rekreačná zóna s megakasínom. Fond pôvodne vydal predbežný súhlas, že bude rokovať o možnom predaji pozemkov pod Tatrami s troma firmami. Kauza sa začala ešte za druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Po nástupe prvej vlády Roberta Fica časť pozemkov v pochybnej reštitúcii cez nominanta vtedy vládneho HZDS Branislava Brízu takmer získala firma GVM. Prevod zastavila prokuratúra. Ermanno Trade vstúpila do veci po pôvodných firmách, ktoré chceli rekreačnú zónu a v troch súdnych sporoch sa domáha odškodnenia za zmarenie investície. Spolu žiada spomínaných takmer 100 miliónov eur.

Prešovskú sudkyňu, ktorá vo veci rozhoduje, navrhol minister spravodlivosti disciplinárne stíhať. Podnet inicioval SPF. Podľa denníka Pravda je návrh zdôvodnený napríklad tým, že údajne konala s právnymi zástupcami žalobcu, posielala im písomnosti a umožnila nahliadať do súdnych spisov napriek tomu, že v nich nebolo založené plnomocenstvo na zastupovanie žalobcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom