Praktiky ŠtB v košickej galérii: Mali odpočúvať zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Východoslovenská galéria v Košiciach
Foto: facebook.com/VSG.sk

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Zaplatili si vyšetrenie na detektore lži, aby dokázali, že neklamú. Reč je o siedmich zamestnancoch Východoslovenskej galérie, ktorí si v kancelárii našli odpočúvacie zariadenie. Kauza sa ťahá od konca októbra minulého roku a na detektore lži boli začiatkom marca traja z nich. Portálu Webnoviny.sk poskytli výsledky z polygrafu.

Na detektore lži odpovedali na štyri otázky

„Odpočúvacie zariadenie sme našli ukryté medzi propagačnými materiálmi,“ začínajú svoje rozprávanie siedmi zamestnanci galérie.

Keď ho našli, rozhodli sa vypočuť si nahrávky a zistili, že sú z prostredia kancelárie. Preto vzniklo podozrenie na odpočúvanie. „Keďže sme nevedeli určiť vlastníka, ktorý mohol toto zariadenie nastražiť, položili sme ho na viditeľné miesto, kde bolo predtým ukryté,“ popisujú zamestnanci svoj plán, ako chceli odhaliť jeho majiteľa.

Šokom pre nich bolo, keď po konzultácii s jedným zo zamestnancov ho z kancelárie zobral riaditeľ galérie Martin Račko. Toto ich tvrdenie potvrdilo aj vyšetrenie na detektore lži.

Zamestnancom položili na polygrafe celkovo štyri otázky týkajúce sa prípadu odpočúvania. „Prvá otázka riešila samotnú všeobecnú existenciu prípadu a teda to, či si tento prípad vymysleli. Ďalšie tri špecifikovali okolnosti a detaily prípadu,“ uvádza sa v tlačovej správe podpísanej siedmimi zamestnancami. Podľa výsledkov z polygrafu je pravdivé aj tvrdenie, že riaditeľ sa mal k odpočúvaniu priznať dvom vedúcim pracovným úsekom.

Odpočúvanie
Foto: WBN
Odpočúvanie
Foto: WBN

Župa vyšetrovaciu komisiu nezriadila

Záujem prešetriť celý prípad má aj zriaďovateľ galérie Košický samosprávny kraj (KSK). Zatiaľ však nezriadil žiadnu vyšetrovaciu komisiu.

„Ak majú zamestnanci galérie za preukázané, že došlo k zasiahnutiu do ich práva na ochranu osobnosti, majú právo domáhať sa ochrany súdnou cestou,“ hovorí hovorkyňa župy Zuzana Bobriková. Opatrenia podľa nej príjmu až vtedy, ak sa právoplatne preukáže porušenie konkrétneho zákona. „Dovtedy rešpektujú prezumpciu neviny,“ dodala.

Na predsedu župy Zdenka Trebuľu sa obrátila aj Rada galérií Slovenska. „Situácia, ktorá vznikla v galérii nás znepokojuje. Podozrenia z odpočúvania na pracovisku sú praktiky, ktoré nielenže sú v rozpore s právnymi predpismi, ale sú neetické, nedôstojné,“ píše sa v liste, ktorý dostali na vedomie aj zamestnanci.

Portál Webnoviny.sk kontaktoval aj riaditeľa galérie, aby k danej veci zaujal svoje stanovisko. Neodpovedal však ani na mailové otázky a nepodarilo sa nám s ním spojiť ani telefonicky. Jeho vyjadrenie sa, ale budeme naďalej snažiť získať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WBN