Pracujúci penzisti majú byť po reforme odvodov solidárnejší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Pracujúci dôchodcovia by mali byť po zreformovaní daní a odvodov solidárnejší ako doteraz. Počíta s tým jedna z alternatív téz daňovo-odvodovej reformy, o ktorých rokovala Koaličná rada. Pracujúci penzisti totiž majú platiť sociálne odvody, z ktorých im nebudú plynúť žiadne dodatočné úžitky. „Napríklad pracujúci dôchodcovia budú platiť sociálny odvod v štandardnej výške, aj keď sú už poberateľmi starobného dôchodku. Nevznikne im nárok na poistenie v nezamestnanosti, nemocenské dávky a podobne,“ uvádza sa v materiáli, ktorým by sa mala podľa informácií agentúry SITA zaoberať medzirezortná komisia ešte tento týždeň. Starobný dôchodok by sa mal pracujúcim penzistom valorizovať rovnako ako v súčasnosti v závislosti od dodatočne odpracovaných rokov.

Podľa navrhovanej daňovo-odvodovej reformy by základom pre výpočet daní a odvodov mala byť superhrubá mzda, teda mzda zamestnanca zvýšená o odvody zamestnávateľa okrem polovice súčasného poistného na úrazové poistenie. Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) pri platení odvodov sa má zvýšiť, keďže by sa pri určovaní vymeriavacích základov mali prestať uplatňovať koeficienty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení. Úrazové poistenie by sa malo presunúť zo Sociálnej poisťovne na komerčnú sféru. Zdravotné odvody by mali tvoriť 9 % zo superhrubej mzdy namiesto súčasných 14 % z hrubej mzdy. Súčasne by sa mal zaviesť jednotný sociálny odvod vo výške 19 % zo superhrubej mzdy. Rovnaké odvodové sadzby sa majú vzťahovať aj na SZČO.

Nezdaniteľná časť základu dane sa má znížiť z 19,2-násobku životného minima na 18-násobok životného minima pre každého daňovníka. Táto suma sa však nebude znižovať s rastúcim príjmom. Ročná nezdaniteľná časť základu dane by po novom pre rok 2012 predstavovala 3 400,38 eur. „V súčasnom systéme nezdaniteľná časť základu dane na aktívne príjmy fyzickej osoby by v roku 2012 bola 3 627,07 eur,“ uvádza sa v materiáli. Možnosť využitia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, resp. manžela sa má obmedziť len na tie osoby, ktoré sú zároveň poberateľmi materskej dávky, či rodičovského príspevku. Odstrániť by sa mala tzv. milionárska daň, teda systém znižovania nezdaniteľnej časti základu dane vo vzťahu k rastúcemu príjmu. Zrušiť sa má aj zamestnanecká prémia, ktorá podľa materiálu v novom mechanizme stráca význam, keďže daňovo-odvodové zaťaženie dotknutých príjmových skupín sa podstatne zníži.

Základ pre daň z príjmu sa nemá znižovať o zaplatené odvody. SZČO nemajú mať v uznateľných daňových nákladoch platby na sociálne a zdravotné poistné. Minimálny vymeriavací základ SZČO má tvoriť 1,5-násobok životného minima. Pre zdravotný a sociálny odvod sa má zaviesť strop na úrovni 20-násobku životného minima (pre rok 2012 by predstavoval 3 778,2 eur) rovnako pre zamestnancov, SZČO a ľudí pracujúcich na dohody. Sociálny odvod pre fyzické osoby s príjmami z dohôd má byť na úrovni 13,1 %, keďže neplatia nemocenské poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Zdravotné odvody sa majú platiť iba z príjmu z dividend. „Príjmy z prenájmu nebudú zaťažené žiadnym odvodom,“ uvádza sa v materiáli. Navrhovaný daňovo-odvodový systém počíta so zníženou sadzbou zdravotného poistenia pre zdravotne ťažko postihnutých vo výške 4,5 %. Sadzba štátu na sociálny odvod za poistencov štátu sa má upraviť na 19 % zo súčasných 26 %. „Sociálne a zdravotné poistenie osôb, na ktoré sa viažu právne predpisy silových rezortov, sa nebude parametricky upravovať,“ konštatuje sa v materiáli. Sadzby sociálneho a zdravotného poistenia sa po zavedení superhrubej mzdy iba technicky prepočítajú tak, aby reflektovali súčasnú výšku poistného vypočítaného z hrubého príjmu dotknutej osoby. „Tento spôsob prepočtu bude garantovať, že daňovo-odvodové zaťaženie týchto osôb sa nezmení,“ uvádza sa v materiáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať